Sprzęt
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Zasilacz komputerowy jest ważnym elementem.Jednym z najbardziej popularnych rodzajów zasilaczy są zasilacze typu ATX. Przede wszystkim, zasilacze te stosowane są w pecetach. Wynika to przede wszystkim z ich wymiarów - są stosunkowo duże. Wymiar ma również przełożenie na wiele cech tych zasilaczy. Zasilacze ATX są preferowane przez miłośników gier, ale okazuje się również, że stosuje się je nie tylko w komputerach.

 

Wszechstronność zasilaczy ATX


Zasilacze typu ATX charakteryzują się przede wszystkim bardzo dużym przedziałem mocy. W zależności od modelu możemy mieć zasilacz 300W lub np. 1 700W. Daje nam to możliwość podłączenia pod zasilacz naprawdę dużej ilości sprzętu elektronicznego lub możliwość rozbudowy tego systemu z czasem. Zasilacze ATX są na tyle wszechstronne i niezawodne, że są podstawowym typem zasilacza stosowanym w przemyśle. W przemyśle ATX-y zasilają oczywiście komputery, ale stosuje się je również do zasilania innych elektronicznych podzespołów, np. mikro-kontrolerów sterujących pracą urządzeń przemysłowych.Zasilacze przemysłowe ATX -czym są?


Zasilacze ATX przemysłowe na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od swoich typowych, konsumenckich odpowiedników, ale główna między nimi różnica jest w wymaganiach, jakie muszą spełnić. Ponieważ na komputerach przemysłowych przechowywane są bardzo wrażliwe dane, a zasilacze zasilają również wiele istotnych układów sterowania, muszą spełniać wiele wytycznych.Konieczność stosowania filtrów elektrycznych w przemysłowych zasilaczach ATX

Konsumenckie zasilacze bez wielu filtrów mogą się obejść, ale nie przejdzie to w przemyśle. Jeśli przepięcie w ogólnej sieci elektrycznej przeszłoby przez zasilacz i uszkodziło podzespoły sterujące, wówczas mogłoby dojść do tragedii. Przemysłowe zasilacze ATX, muszą być wyposażone w następujący zestaw filtrów:

OTP – zabezpieczenie temperaturowe,

OCP – zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe,

UVP – zabezpieczenie niedomiarowo-napięciowe,

OVP – zabezpieczenie nadmiarowo-napięciowe,

SCP – zabezpieczenie zwarciowe,

OPP – zabezpieczenie przeciążeniowe.

Tylko zasilacze wyposażone w taki pakiet, mogą zostać dopuszczone do pracy w przemyśle.Wydajne chłodzenie podstawą prawidłowego działania

Przemysłowe zasilacze ATX, muszą mieć bardzo wydajny system chłodzenia. Wynika to z faktu, że oprócz wydzielenia ciepła przez sam zasilacz w trakcie pracy oraz przez zasilane podzespoły, zasilacze pracują często w miejscach, w których występuje dodatkowo wysoka temperatura. Zasilacz bez wydajnego chłodzenia nie będzie w stanie pracować stabilnie przez dłuższy czas, co może sprawić, że będzie całkowicie nieprzydatny. Z chłodzeniem związana jest również bezpośrednio sprawność zasilacza. Im jest większa, tym większa ilość energii dostarczanej do zasilacza jest przekazywana na elementy zasilane, a sam zasilacz mniej wydziela ciepła. Zasilacz przemysłowy powinien mieć sprawność elektryczną na poziomie minimum 75%.

Artykuł powstał we współpracy z shemeck.pl
WhitePress Prawa