Aktualności
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Wycofanie papierosów mentolowych 2020 stało się faktem – od maja zniknęły one ze sklepów, co wywołało bardzo skrajne opinie. Osoby niepalące w większości zgadzają się z decyzją Parlamentu Europejskiego, jednak odmienne zdanie mają palacze. Która ze stron ma rację i czy zakaz mentoli przyniesie jakiekolwiek korzyści?

 

 

 

Zakaz mentoli ma kilka istotnych zalet

Specjaliści ze znanego serwisu podejmującego tematy medyczne mp.pl są zdania, że palenie tytoniu to duży problem społeczny – w naszym kraju każdego dnia po papierosa sięga aż 9 milionów osób, a regularnie pali 23% kobiet i 27% mężczyzn. Co więcej, rocznie z powodu tego nałogu umiera 650 tysięcy Europejczyków, a 13 milionów osób zmaga się z licznymi chorobami (dane zgodne z raportem „Tobacco Or health in the European Union”). Wszystko to sprawiło, że w 2014 roku europarlamentarzyści podjęli decyzję o wycofaniu mentoli ze sklepów.

I, jak przekonują specjaliści, jest to decyzja kontrowersyjna, ale słuszna, ponieważ przyniesie trzy podstawowe korzyści. Jakie?

 

Korzyść 1 – ograniczenie liczby osób palących

To oczywiście najważniejszy powód zakazu mentoli – ze względu na maskowanie prawdziwego smaku i zapachu papierosów, sięgało po nie dużo więcej osób. Mówią o tym statystyki – aż połowa spośród osób palących kupowała właśnie papierosy mentolowe, a zapewne spora część z nich nigdy nie uzależniłaby się od tytoniu, gdyby nie taka alternatywa. Zakaz sprzedaży może spowodować, że nie tylko mniej osób sięgnie po papierosy w przyszłości, ale również część tych już palących porzuci nałóg.

 

Korzyść 2 – zniechęcanie do palenia młodych ludzi

Papierosy klikane cieszyły się sporą popularnością wśród młodych ludzi, którzy często właśnie od nich zaczynali swoją „przygodę” z paleniem tytoniu. Oczywiście nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy rzeczywiście zakaz mentoli wpłynie na to, że mniejsza liczba młodych ludzi sięgnie po papierosy, ale możemy mieć taką nadzieję – podobnie jak Parlament Europejski.

 

Korzyść 3 – zdrowsze społeczeństwo

Choroby układu krążenia i płuc, nowotwory złośliwe, zakrzepica, kłopoty z prawidłową pracą układu nerwowego – to tylko niektóre przykłady problemów, jakie wywołuje nałóg nikotynowy. Jednym z celów wprowadzenia zakazu było uzdrowienie europejskiego społeczeństwa. O tym, czy wycofanie papierosów mentolowych było dobrym pomysłem, przekonamy się za kilka lat, przytaczając ponownie statystyki dotyczące osób uzależnionych, a także zmagających się z różnego rodzaju chorobami wynikającymi z palenia tytoniu.