Sprzęt
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Wentylator sufitowy
Kolejny raz popularne niegdyś rozwiązanie, które na jakiś czas zostało zapomniane, powraca w swojej udoskonalonej postaci. Wentylatory sufitowe przeżywały już okres swojej świetności. Dzisiaj znowu znajdują zastosowanie, wracając zarówno do wnętrz mieszkalnych, jak i komercyjnych czy przemysłowych. Dlaczego warto na nie postawić? Jakie są rodzaje wentylatorów sufitowych, do czego tak naprawdę służą i jaki jest sposób ich montażu?

 

 

 

 

 

 

Wentylator elektryczny sufitowy – zastosowanie

Elektryczne wentylatory sufitowe to urządzenia o prostej konstrukcji, które są niezwykle funkcjonalne. Co ważne, ich zastosowanie nie ogranicza się jedynie do chłodzenia w upalne lato. W określonych przypadkach równie dobrze sprawdzą się zimą, ograniczając rachunki za ogrzewanie nawet o 35 procent! Jak to możliwe? Wystarczy do tego wentylator sufitowy o odpowiedniej konstrukcji, pozwalającej na jego szersze wykorzystanie.

Jak wiadomo, podstawową funkcją wentylatorów jest wprawianie powietrza w ruch, a tym samym chłodzenie pomieszczenia. Jeśli jednak nasz wentylator sufitowy posiada dwa kierunki obrotu, możemy wykorzystywać go również zimą do ogrzewania. Odwrócony kierunek wentylacji spycha bowiem w dół ciepłe powietrze, co pozwala na proste i efektywne utrzymanie komfortu cieplnego. Oprócz tego nowoczesne wentylatory sufitowe to najczęściej urządzenia wyposażone w punkty świetlne. Tym samym pełnią one funkcje zarówno wentylatorów, jak i oświetlenia.

 

Wentylatory sufitowe rodzaje

Rodzajów wentylatorów sufitowych jest naprawdę wiele. Różnią się między sobą zarówno swoją wielkością (w tym rozpiętością skrzydeł oraz ich ilością) czy mocą, jak i designem oraz funkcjami dodatkowymi, takimi jak liczba punktów oświetlenia, rodzajem stosowanych żarówek (np. żarówki tradycyjne lub lampy LED) czy sposobem sterowania (na pilota, łańcuszkiem lub tradycyjnym kontaktem).

Wentylatory sufitowe można podzielić także pod względem miejsca ich użytkowania np. na:

  • wentylator sufitowy pokojowy
  • wentylator kuchenny sufitowy
  • wentylator sufitowy łazienkowy
  • wentylator biurowy sufitowy
  • wentylator sufitowy przemysłowy

Przy wyborze wentylatorów sufitowych należy zwrócić uwagę także na prędkość obrotów, która w różnych modelach może być inna oraz na ich wydajność.

 

Jak wyważyć wentylator sufitowy

Instalacja wentylatorów sufitowych nie jest trudna. Przy czym tak jak montaż zwykłego żyrandola, wymaga jednak znajomości zasad podłączania urządzeń do instalacji elektrycznych. W tym przypadku podstawą jest bezpieczeństwo i konieczność odłączenia zasilania na czas montażu. Warto również przed podjęciem jakichkolwiek działań dokładnie zapoznać się z instrukcją, ponieważ producenci dołączają zazwyczaj schemat podłączenia wentylatora sufitowego. Pokazuje on, jak powinna wyglądać jego prawidłowa instalacja.

Co do tego, jak wyważyć wentylator sufitowy, to najważniejsze jest tutaj przede wszystkim prawidłowe ułożenie skrzydeł wentylatora oraz ich sprawne skręcenie. Niektóre wentylatory posiadają także specjalne ciężarki, które mocuje się do łopatek w celu ich prawidłowego wyważenia.

 

Lokata na nowe środki – co to znaczy?

Do czego jest potrzebny kosz filtracyjny