Sprzęt
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

W tym roku telewizory Samsung nie tylko zajmą wiodące miejsce w domowym salonie, ale znajdą się w centrum sterowania nawet kilkuset różnymi urządzeniami domowymi. Wszystko za sprawą wbudowanego Huba IoT, dzięki któremu rozwiązania Smart Home staną się jeszcze bardziej przystępne.

 

Pojęcie Smart Home wciąż ewoluuje, dopasowując się do zmieniających się potrzeb użytkowników. Dziś nie jest to już tylko odległa wizja przyszłości, a realne scenariusze, dzięki którym codzienne życie i domowe obowiązki są łatwiejsze. W 2023 r. na jednego mieszkańca Polski przypadnie już około 7 podłączonych do internetu urządzeń, a do 2028 r. liczba ta może wzrosnąć nawet do 16 –  wynika z raportu „Rynek internetu rzeczy w Polsce”[1] przygotowanego przez firmę PMR. Dużą część z nich będą stanowiły takie urządzenia konsumenckie, jak telewizory, czujniki, kamery, smartfony, tablety, pralki czy lodówki.

 

Tegoroczne telewizory z serii QLED, Neo QLED i OLED od modelu Q60C posiadają wbudowany Hub IoT, dzięki któremu ten domowy ekosystem można zbudować bez dodatkowych modułów zewnętrznych, łączących różne urządzenia. Tym samym telewizor staje się centralnym elementem tego połączonego świata. Aby korzystać z huba wystarczy jednorazowo aktywować go w ustawieniach telewizora. Hub IoT w telewizorach Samsung Smart TV może być dodatkową motywacją do wykorzystywania urządzeń Smart Home. Już teraz wśród wydatków na konsumenckie urządzenia wykorzystujące internet rzeczy pierwsze miejsce zajmują telewizory Smart1. Hub IoT w telewizorach Samsung to z jednej strony oszczędność, a z drugiej znaczne ułatwienie w zarządzaniu inteligentnym domem.

 

Jak to działa w praktyce? Telewizor będzie pełnił rolę huba/konektora, który dotychczas najczęściej miał formę zewnętrznego modułu. To uprasza proces dodawania nowych urządzeń oraz sterowania nimi. Jeśli chodzi o podgląd i zarządzanie domowym ekosystemem to niezmiennie wystarczy jedna aplikacja SmartThings, która z roku na rok ma do zaoferowania coraz więcej. Jest dostępna na urządzenia mobilne z systemem Android od wersji 8 wzwyż, iOS od wersji 13 oraz telewizory Samsung Smart TV.

 

Platforma SmartThings „rozumie” i wspiera popularne standardy łączności w ramach inteligentnego domu (Matter i ZigBee), dzięki czemu smart urządzenia różnych producentów mogą komunikować się między sobą. Lodówka, piekarnik, żarówki, klimatyzator, telewizor, soundbar, kamera, pralka, dzwonek do drzwi, termostat, inteligentne gniazdko i wiele innych – wszystkie te urządzenia można dziś włączyć do swojego domowego ekosystemu i sterować nimi za pośrednictwem smartfonu. Obecnie lista wspieranych urządzeń liczy kilkaset pozycji i cały czas rośnie. Są tam m.in. urządzenia takich firm jak Google, EVE Systems, Honeywell Home, Linksys, Nanoleaf, Philips Hue, Schlage, Wemo, Yale i wiele, wiele innych.

 

Jednak aplikacja SmartThings nie tylko może wpłynąć na przyspieszenie i uproszczenie domowych obowiązków, ale pozwoli także m.in. na bieżąco monitorować zużycie energii elektrycznej urządzeń Samsung, takich jak lodówka, pralka czy telewizor. SmartThings wspiera także miłośników domowych zwierzaków – można zdalnie wysłać robota sprzątającego, aby nagrał film dokumentujący, co futrzani przyjaciele porabiają podczas nieobecności właścicieli.

 

Jedną z tegorocznych nowości jest możliwość stworzenia w telewizorze mapy domu w 3D. Poszczególne urządzenia zostaną przypisane do konkretnych pomieszczeń, wyświetlany będzie także ich status (włączone/wyłączone) i można będzie nimi sterować z poziomu smartfonu. Ta nowa wizualna odsłona ułatwia codzienne korzystanie z połączonych urządzeń.

 

Ujednolicanie „języka” komunikacji między różnymi urządzeniami, ciągły rozwój funkcjonalności aplikacji SmartThings czy wreszcie wprowadzanie dodatkowych usprawnień, w tym zintegrowanie Huba IoT z telewizorem – wszystko to razem sprawia, że inteligentny dom staje się bardziej przystępny i otwarty na użytkowników.

 

[1] Raport „Rynek internetu rzeczy w Polsce”. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2023-2028” przygotowany przez firmę PMR.

 

 Telewizory Samsung Neo QLED i Lifestyle

WhitePress Prawa