Sprzęt
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Koszty energii stale rosną, stąd potrzeba szukania tańszych alternatyw dla tradycyjnych źródeł energii. Jedną z nich jest brykiet, który można samodzielnie wyprodukować w swoim gospodarstwie rolnym. W jaki sposób? Idealnie do tego się nada nowoczesna prasa do brykietu.

 prasa do brykietu

Z czego można wyprodukować brykiet?

Dużą zaletą tego rozwiązania jest to, że surowiec już znajduje się w gospodarstwie lub tanim kosztem można go pozyskać. Prasy udarowe od LabEcoTech są przystosowane do produkcji brykietów opałowych z rozdrobnionych odpadów roślinnych (np. ziarna, rzepaku, słomy, odpadów lnianych), łusek nasion słonecznika, miękkich i twardych trocin iglastych. Nie należy też używać do produkcji brykietu zbyt wilgotnego surowca – jeśli biomasa jest mokra, musi wcześniej przejść proces suszenia, tak aby zawartość wilgoci wynosiła maksymalnie 9-12 proc.

Prasy udarowe nie potrzebują intensywnego ogrzewania, więc korzystanie z niej pozwala ograniczyć nadmierne zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie. Maszyna może pracować bez odprowadzania spalin i nie wytwarza przy produkcji brykietu tlenku węgla, co czyni ten proces przyjaznym dla środowiska.

Gotowe brykiety, jeśli porównamy je z drewnem opałowym, posiadają dwukrotnie wyższą wartość opałową i wytwarzają mniej sadzy – paląc w piecu brykietem nie zanieczyszcza się tak bardzo kominów. Brykiety są też znacznie wygodniejsze w przechowywaniu i zajmują mniej miejsca.

 

Jak wygląda produkcja brykietu?

Produkcja zaczyna się od przygotowania biomasy, czyli osuszenia i rozdrobnienia posiadanego surowca. Biomasę umieszcza się w komorze, i stamtąd trafia ona do prasowania, które odbywa się w pod bardzo wysokim ciśnieniem. Prasa udarowa jest na tyle efektywna, że do brykietu nie trzeba dodawać spoiwa, bo samo ciśnienie wystarczy do tego, aby brykiety osiągnęły odpowiednią gęstość.

Prasy udarowe do brykietu, dostępne w ofercie LabEcoTech, cechuje wyjątkowo wysoka wydajność – są one w stanie wyprodukować nawet 500-700 kg brykietu w ciągu jednej godziny. Maszyny są bardzo żywotne, a ich serwis nie jest skomplikowany – części wymienia się łatwo i nie trzeba tego robić tak często jak w brykieciarkach niższej klasy.

WhitePress Prawa