Sprzęt
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Wyroby z plastiku mają rozległe zastosowanie i są one używane przez nas praktycznie każdego dnia. Jak powstają? Do tego celu stosowane są odpowiednie maszyny, które potrafią szybko przygotować nawet skomplikowane i duże elementy z tworzyw sztucznych. Jakie z maszyny wykorzystuje się w tym celu najczęściej?

 

 

Wtryskarki do tworzyw sztucznych – produkcja metodą wtryskową

Najczęściej do produkcji elementów z tworzyw sztucznych stosowane są wtryskarki. Jest to rodzaj urządzeń pionowych albo poziomych, które mają na celu wtryskiwanie roztopionego tworzywa sztucznego do uprzednio przygotowanej formy.

Wtryskarki umożliwiają szybką produkcję wielu typów wyrobów, także skomplikowanych w swojej budowie. Kluczowe znaczenie ma wtedy przygotowani właściwych form oraz dobór wtryskarek pod kątem ich mocy wtryskiwania.

Obecnie używane wtryskarki są urządzeniami, które mogą być zasilane hydraulicznie albo elektrycznie. Jednym z dostawców wtryskarek jest firma Plastigo, w której asortymencie znajduje się pełna gama urządzeń oraz dodatkowego wyposażenia używanego w produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych. 

 

Formowanie rotacyjne – rotomoulding wyrobów z tworzyw sztucznych

Drugą metodą produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych jest ich formowanie rotacyjne, nazywane też rotoformowaniem, rotomouldingiem. Taka metoda jest stosowana rzadziej od wtryskiwania, ale ma ona również swoje konkretne przeznaczenie.

Formowanie rotacyjne polega na produkcji elementów z użyciem obracających się form, które umieszczane są w maszynach do formowania tego typu. Takie maszyny podczas pracy powodują rozprowadzenie płynnego tworzywa sztucznego w formie.

Najczęściej rotomoulding wykorzystuje się w trakcie produkcji wyrobów większych, gabarytowych, na przykład jak zabawki dziecięce do ogrodu, pojemniki, zbiorniki, kajaki czy inny sprzęt sportowy.

 

Drukowanie 3D – produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych od jednej sztuki

Warto również wskazać, że obecnie wyroby z tworzyw sztucznych mogą powstawać także z wykorzystaniem drukarek 3D. Stosują one wtedy filamenty – włókna z tworzyw, które są roztapiane. Następnie drukarka przygotowuje wyrób, nakładając tworzywo warstwami zgodnie ze specyfikacją projektową.

Drukowanie 3D z wykorzystaniem tworzyw sztucznych jest bardzo dobrym wyborem wtedy, gdy konieczne jest przygotowanie wyrobów już od jednego elementu, na przykład prototypów. Nie trzeba wtedy przygotowywać dodatkowej formy tak, jak w przypadku produkcji seryjnej, dlatego też pozwala to na zredukowanie kosztów produkcji oraz przyspiesza ją. 

Ochrona sygnalisty w polskich firmach – nowe obowiązki dla przedsiębiorców

WhitePress Prawa