Aktualności
Typografia
 • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
 • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

wordpress 6 co nowego
Już jest! Świeżutki WordPress 6 pełen nowych funkcji! Co się zmieniło? Na co warto zwrócić uwagę? Jak nie dać się zaskoczyć? Oto krótkie podsumowanie najważniejszych nowości w szóstej wersji WordPressa.

 

 

 

 

 

 

 • Style globalne

Funkcja Style globalne umożliwia łatwe przełączanie się między wstępnymi ustawieniami stylów witryny. Możesz teraz zmienić czcionkę, kolory i inne elementy wyglądu swojej witryny za pomocą kilku kliknięć. W WordPressie 6 możesz utworzyć style globalne, które można zastosować w całej witrynie lub wybrać opcję selektywnego stosowania ich do określonych stron i postów. Zakładka umożliwia również wyświetlenie podglądu wyglądu witryny z różnymi stylami przed ich zastosowaniem.

 • Ulepszone wzorce blokowe

Wzorce blokowe to wstępnie zaprojektowane układy, które można wstawiać do swoich postów i stron. Można korzystać z wielu istniejących wzorców, jak również tworzyć własne, niestandardowe wzorce bloków do późniejszego wykorzystania.

Wzorce podzielone są na kategorie - stopki, nagłówki, zapytania (pętle np. postów), strony, przyciski, nagłówki, galerie, teksty.

 • Szablony

Ulepszono moduł zarządzania szablonami. Obejmują one między innymi szablony do poszczególnych typów postów, archiwów, strony z błędem 404, strony z głównej. Istnieje także możliwość dodawania własnych szablonów.

Kolejną innowacją jest możliwość eksportu motywu (do pliku .zip) - wraz z wprowadzonymi zmianami w stylach, blokami wielokrotnego użycia oraz szablonami. Opcja znajduje się w ekranie Edytor (beta), w oknie Ustawienia (ikona trzech kropek w prawym górnym rogu ekranu)

 • Nowe opcje edycji strony

WordPress 6 zawiera kilka nowych funkcji, dzięki którym zarządzanie treścią i układem strony jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Edytor WordPressa zawiera teraz funkcję "przeciągnij i upuść", która umożliwia łatwe przenoszenie bloków treści. Można także zmieniać rozmiar kolumn i kolejność treści. Ponadto dodano nowy tryb "podglądu responsywnego", który pozwala zobaczyć, jak zawartość będzie wyglądać na różnych urządzeniach (komórkach, komputerach oraz tabletach).

 • Interfejs panelu administracyjnego

WordPress 6 zawiera wiele ulepszeń interfejsu panelu administracyjnego, które sprawiają, że jest on bardziej przyjazny dla użytkownika. Przykładowo dostępna jest nowa wersja biblioteki multimediów, która ułatwia zarządzanie plikami multimedialnymi oraz nowy system zarządzania komentarzami. Widok listy bloków także przeszedł metamorfozę i jest wygodniejszy w użyciu.

 • Nowe bloki w edytorze Gutenberg

W WordPress 6 udoskonalono wiele wcześniej istniejących bloków oraz wprowadzono kilka nowych. Są to:

 1. Pętla zapytań komentarzy (Comments Query Loop) - zaawansowany blok umożliwiający wyświetlanie komentarzy do postów przy użyciu różnych konfiguracji wizualnych.
 2. Czytaj dalej (Read More) -wyświetla odnośnik do wpisu, strony lub dowolnego typu treści. Umożliwia dostosowanie wyglądu przycisku.
 3. Brak wyników (No Results) - blok umożliwiający wstawienie treści zastępczej w przypadku braku wyników dla danego zapytania. Blok można używać wyłącznie jako element bloku Pętla Zapytania.
 4. Biografia autora (Post Author Biography) - umożliwia wstawienie do wpisu biografii autora.
 5. Awatar autora (Avatar) - umożliwia wstawienie do wpisu awatara autora (poprzez wybranie go z listy autorów serwisu).

WordPress konsekwentnie ewoluuje w stronę pełnowartościowego page buildera i trzeba przyznać, że idzie mu to coraz lepiej. Chociaż niektóre zmiany mogą wymagać przyzwyczajenia się, ulepszenia w zakresie ogólnej użyteczności sprawiają, że warto spędzić trochę czasu, aby dokładnie zapoznać się z wprowadzonymi zmianami.

Autorką artykułu jest Agnieszka Ciborowska – autorka książek „WordPress dla początkujących” (grudzień 2017), „WordPress 5 dla początkujących” (lipiec 2019) oraz „SEO dla początkujących” (premiera latem 2022 roku), które ukazały się nakładem wydawnictwa Helion. Pasjonatka WordPressa, trenerka i koordynatorka szkoleń z WordPressa – https://wpwizard.pl .

WhitePress Prawa