Sprzęt
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Presostat jest to czujnik ciśnieniowy w wielu urządzeniach. Kluczowym elementem jest wyłącznik ciśnieniowy, zapewniający bezpieczne i skuteczne działania systemu, poprzez monitorowanie i regulację ciśnienia.

presostat

Presostat – zastosowanie

Presostat to czujnik ciśnieniowy znajdujący zastosowanie w układach hydraulicznych, pompach ciepła, urządzeniach grzewczych i klimatyzacyjnych oraz w chłodnictwie przemysłowym. Wykorzystywany jest w tych dziedzinach, gdzie istnieje konieczność monitorowania ciśnienia. Zapewnia odpowiednią wydajność i bezpieczeństwo systemów wodnych, gazowych, przeciwpożarowych, produkcyjnych. Presostat stosowany jest do kontroli i regulacji ciśnienia.

Steruje zaworem elektromagnetycznym czy wentylatorem, stanowiąc odpowiedni stopień ochrony. Zabezpiecza przed zbyt wysokim ciśnieniem po stronie tłocznej instalacji lub za niskim po ssawnej. Na stronie online https://elgracool.pl/pol_m_Automatyka-chlodnicza_Presostaty-141.html można wybrać produkt dostosowany do potrzeb. W ofercie hurtowni są urządzenia od takich marek jak: Danfoss, Ranco i Johnson Control.

 

Styki w presostacie – czym są?

Działanie styków jest niezbędne dla funkcji kontrolnej presostatu. W zależności od przeznaczenia czujnika i rodzaju aplikacji do wyboru poniższe typy:

  • automatyczne – styki stosowane są przeważnie w celu utrzymywania ciśnienia na określonym poziomie,
  • z maksimum reset – służą do kontrolowania sytuacji awaryjnych oraz blokowania instalacji przy zbyt wysokim wzroście ciśnienia,
  • z minimum reset – regulatory stosowane są, gdy mógłby nastąpić niepokojący spadek ciśnienia. Zapobiegają usterkom i unieruchomieniom systemów.

Styki stosuje się m.in. w zmywarkach do kontroli poziomu wody. Czujnik przekuje sygnał, jeśli należy zatrzymać proces napełniania wodą.

 

Czujnik różnicy ciśnień w presostacie

Czujnik w presostacie służy do kontrolowania poziomu ciśnienia w układzie. Stosowany jest w systemach HVAC, filtracji, monitorowania przewodów, rur i rurociągów oraz poziomu cieczy. Zapewnia bezpieczeństwo i kontrolę działania systemu. W przypadku wystąpienia awarii presostat może wyłączyć urządzenie.

Czujnik różnicy ciśnień dokonuje pomiaru wartości ciśnienia, dzięki czemu presostat wyłącza lub uruchamia urządzenie, w zależności od wymagań aplikacji. Wykrywa wycieki, przecieki, blokady czy inne nieprawidłowości oraz określa poziom cieczy w zbiornikach. Zapewnia też bezpieczną i efektywną pracę danego systemu.

 

Przewody ciśnieniowe presostatach

Do presostatu są przyłączone dwa przewody ciśnieniowe i od jednego do trzech przewodów elektrycznych. Stan przekaźnika uzależniony jest od różnicy ciśnienia w przewodach. Przewody ciśnieniowe wykonywane są z materiałów, odpornych na działanie czynników mechanicznych i chemicznych, w celu zapewnienia bezpiecznego oraz niezawodnego działania urządzenia.

Presostaty produkowane są ze stali nierdzewnej odpornej na korozję i wysokie ciśnienie, co zapewnia trwałość. W miejscach, gdzie nie jest konieczna wytrzymałość na warunki środowiskowe, wykonuje się przewody z mosiądzu. Wytwarzane są też z miedzi i tworzyw sztucznych, a także z elastycznych materiałów. W celach izolacji od warunków zewnętrznych stosuje się gumę.

Należy jednak liczyć się z tym, że przewody ciśnieniowe z czasem mogą się zużyć, co wiąże się z ich wymianą. Zachodzi konieczność zakupu nowych przewodów, jeśli doszło do przeciążeń mechanicznych, degradacji, pęknięć i utraty elastyczności. Przewody ciśnieniowe narażone są na osady i różnego rodzaju zanieczyszczenia, co prowadzi do problemów z przepływem cieczy, ale też do niedokładnego pomiaru ciśnienia.

WhitePress Prawa