Sprzęt
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Systemy CAD
Systemy CAD/CAM to specjalistyczne oprogramowanie, które jest wykorzystywane w wielu pracach inżynierskich. Czym są i do czego służą? Odpowiedź na to pytanie oraz opis możliwości oprogramowania CAM hyperMILL oraz oprogramowania CAD hyperCAD-S znajduje się w niniejszym artykule.

 

 

 

 

 

 

Czym jest i do czego służy oprogramowanie CAD?

CAD (z ang. Computer Aided Design) to skrót odnoszący się do projektowania technicznego wspomaganego komputerowo. Jak wspomniano we wstępie jest ono popularnym narzędziem wykorzystywanym w pracach inżynierskich, co wynika z faktu, że służy do projektowania modeli maszyn i urządzeń w formacie 3D oraz sporządzania rysunków kreślarskich w formacie 2D. W efekcie system CAD wspomaga inżynierów w pracy odpowiadając za cyfrowe modelowanie geometryczne poprzez określenie postaci konstrukcyjnej danego wyrobu. Wykorzystywany jest również do tworzenia wirtualnych prototypów oraz prezentacji ofertowych, które są prezentowane potencjalnym klientom, czy inwestorom. Co więcej, system CAD umożliwia wykrycie oraz poprawę ewentualnych błędów, które mogły zaistnieć w pierwotnym projekcie. Przykładem tego typu rozwiązania może być oprogramowanie hyperCAD-S, którego główne założenie stanowi ułatwienie oraz przyśpieszenie pracy przy programowaniu obróbki materiałów. System umożliwia bowiem m.in.:

  • importowanie danych z zewnętrznych systemów CAD;
  • przeprowadzanie operacji bulowskich (Suma, Różnica, Iloczyn, Podział);
  • tworzenie brył z powierzchni;
  • wygładzenie oraz zmniejszenie gęstości siatki przy zachowaniu właściwości geometrycznych;
  • deformację wolumetryczną.

 

Co to jest i do czego służy oprogramowanie CAM?

CAM (z ang. Computer Aided Manufacturing) jest z kolei system komputerowym, który wspiera integrację fazy projektowania oraz wytwarzania. W efekcie system CAM może działać jako osobne oprogramowanie lub być w pełni zintegrowany z systemem CAD. Służy on przede wszystkim do obsługi obrabiarek oraz centr obróbczych, pozwalając zauważalnie skrócić czas pracy oraz zminimalizować ilość produkowanych odpadów. Komputerowe wspieranie wytwarzania obejmuje m.in. tworzenie bieżących programów obróbczych, programowanie adaptacyjne, czy kontrolę jakości. System CAM posiada biblioteki narzędzi, które umożliwiają projektowanie procesów technologicznych, a następnie generowanie odpowiadającej im dokumentacji. Przykładem może być oprogramowanie CAM hyperMILL, które umożliwia obróbkę w 2D, 3D oraz w 5-osiach. System współpracuje z obrabiarkami CNC niezależnie od posiadanego sterowania.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu CAD/CAM?

Szukając odpowiedniego systemu CAD/CAM warto kierować się przede wszystkim funkcjonalnością tego typu oprogramowania, co przekłada się na możliwości jego zastosowania. W przypadku oprogramowania CAM hyperMILL istnieje bowiem możliwość sterowania frezarkami 5-osiowymi, 4-osiowymi oraz 3-osiowymi, a także tokarkami. Co więcej, hyperMILL pozwala w pełni wykorzystać możliwości maszyn CNC oraz innych narzędzi kształtnych. Warto również zwrócić uwagę na możliwość integracji systemu CAD z oprogramowaniem CAM, w związku z czym zalecany jest wybór programów z tej samej klasy. Przykładem może być oprogramowanie CAM hyperMILL oraz oprogramowanie CAD hyperCAD-S, które dzięki pełnej integracji zapewniają wysoki poziom interoperacyjności. Co jeszcze jest istotne? Przede wszystkim renoma producenta oprogramowania oraz zapewniane przez niego wsparcie techniczne. W przypadku wspomnianych już systemów instalacja i wdrożenie oprogramowania odbywa się bezpośrednio u klienta, który nie tylko otrzymuje wieczną licencję, ale może również korzystać z rocznego wsparcia technicznego. Co więcej, oprogramowanie można testować nawet przez 3 miesiące.

Podsumowując należy stwierdzić, że oprogramowanie CAD oraz CAM to specjalistyczne systemy, które wspomagają projektowanie komputerowe, a co za tym idzie dają praktycznie nieograniczone możliwości. Ich zastosowanie w przemyśle pozwala nie tylko zoptymalizować procesy projektowania oraz wytwarzania, ale również podnieść jakość, czy zredukować koszty.

 

Inflacja w Polsce – jak przedsiębiorstwa mogą sobie z nią poradzić?

WhitePress Prawa