Sprzęt
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Kształtki spawalnicze, zamiennie określane jako kształtki hamburskie to podstawa wszelkich instalacji technologicznych. Wszelkich w dosłownym rozumieniu. Stal to podstawowy budulec instalacji grzewczych, wodnych, parowych, powietrznych (sprężonego powietrza), wody lodowej, klimatyzacji i układów chłodniczych.

 

 

Stalowe kształtki hamburskie

 Stal od pokoleń jest podstawą rozwoju budownictwa i przemysłu. Gwałtowny rozwój miast i osiedli jaki miał miejsce w ostatnim pięćdziesięcioleciu wiązał się z budową sieci ciepłowniczych i pozostałej infrastruktury miejskiej, wspomnianych rurociągach wodnych. Wszystkie instalacje grzewcze w owym czasie budowane były w oparciu o kształtki spawalnicze. Począwszy od sieci ciepłowniczych transportujących wysokotemperaturowy czynnik grzewczy z elektrociepłowni do lokalnych stacji rozdziału energii na poszczególne obwody zwane PEC-ami, aż po instalacje wewnątrz budynków o średnicach zaczynających się od 3/8”, służących do zasilania grzejników żeliwnych, aż po duże średnice DN65, DN80, służące jako magistrala wewnętrzna budynku.

 

Kolana hamburskie dostępne w ofercie hurtowni hydraulicznej Proterm!

 Stal spawalnicza czarna stosowana w typowych obiektach mieszkalnych klasyfikowana jest wg gatunku i określonych norm. Hurtownia hydrauliczna Proterm posiada kształtki w tym kolana, łuki, dennice, zwężki, trójniki równoprzelotowe i trójniki redukcyjne takie jak trójnik hamburski redukcyjny 50/40 w gatunku P265GH, zgodny z Normą EN10253-2. Zakres zastosowania takich kształtek jest bardzo szeroki ale dotyczy głównie instalacji pracujących w obiegu zamkniętym. Główne zastosowanie w dużym skrócie to centralne ogrzewanie, gazownictwo, przemysł, budownictwo czy rolnictwo.

Na zapytanie oferujemy kształtki w pozostałych gatunkach stali jak; S235, ST 37.0, P235GH, P355NL1, P355NH, 16Mo3 13CrMo4-5 P235 TC1 A105 SW, P245, 1.4301, 1.4306, 1.4404, 1.4541, 1.4571, 304, 316, 1.4307, 00H18N10, 0H18N9, 316L, 321

Szeroki zakres gatunków stali, jak i norm wykonania dotyczy pełnej oferty kształtek spawalniczych. Zachęcamy do składania zapytań o możliwość dostawy w poszukiwanym gatunku lub wykonaniu. Poniżej podajemy przykłady dla kształtek spawalniczych typu kolana https://proterm.sklep.pl/ksztaltki-spawalnicze,cp744,pl.html.

 

Trójnik hamburski redukcyjny 50/40

Kolana hamburskie – zakres możliwości dostawy wg DIN 2605-1, DIN 2605-2, ANSI B16.9, PN-EN 10253-2 A, PN-EN 10253-2 B

Kolana – zakres możliwości wykonania ; 180°, 90°, 45°, 1D, 1,5D, 2,5D, 5D, Rozmiary dostępne w zakresie średnic ; DN 15-800

 Instalacje spawane, zbudowane z rur stalowych oraz kształtek spawalniczych cechują się podanprzeciętną wytrzymałością mechaniczną i co za tym idzie żywotnością. Aby spełnić ostatni warunek instalacje muszą posiadać odpowiednie zabezpieczenia antykorozyjne i podlegać okresowym przeglądom technicznym. Miejsce spawania, łączenia kształtek z rurociągiem odbywa się w sposób określany normami, kształtka posiada fabryczne ukosowanie krawędzi dzięki czemu powstały spaw jest odpowiedniej szerokości i posiada zakładaną wytrzymałość na rozciąganie. Miejsce spawania należy oczyścić i zabezpieczyć powłoką anytkorozyjną typu „Minia”.

 Instalacje znajdujące się w gruncie posiadają dodatkowe zabezpieczenia w postaci płaszczy PEHD a także izolacji termicznej typu PUR. Wspomniana technologia dotyczy głównie sieci preizolowanych choć jej funkcjonalność umożliwia znacznie szersze wykorzystanie. W zależności od miejsca instalacji i długości ciepłociągu stosuje się również izolację z wełny mineralnej i płaszcza zewnętrznego z blachy ocynkowanej zewnętrznie. Rura przewodowa w instalacji spawanej występuje jako rura bez szwa lub ze szwem. W instalacji do przesyłu ciepłej wody użytkowej stosuje się natomiast rury przewodowe ocynkowane. Spawanie takiej instalacji podlega odrębnym normą budowy instalacji.

WhitePress Prawa