Zaopatrzyłeś się w ekspres do kawy i dzięki temu każdy kolejny dzień rozpoczynasz od filiżanki aromatycznego napoju, przygotowanego profesjonalnie niczym w Twojej ulubionej kawiarni? Taki rytuał sprawia, że poranki płyną Ci w miłej atmosferze oraz pozytywnie nastrajają na kolejne godziny pełne wyzwań związanych z życiem zawodowym, jak i prywatnym? W takim razie prawdziwym koszmarem byłaby dla Ciebie sytuacja, w której to urządzenie przestałoby poprawnie działać. Już teraz sprawdź jak przynajmniej teoretycznie przygotować się na taką ewentualność, poznaj także sprawdzone metody na zapobieganie najpowszechniejszym awariom ekspresu.
Jakie są najczęstsze awarie ekspresów do kawy?
O awarii ekspresu mogą świadczyć takie objawy jak: wyświetlające się na ekranie komunikaty o błędzie, głośna praca urządzenia oraz dziwny smak i zapach przyrządzanej kawy. Zwykle tego typu symptomy świadczą o pojawieniu się usterki. Do typowych problemów z takimi urządzeniami można zaliczyć: nagromadzenie się kamienia, awarię grzałki odpowiadającej za odpowiednią temperaturę napoju, uszkodzoną płytkę sterującą, osłabione ciśnienie, zapychający się młynek, spalenie bezpiecznika termicznego, zbyt wolne wypływanie kawy z dozownika, czy niepobieranie wody przez ekspres. Ponadto dość często takie urządzenie nie spienia mleka albo gromadzi się pod nim woda. Zdarza się, że przyczyną kłopotów z ekspresem jest po prostu zużycie się któregoś z jego podzespołów. W niektórych sytuacjach awaria okazuje się na tyle poważna, że niezbędny jest zakup nowego sprzętu, z kolei kiedy indziej wystarczy oddać go do naprawy.
Co robić, aby ekspres do kawy przez długi czas działał bezproblemowo? Wskazówki dotyczące poprawnej eksploatacji
Jak uniknąć usterek ekspresu do kawy? Jak poprawnie dbać o takie urządzenie? Wszystko sprowadza się do konieczności wypracowania odpowiednich nawyków. Wdrażając na co dzień określone czynności, można sprawić, że urządzenie nie będzie się psuło, a jego żywotność zostanie znacznie przedłużona. W końcu lepiej zapobiegać niż leczyć, tym bardziej że jest to łatwe i wcale nie zajmuje dużo czasu. W tym celu warto zapamiętać następujące zasady i stosować się do nich w praktyce. Ważne jest zwłaszcza:
- regularne odkamienianie,
- systematyczna wymiana filtrów do wody,
- opróżnianie pojemnika na fusy,
- czyszczenie systemu mlecznego,
- czyszczenie urządzenia po każdorazowym użyciu,
- przeprowadzanie procesu odwapniania i odtłuszczania obiegu wodno-kawowego.
Jak naprawić ekspres do kawy? Podsumowanie
Jeśli dojdzie do awarii sprzętu przygotowującego kawę, chyba każdemu zależy na czasie oraz na tym, aby w jak najprostszy sposób doprowadzić do jego ponownego, prawidłowego funkcjonowania. Trzeba mieć zatem świadomość, że co do zasady istnieją dwa wyjścia z tej sytuacji. Jedno z nich zakłada, że naprawę ekspresu wykonuje się samodzielnie. Druga opcja sprowadza się do oddania zepsutego urządzenia w ręce profesjonalistów w tej dziedzinie.
Mieszkasz na terenie województwa podlaskiego, a Twój ekspres do kawy zbuntował się i nagle przestał działać? Szukasz profesjonalnego wsparcia? Realizowana przez fachowców naprawa ekspresów do kawy w Białymstoku jest dokładnie tym, czego szukasz. Na analogiczną pomoc możesz liczyć także w wielu innych polskich miastach. Wystarczy, że w najbliższej okolicy znajdziesz serwis świadczący usługę kompleksowej naprawy urządzeń do parzenia kawy.
źródło zdjęć: freepik.com
Kiedy warto zdecydować się na wypożyczenie profesjonalnego ekspresu do kawy?