Szybki rozwój rynków przemysłowych powoduje, że coraz więcej firm inwestuje w systemy wizyjne. Wykorzystanie nowoczesnych kamer na liniach produkcyjnych jest związane z chęcią poprawy wydajności, zwiększonymi wymogami jakościowymi i chęcią wyeliminowania wad, a także zmniejszeniem kosztów produkcji. Jakie jest zastosowanie systemów wizyjnych, dowiesz się w tym artykule.
Systemy kontroli wizyjnej na linii produkcyjnej
System wizyjny najczęściej jest definiowany jako układy urządzeń elektronicznych współpracujących ze sobą, które analizują automatycznie otoczenie w sposób maksymalnie zbliżony do tego, w jaki działa ludzki wzrok. Zazwyczaj w ich skład wchodzą zarówno sprzęty pozyskujące informacje, jak i te, które przetwarzają je i aktywują. Systemy wizyjne nie mogą funkcjonować bez urządzeń odpowiedzialnych za analizę danych. Skala zastosowania systemów wizyjnych jest bardzo szerokie. Systemy typu “machine vision” najczęściej używane są w przemyśle, magazynach i halach produkcyjnych. Umożliwiają pomiary cech produktów i kontrolę ich jakości na różnych etapach produkcji, a także wspierają operacje i procesy logistyczne. Systemy wizyjne najczęściej wykorzystywane są w kilku obszarach. Kamery monochromatyczne są ważnym elementem procesów produkcyjnych.
Systemy automatyki przemysłowej
Ważnym elementem systemu wizyjnego jest rejestrator obrazu, czyli kamera wraz z obiektywem. Można wyróżnić różne typy kamer, które jest się w stanie dostosować do potrzeb danej produkcji. Na linii znajduje się wiele produktów, które są zbyt duże dla kamery lub obiekty przemieszczają się z bardzo dużą prędkością. Na przykład na podajniku taśmowym lub gdy towar jest rozwijany lub nawijany na rolkach – pozwalają wtedy otrzymać wysoką rozdzielczość obrazu. Kamery liniowe są idealne przy weryfikacji tekstury, koloru wymiarów towarów, a także ich położenia.
Dobrej jakości systemy wizyjne są rozwiązaniami, w których ważną rolę odgrywa kamera, która dostarcza informacji w związku z kontrolowanym obiektem. Obiekt jest oświetlany w sposób, który pozwala wydobyć kluczowe sprawdzane aspekty w oku kamery. Osoba, dobrze znająca wpływ takich czynników, jak czas naświetlania, głębia ostrości, światłocień, czy kąt oświetlenia, może dzięki użyciu jednego oświetlacza i jednej kamery wydobyć całą gamę cech produktu. W dość łatwy sposób możemy zmierzyć kąty, gabaryty obiektu, jego foremność, jakość powierzchni, jednolitość koloru, obecność lub brak obecności niektórych cech, a także wtrąceń lub ciał obcych.