Sprzęt
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

AI
Powszechnie znane jest zainteresowanie, innowacyjność i y rozgłos wokół różnych rodzajów sztucznej inteligencji (AI) - uczenia maszynowego, sieci neuronowych i wizji komputerowej (CV). Mniej znane jest natomiast powracające zainteresowanie i wykorzystanie nowoczesnych systemów wizyjnych (MV) przez operatorów i przedsiębiorców magazynowych.

 

 

 

Zarówno MV, jak i CV są systemami opartymi na danych, używanymi do przechwytywania, przetwarzania i analizy obrazów. Jednak szybkość i poziom, na jakim te dane są gromadzone, dystrybuowane i stosowane, jest jednym z czynników najbardziej odróżniających od siebie te dwa typy technologii.

Systemy MV są zazwyczaj samodzielne, co oznacza, że przechwytywanie i analiza obrazu odbywa się bezpośrednio na linii produkcyjnej a dane nie muszą być przesyłane do systemu back-office w celu przetworzenia.

Z drugiej strony, CV jest często używany jako platforma przetwarzania back-end dla technologii przechwytywania obrazu na pierwszej linii. Chociaż CV wymusza szybkie podejmowanie decyzji i działań, czas realizacji jest zazwyczaj dłuższy, biorąc pod uwagę szczegółowość i zakres danych przetwarzanych przez system.

Każda firma, która chce wdrożyć system MV, musi zdecydować, jak udostępniać i zarządzać zbiorami danych obrazu oraz jak je wykorzystywać, aby dostarczać spójne wyniki o wysokiej jakości i możliwości działania, szczególnie gdy obecnie dane stały się równie ważne, jak sam kod. Pomimo obecności praktyk przemysłowych dotyczących zarządzania kodem, należy dążyć do postępu w zakresie zarządzania danymi obrazowymi.

Jednym z największych wyzwań, przed jakimi stoimy dzisiaj, czy to jako specjaliści w dziedzinie MV, czy też firmy chcące wdrożyć systemy MV, jest prawidłowe przechwytywanie i adnotacja danych. Obecnie istnieją jednak nowe rozwiązania, które pomagają specjalistom od obrazowania przemysłowego myśleć i działać jak naukowcy zajmujący się danymi na co dzień.

 

Nowe systemy wizyjne

Zebra Technologies wprowadziła nową linię kamer MV i stacjonarnych skanerów przemysłowych (FIS) w połowie 2021 roku.  Oprogramowanie uzupełniające firmy Zebra, Zebra Aurora™, łączy się z ofertą kamer MV/FIS Zebry, aby ułatwić konfigurację rozwiązań do śledzenia i monitorowania oraz kontroli jakości. 

Zebra Aurora została zaprojektowana od podstaw tak, aby była łatwa w konfiguracji, łatwa we wdrożeniu i prosta w obsłudze. To założenie zostało oparte na wieloletnich badaniach rynku i współpracy z wieloma czołowymi użytkownikami i integratorami systemów FIS/MV.  To właśnie ono stało się motorem wielu unikalnych wyróżników, które Zebra Aurora wprowadza obecnie na rynek.

Zebra Technologies chce, aby oprogramowanie miało nowoczesny wygląd, a jednocześnie ograniczało liczbę kliknięć i ruchów myszką wymaganych od użytkowników w celu wdrożenia rozwiązania.  W ciągu pierwszych kilku minut nawigowania po oprogramowaniu użytkownicy poznają nowe, intuicyjne sposoby pracy z przechwyconymi obrazami.  Paski przewijania zostały wyeliminowane, a interfejs zapewnia użytkownikom doświadczenie bardziej zbliżone do edytora zdjęć niż tradycyjnego oprogramowania MV.

 

Golden Image Compare czyli zapis „złotego obrazu”.

Oprócz zaprojektowania oprogramowania z eleganckim, nowoczesnym interfejsem i zestawem narzędzi Zebra starała się również, aby proces nawigacji był intuicyjny zarówno dla ekspertów w dziedzinie inspekcji MV i skanowania kodów kreskowych, jak i dla początkujących użytkowników. Aby to osiągnąć, zespół Zebry MV podzielił proces tworzenia i konfigurowania oprogramowania w następujący sposób:

Etap pierwszy to „Capture”, w którym użytkownicy ustawiają ekspozycję, oświetlenie i wyzwalanie. Drugi etap to „Build”, który ma ułatwić dodawanie i konfigurowanie narzędzi MV/FIS. Trzeci etap, „Connect”, ułatwia przesyłanie danych o obrazie z kamery MV/FIS do systemu głównego.  

Na przykład dzięki funkcji „Capture" użytkownik może utworzyć 16 indywidualnych obrazów, aby zapewnić idealne oświetlenie każdej kontroli lub odczytu kodu kreskowego.  Zebra nazywa tę funkcję ImagePerfect+.  Często zdarza się, że części nie są równomiernie oświetlone lub kontrole mają różną głębokość i ostrość, co powoduje konieczność zmiany ustawień ekspozycji. 

Dzięki funkcji ImagePerfect+ użytkownik może szybko dostosować ustawienia obrazu, połączyć narzędzie potrzebne do kontroli z utworzonym bankiem ImagePerfect+ i jednym naciśnięciem spustu uzyskać odpowiedź pozytywną/negatywną.  Dzięki wyeliminowaniu konieczności wielokrotnego zmieniania lub śledzenia zadań, program ImagePerfect+ może zaoszczędzić godziny podczas wdrażania systemu.

Jeśli chodzi o „budowanie", mamy QuickDraw, który daje użytkownikom możliwość rysowania narzędzi wizyjnych bezpośrednio na obrazie.  Sama ta funkcja może wyeliminować pięć kliknięć i przeciągnięć podczas dodawania narzędzia do rozwiązania.  Może nie brzmi to zbyt wiele, ale w miarę jak rozwiązania stają się coraz bardziej zaawansowane, oszczędność czasu może naprawdę wzrosnąć.

Kolejnym unikalnym narzędziem jest Golden Image Compare – opracowane w celu utrzymania systemu w ruchu i wyeliminowania przestojów w przypadku, gdy coś się stanie z kamerą lub konfiguracją. Funkcja ta umożliwia użytkownikowi przechwycenie obrazu w momencie konfiguracji – w czasie, gdy system działa najlepiej – i zapisanie go na stałe.

Jeśli jakiś problem spowoduje nieprawidłowe działanie systemu, użytkownik może po prostu kliknąć przycisk Golden Image Compare i uzyskać widok obok siebie "Złotego Obrazu" i nowego obrazu. Jeśli kamera została uderzona, lub światło przestało działać, lub jeśli kluczowe ustawienia zostały zmienione, Golden Image Compare pomaga użytkownikom szybko zidentyfikować problem i przywrócić system do działania.

 

Potężny zestaw narzędzi

Choć uproszczenie możliwości konfiguracji oprogramowania i ustawienia zadania jest ważne, prawdziwa siła Zebry Aurora tkwi w jej wydajności.  Już dziś oferuje ona solidne rozwiązania w zakresie odczytu kodów kreskowych i MV, a w planach jest stworzenie jeszcze potężniejszych możliwości. 

Przejęcie przez firmę Zebra  Adaptive Vision (obecnie Aurora Vision) i Matrox Imaging pozycjonuje firmę Zebra jako jednego sprawnego dostawcę dla większości zastosowań w automatyce przemysłowej.  Zamiarem firmy Zebra Technologies jest wykorzystanie najlepszych w swojej klasie algorytmów i rozwiązań dostępnych w firmach Aurora Vision i Matrox Imaging oraz zintegrowanie ich z platformą Zebra Aurora. 

Na przykład najnowsza wersjaZebra Aurora zawiera oparte na głębokim uczeniu narzędzie OCR stworzone po raz pierwszy przez zespół Aurora Vision dla Zebra Aurora Vision Studio. Jest ono tak łatwe w użyciu, że wystarczy narysować ramkę wokół tekstu, a urządzenie odczyta go bez konieczności ćwiczenia jakichkolwiek czcionek.  Zebra zintegrowała również nowe narzędzie do odczytu kodów kreskowych, które daje użytkownikom dodatkowy algorytm do skanowania kłopotliwych kodów 2D. 

Zebra Technologies podkreśla, że jej obszerna biblioteka oprogramowania jest jak skrzynka z narzędziami: nikt nie korzysta z jednego śrubokręta, aby wykonać skomplikowaną pracę budowlaną, więc dlaczego miałby polegać tylko na jednym narzędziu wizyjnym?  Idąc dalej, po dodaniu do oferty produktów z rodziny Matrox, Zebra będzie nadal integrować swoje wysiłki w zakresie rozwoju z nowymi, najlepszymi w swojej klasie narzędziami, które zapewnia rodzina Matrox Imaging. Celem jest zapewnienie użytkownikom najlepszych i najwłaściwszych rozwiązań spełniających ich potrzeby w zakresie aplikacji biznesowych.

Swoim doświadczeniem podzielił się Jim Witherspoon, Product Manager, Machine Vision, Zebra Technologies. Aby dowiedzieć się więcej o systemie Zebra Aurora odwiedź stronę www.zebra.com/pl

 

Skuteczny telemarketing. Jak docierać do klientów?

WhitePress Prawa