Sprzęt
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Tworzywa sztuczne
Tworzywa sztuczne są chętnie wybierane jako materiał do produkcji, a dzięki swoim właściwościom coraz częściej zastępują wiele elementów wykonywanych dotychczas z drewna lub metalu. Bez specyficznej wiedzy technicznej trudno jednak ocenić, czy wykorzystanie plastiku będzie najbardziej opłacalną opcją, warto więc zasięgnąć porady specjalistów. Kluczem do maksymalizacji zysków jest przede wszystkim odpowiednie dopasowanie technologii, bo tworzywa sztuczne można przetwarzać na wiele sposobów. Przy wyborze dedykowanej metody warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na harmonogram produkcji - inaczej należy podejść do pojedynczych wyrobów w fazie testowej, niż do tych wytwarzanych na szeroką skalę w tysiącach sztuk.

 

Produkcja tworzyw sztucznych

Wprowadzenie na rynek nowego produktu rozpoczyna się od przygotowania prototypu, który pozwoli odnaleźć słabe strony projektu. Nawet najdokładniejsze modele i symulacje mogą przeoczyć pewne szczegóły, które w praktyce negatywnie wpłynęłyby na jakość lub żywotność wyrobu. Produkcja tworzyw sztucznych kładzie więc spory nacisk na fazę testową, w której pojedyncze sztuki wykonywane są niskim kosztem. W prototypowaniu wybiera się przede wszystkim technologie niewymagające stosowania form, bo ich wykonanie jest zazwyczaj dosyć drogie. Doskonałym przykładem może być druk 3D, który wykorzystuje tworzywa sztuczne w postaci filamentu i doskonale sprawdza się na etapie testów. Innym sposobem na ograniczenie wydatków jest wykonanie pierwszych form z mniej trwałego materiału - np. żywicy lub drewna, zamiast od razu ze stali nierdzewnej czy narzędziowej.

Jeśli dany element będzie potrzebny na rynku w dużych ilościach, to rozpoczyna się produkcja tworzyw sztucznych na skalę masową - od dziesiątek tysięcy nawet do milionów sztuk. Najlepszym przykładem jest przede wszystkim rynek opakowań (np. pojemników, kanistrów czy butelek), ale zunifikowane detale wykorzystywane są również w wielu innych branżach, np. w motoryzacji. W przypadku takich serii produkcyjnych tworzywa sztuczne przetwarza się zwykle przez wtryskiwanie lub wytłaczanie. Ze względu na konieczność wykonania formy lub matrycy nakłady początkowe w tych technologiach są spore, ale w efekcie osiąga się bardzo konkurencyjną cenę produktu końcowego.

 

Tworzywa sztuczne a środowisko

Rosnące znaczenie ekologii można zauważyć w każdej gałęzi przemysłu, dlatego również dla plastików przygotowano dedykowane rozwiązania w tym zakresie. W celu ograniczenia kosztów środowiskowych produkcja tworzyw sztucznych odbywa się często w obiegu zamkniętym, co ma znaczenie zarówno na rynku krajowym, jak i w przypadku detali przeznaczonych na eksport. Także pod względem materiałowym można znaleźć ciekawe propozycje wpisujące się w ekologiczne trendy - doskonałym przykładem są tworzywa sztuczne z recyklingu, których właściwości są wystarczające do produkcji mniej wymagających elementów. Alternatywą są także materiały biodegradowalne, które w stosunku do swoich standardowych odpowiedników mają znacząco ograniczony wpływ na środowisko.

 

Szafa kapsułowa dla każdego

WhitePress Prawa