Sprzęt
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

tyrystor
Tyrystor (czasami nazywany sterowaną diodą krzemową) jest czterowarstwowym urządzeniem półprzewodnikowym z trzema elektrodami. Dwie z nich są połączone z najbardziej zewnętrznymi warstwami, natomiast trzecia jest połączona z jedną z warstw środkowych. Połączenia katody (K) i anody (A) znajdują się na dwóch najbardziej zewnętrznych warstwach elementu.

 

 

 

 

Zasada działania tyrystora

Kierunek przewodzenia tyrystora jest od anody (A) do katody (K). Polaryzacja skrajnych złączy jest w kierunku do przodu, a środkowych w kierunku do tyłu, tak długo jak anoda ma potencjał dodatni w stosunku do katody. Tyrystor zaczyna przewodzić napięcie tylko wtedy, gdy do bramki (G) przyłożony jest prąd. Gdy do tej elektrody przyłożony zostanie potencjał dodatni, spowoduje to wyzwolenie przewodzenia diody. Ten moment czasu - zwany zapłonem lub włączeniem - wytwarza pełną wewnętrzną kontrolę nad wszystkimi trzema elektrodami.

 

Rodzaje tyrystorów

Tyrystory można podzielić na elementy składowe:

- dwukierunkowe,

- niesymetryczne,

- sterowane,

- elektrostatyczne i inne.

 

Zastosowanie tyrystorów

Tyrystory są używane w wielu aplikacjach, takich jak prostowniki AC/DC dla obwodów zasilających lub regulatorów kąta fazowego. Mają one wiele zalet w porównaniu z innymi urządzeniami półprzewodnikowymi, takimi jak diody, ze względu na ich wrodzoną zdolność do łatwego włączania w normalnych warunkach (wysoki spadek napięcia przedniego). Wszystkie te cechy sprawiają, że tyrystory są niezastąpionymi elementami urządzeń przemysłowych. Jako elementy przełączające odgrywają ważną rolę w elektrotechnice od urządzeń gospodarstwa domowego do sieci komunikacyjnych, gdzie wymagane jest szybkie przełączanie. Pierwsze tyrystory zostały wyprodukowane przez General Electric Company w latach 50 XX wieku i są nadal produkowane w dużych ilościach.

 

Najczęstsze zastosowania tyrystorów:

- Urządzenia przełączające, np. zawory tyrystorowe lub triaki

- Inwertery (AC/DC)

- Systemy oświetleniowe, zwłaszcza ściemniacze; jest to obecnie najbardziej powszechne zastosowanie tyrystorów. Tyrystory można znaleźć jako przełączniki światła w domach na całym świecie, ponieważ umożliwiają płynną regulację do różnych poziomów bez problemów z migotaniem, które mogłyby wynikać z innych metod przełączania, takich jak przełączniki mechaniczne i przekaźniki o wyższych prędkościach przełączania.

 

Jak prosto założyć bloga?

Co warto wiedzieć o zasiedzeniu nieruchomości?