Sprzęt
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Pompa membranowa
Pompy membranowe to rozwiązanie należący do najbardziej uniwersalnych, a przy tym wyróżniających się wyjątkowo niską awaryjnością. Umożliwiają one tłoczenie różnego rodzaju kwasów, chemikaliów, farb, olejów, materiałów ściernych, a także substancji spożywczych, dlatego też znajdują tak szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jak dokładnie działa pompa tego typu, i w jaki sposób dopasować urządzenie do konkretnego zastosowania lub określonych potrzeb? Podpowiadamy.

 

 

Jak działają pompy membranowe?

Jak łatwo się domyślić, pompa membranowa umożliwia przetłaczanie medium przez kolektory właśnie za pomocą membran. Zamocowane są one na dwóch końcach wału umieszczonego w środkowej części pompy. Zawory znajdujące się na wlocie i wylocie pompy przyczyniają się do wytworzenia efektu ssania po stronie ssawnej i tłoczenia po stronie tłocznej urządzenia (dokładnie to ciśnienie / sprzężone powietrze wypycha ciecz z komory w stronę tłoczną, czasem jednak robią to silniki elektryczne lub spalinowe). Tego typu układ zaworów wprawia wał wraz z membranami w ruch posuwisto - zwrotny, co umożliwia pożądany przesył wybranego medium.

Jak można się przekonać np. na https://www.saga.info.pl/pompy-membranowe/, wybór pomp tego typu jest naprawdę szeroki, jednak sam sposób działania urządzeń składa się zawsze z dwóch etapów - zasysania i tłoczenia. Ryzyko zbyt dużego ciśnienia w instalacji eliminuje zastosowanie zaworów bezpieczeństwa.

 

Pompa pneumatyczna, z silnikiem, czy hydrauliczna? Jakie rozwiązanie wybrać?

Podstawowy podział pomp membranowych to ten uwzględniający kryterium rodzaju napędów. To, w jaki sposób lub dzięki czemu ciecz będzie wypychana z komory w stronę kolektora tłocznego, pozwala nam wyróżnić trzy podstawowe grupy urządzeń, tj. pompy membranowe z napędem pneumatycznym, z silnikiem elektrycznym lub spalinowym oraz pompy membranowe hydrauliczne.

W pierwszym przypadku dla właściwego działania urządzenia konieczna jest obecność sprzężonego powietrza. Pompy pneumatyczne są jednak bardzo uniwersalne, bowiem umożliwiają przesył niemal każdego rodzaju cieczy. Zaletą tego typu rozwiązania jest z pewnością także duża wydajność, niski koszt eksploatacji,  brak koniczności chłodzenia, ani smarowania pompy podczas pracy, a co się z tym wiąże - możliwość bezawaryjnej pracy urządzenia na sucho.

Jeśli zależy nam na możliwości szybkiego i sprawnego pompowania przede wszystkim gęstych lub lepkich cieczy, rozwiązaniem będą z pewnością pompy z silnikiem. Ten typ urządzeń również pozwala na pracę na sucho i znajduje najszersze zastosowanie głównie w budownictwie.

W przemyśle papierniczym, lakierniczym, komunalnym, czy też handlowym sprawdzają się z kolei pompy hydrauliczne dedykowane przesyłaniu ciekłych mediów. Warto jednak pamiętać, że wybrane modele pomp pozwalają na pompowanie cieczy z cząstkami stałymi. Natomiast fakt, że do produkcji urządzeń wykorzystuje się różnego typu materiały (m.in. stal nierdzewna, aluminium, polipropylen, PVDF) gwarantuje tutaj zdolność do tłoczenia w zasadzie wszystkich typów cieczy i zastosowanie w każdym przemyśle.

 

System mes – narzędzie, które usprawni zarządzanie produkcją

Auto na długi termin – jak i gdzie wynająć?

WhitePress Prawa