Aktualności
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Powierzchnie magazynowe to dla wielu przedsiębiorstw sposób składowania towaru. Niezależnie od tego, czy są to magazyny na wynajem czy własne budynki, znajdują się one poza centrami miast, aby ułatwić do nich dojazd i móc omijać uliczne korki. Często do magazynów muszą dojechać samochody, których waga ogranicza poruszanie się po centrach miast. Co dziś się bardziej opłaca – wybudować własny magazyn, czy korzystać z wynajmowanego?

 

Plusy i minusy własnego magazynu

Dla części przedsiębiorstw wybudowanie własnego magazynu jest częścią rozwoju. Wybudowanie magazynu pozwala na poczucie, że taka inwestycja jest równa ze stabilizacją na rynku. Wiąże się to także z zatrudnieniem personelu obsługującego magazyn, zatem w tym ujęciu firma się rozrasta. Niestety, kryzys gospodarczy nie pozwala patrzeć na własny magazyn tylko w superlatywach. Budowa własnego to przede wszystkim koszty inwestycji – rosnące ceny mają małą szansę na pokrycie się z symulacją finansową przyjętą w czasie pomysłu na wybudowanie własnego magazynu. W dodatku budowa magazynu trwa – zebranie pozwoleń, znalezienie podwykonawcy, przeprowadzenie odbiorów. Podpisanie intratnego zlecenia gwarantuje spinanie się budżetu tylko w tym okresie, a co będzie później? Budynek trzeba utrzymywać mimo braku zleceń.

 

 

Zalety i wady magazynu na wynajem

Magazyny na wynajem mają zasadniczą przewagę nad powierzchniami magazynowymi budowanymi na własność: można zwiększać lub zmniejszać ich wielkość w zależności od potrzeb. Nie trzeba także nimi zarządzać – co pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy. Wynajem magazynów wiąże się zawsze z wydatkami na adaptację i dostosowanie powierzchni do potrzeb przedsiębiorstwa, jednak można znaleźć magazyny dopasowane do większości oczekiwań. Coraz częściej magazyny budowane są według standardów, czyli posiadają bramy wjazdowe z poziomu drogi, składowanie na wysokości 10 metrów netto, wysoki stopień oświetlenia światłem dziennym uzupełniony oświetleniem ledowym, dużą nośność posadzki oraz ogrzewanie gazowe promiennikami. Rynek magazynów na wynajem otwiera się na nowych najemców i stawia projekty „Build-To-Suit”, które są dedykowane konkretnemu najemcy i jego potrzebom. Wynajem magazynów to dziś także miejsca dopasowane do prowadzenia lekkiej produkcji mroźnie i chłodnie. Nie bez znaczenia są także lokalizacje kompleksów zajmujących się wynajmem powierzchni magazynowych – są one wybudowane w konkurencyjnych przestrzeniach miast oraz poza nimi. Pozwala to na usprawnienia procesów związanych z logistyką. Moduły w magazynach na wynajem posiadają możliwość dowolnej, dopasowanej do oczekiwań, adaptacji modułów.

 

WhitePress Prawa