Aktualności
Typografia
 • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
 • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

główne zwrot podatku z holandii 1
Wielu Polaków decyduje się na wyjazd za granicę, by zarabiać w lepszych warunkach i podnieść swoją stopę życiową. Do najczęściej obieranych kierunków należy Holandia – ten niewielki europejski kraj stał się miejscem pracy sporej części imigrantów zarobkowych, pochodzących m.in. z naszej ojczyzny. Lepsze pensje i wyższy standard życia to jednak nie wszystko – pracowników z Holandii czeka rozliczenie podatku. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zachęcamy do lektury. Na pewno znajdziesz tu odpowiedzi na wiele nurtujących Cię pytań.

 

 

Podstawowe informacje

Obowiązek ten nierzadko nastręcza różnych trudności, jednak niesie ze sobą również szereg profitów. Można przede wszystkim liczyć na atrakcyjny zwrot podatku. Jeśli więc pracowałeś w Holandii i zastanawiasz się, jak poprawnie rozliczyć się z tamtejszym urzędem skarbowym, poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tego:

 • kto podlega temu obowiązkowi,
 • kiedy mijają terminy,
 • by złożyć stosowną dokumentację,
 • jakie dokumenty należy przedłożyć tamtejszemu fiskusowi, 
 • jak uzyskać zwrot podatku z Holandii, 
 • czy możesz starać się o dodatkowe ulgi.

 

Kto może starać się o zwrot podatku z Holandii?

Co do zasady wszystkie osoby legalnie pracujące w tym kraju zobowiązane są do złożenia stosownej deklaracji podatkowej. Dla wielu wyjeżdżających często stanowi to spore zaskoczenie. Jednak holenderskie prawo wskazuje wyraźnie, że obowiązek ten dotyczy każdego, kto może liczyć na zwrot podatku wyższy niż 14 euro lub konieczna będzie dopłata do fiskusa, przekraczająca 45 euro. Takie progi sprawiają, że de facto wszystkich legalnie zatrudnionych czeka rozliczenie podatku. Nieważny jest też czas, przez jaki się pracowało w Holandii.

Warto o tym obowiązku pamiętać. Próby ominięcia lub zapomnienie o złożeniu stosownej deklaracji często skutkują ukaraniem przez urząd skarbowy. Jeśli natomiast ktoś stale uchyla się od tego obowiązku, to w takiej sytuacji sprawę zwykle kieruje się do sądu. Ostatecznie więc, zamiast uzyskać atrakcyjny zwrot podatku z Holandii, można dodatkowo być stratnym, bo grzywny udzielane przez sąd są z reguły wyższe od tych administracyjnych.

 

Terminy dla podatników

Aby nie mieć problemów z rozliczeniem się z tamtejszym urzędem skarbowym, należy zapamiętać, do kiedy złożyć dokumenty, niezbędne do wszczęcia całej procedury. Płatnicy przy tym podzieleni są na dwie grupy. Pierwsza to osoby zameldowane. Podatnicy mający meldunek w Holandii, muszą złożyć deklarację i wszelkie inne niezbędne kwity do 1 maja. Natomiast niezameldowani płatnicy (wśród których często jest wielu Polaków) mają nieco dłuższy termin, bo mogą dostarczyć dokumentację najpóźniej do 1 lipca

Co natomiast się stanie, jeśli przekroczy się termin? Najprawdopodobniej od razu zostanie naliczona kara przez fiskus. Dodatkowo i tak płatnik będzie musiał wypełnić swój obowiązek.

Często wiele osób, tym bardziej obcokrajowców, nie wie lub zapomina o tych datach. Dodatkowo bariera językowa, jak i odmienny system podatkowy mogą budzić wątpliwości. Dlatego też powstały biura rozliczające podatek z Holandii, jakie nie tylko pomagają skompletować wszystkie niezbędne dokumenty, ale i dotrzymują terminów. Odzyskiwanie podatku w taki sposób to pewność, że procedury zostaną dotrzymane, a nadpłata szybko zwrócona płatnikowi. Takie usługi świadczy m.in. nasza firma – Megatax, która pomoże Ci przeprowadzić rozliczenie podatku z Holandii (https://megatax.pl/s9-wymagane-dokumenty.html).

 

Aktualne i nowe przepisy, dotyczące m.in. osób niezameldowanych

Wielu Polaków, decydujących się na pracę w Niderlandach, nie posiada meldunku w tym kraju. Dlatego warto prześledzić przepisy podatkowe, dotyczące takich osób. Od 2013 roku w tamtejszym prawie dochodzi do zmian, mających na celu uregulowanie kwestii pracowników z zagranicy, by rozliczać ich na jak najuczciwszych zasadach. Od wspomnianego roku specjalna ulga znacznie podwyższająca zwrot nadpłaty jest proporcjonalnie dzielona do przepracowanego czasu. Dlatego bardzo ważne, by osoba dokonująca rozliczeń z tamtejszym fiskusem miała stosowne poświadczenie dotyczące jej czasu pracy. Z drugiej strony miało to stanowić zachętę do meldowania się na terenie Holandii.

W 2016 roku natomiast przyjęto prawo, na podstawie którego osoby pracujące w tym kraju od 2015 r., ale nieposiadające meldunku, mogą starać się o status podatnika uprawnionego do tej ulgi. Dzięki temu udaje się uzyskać wyższy zwrot podatku. Jednak możliwość ta została obwarowana pewnymi przepisami. Podatnik np. nie może mieć mniejszego dochodu w Holandii niż 90% jego globalnych zysków. Stąd też, jeśli pracuje także np. w Polsce, przy rozliczeniu będzie potrzebował stosownego zaświadczenia, dotyczącego dochodów osiągniętych w naszym kraju. Uzyskuje się je po złożeniu PIT-36 wraz z załącznikiem ZG.

Na rok 2020 także wprowadzono pewne istotne zmiany w regulacjach, na jakich odbywają się rozliczenia podatkowe. Ustalono m.in. nowe progi, zastępujące dotychczasowe trzy. Podniesiono również ulgę pracowniczą, która w 2020 roku wynosi 3819 euro oraz kwotę maksymalnej ogólnej ulgi podatkowej.

 

Dokumentacja potrzebna do rozliczenia

Aby rozliczyć się z holenderskim fiskusem, należy dostarczyć stosowną dokumentację. Niezbędne dokumenty przekazuje m.in. pracodawca, informujący o wysokości wynagrodzenia oraz kwocie odprowadzanego podatku. Konieczna do rozliczenia się jest Jaaropgaaf, czyli obowiązująca w Holandii karta podatkowa. Do niej należy dołączyć m.in.:

 • skan dowodu osobistego albo paszportu,
 • zaświadczenie wydane przez polski urząd skarbowy,
 • potwierdzenie rachunku bankowego.

 

Co należy zrobić, by rozliczyć się z holenderskim urzędem skarbowym?

Jeśli czujesz się na siłach, by samodzielnie starać się o zwrot podatku z Holandii (https://megatax.pl/s21-holadnia.html), wówczas powinieneś pamiętać o procedurach, jakie Cię czekają. Dużo łatwiej jednak możesz uzyskać zwrot nadpłaconego podatku, jeżeli zdecydujesz się na współpracę z wyspecjalizowanym biurem. Co zyskujesz, dzięki takiej pomocy?

 • Gwarancję, że rozliczenia podatkowe zostaną przeprowadzone w terminie,
 • profesjonalne doradztwo,
 • pomoc w kompletowaniu stosownych dokumentów,
 •  czas, który przeznaczysz na inne, nierzadko przyjemniejsze rzeczy, niż samodzielne zmaganie się z holenderskim fiskusem.

By skorzystać z proponowanych usług, wystarczy skontaktować się z biurem Megatax, przesłać do nas Jaaropgaaf, a my wówczas podejmiemy wszelkie kroki, aby rozliczyć Cię z holenderskim urzędem skarbowym.

 

Rozłąkowe – co to jest i od czego zależy jego wysokość?

Przy składaniu deklaracji podatkowej w Holandii istnieje opcja wnioskowania o różne ulgi. Jedna z nich to tzw. rozłąkowe. Jest ona udzielana na partnera i, co ważne, nie musi on być wcale małżonkiem. Wystarczy wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego lub posiadanie wspólnego dziecka. Takie osoby zyskują status partnera fiskalnego. Rozłąkowe udziela się na osoby niepracujące w Holandii, a ich dochód nie może przekraczać 6 tys. euro brutto. Ponadto muszą mieć specjalny numer – Sofinummer (BSN) oraz przedłożyć stosowne zaświadczenie z urzędu skarbowego. Z kolei partner pracujący w Holandii powinien uzyskać dochód co najmniej na poziomie 10 tys. euro. Im jednak więcej zarobi, tym mniejsze będzie rozłąkowe.

 

Ulga podatkowa na dziecko

Jak w większości krajów, tak i w Niderlandach można uzyskać także ulgi wprowadzone z myślą o najmłodszych członkach rodziny. Wówczas istnieje szansa na otrzymanie dodatkowych nawet 3 tys. euro. Trzeba wspomnieć, że uprawnienie to dotyczy wyłącznie podatników, których dzieci nie osiągnęły jeszcze 12. roku życia.

By starać się o tę ulgę podatkową, należy przedłożyć w urzędzie skarbowym akt urodzenia dziecka na druku europejskim. Ponadto do dokumentacji trzeba dołączyć zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu z dzieckiem w Polsce.

 

Kiedy spodziewać się zwrotu podatku?

To, co należy do informacji najbardziej interesujących płatników, którzy już rozliczyli się z fiskusem, to termin, w jakim środki za nadpłacony podatek, zostaną przesłane na ich konto. Jednak w przypadku Holandii nie jest to oczywiste ani z góry ustalone. Tamtejszy urząd skarbowy zastrzega sobie, że procedura może trwać nawet do 3 lat. W praktyce jednak odzyskiwanie podatku trwa zazwyczaj do pół roku. Są jednak sposoby na to, by cały proces przyspieszyć. Jakie?

Przede wszystkim im szybciej się to zrobi, tym lepiej. Co do zasady podatnicy składający dokumenty do ostatniego dnia marca danego roku, są brani pod uwagę przez urząd skarbowy w pierwszej kolejności. Wówczas pieniądze pojawiają się na koncie najczęściej do ostatniego dnia czerwca tego samego roku.

Osoby, które nie dotrzymały terminów, w jakich powinny złożyć stosowne dokumenty, muszą oczekiwać od 6 miesięcy do 3 lat, aż pieniądze dotrą na ich konto. Warto zauważyć, że błędy w dokumentacji czy złożenie jej niekompletnej, mogą poskutkować wydłużeniem całego procesu. Stąd też lepiej korzystać z usług profesjonalnego biura rozliczającego podatek z Holandii (https://megatax.pl/s32-nasze-dane.html).

 

Rozliczenia podatkowe z Holandii – podsumowanie

Po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, jak przebiega cała procedura, związana ze zwrotem podatku z Niderlandów. Jeśli robisz to pierwszy raz lub, składając dokumenty, zawsze odczuwasz duży stres i obawiasz się, że o czymś zapomniałeś – sięgnij po wsparcie specjalistów z Megatax. Jako profesjonaliści od wielu lat zajmujemy się pomocą podatnikom pracującym w różnych częściach Europy. Prowadziliśmy liczne rozliczenia podatkowe, także te z Holandii. Dzięki zdobytemu doświadczeniu, wiedzy, znajomości prawa i specyfiki funkcjonowania tamtejszej administracji gwarantujemy wsparcie na najwyższym poziomie.

 

Jak skutecznie pozbyć się dzikich lokatorów?

Fotowoltaika - rodzaje mocowań niezbędne przy montażu

WhitePress Prawa