Sprzęt
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

leasing
Leasing to forma finansowania, która wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z zakupem samochodu. Warto jednak mieć świadomość, że można w ten sposób sfinansować również inne środki trwałe, czego przykładem może być sprzęt medyczny. Na czym polega leasing sprzętu medycznego? Co jeszcze może leasingować lekarz? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 

 

 

Leasing sprzętu medycznego - procedury

Leasing sprzętu medycznego to usługa, która może być świadczona w ramach tzw. procedur uproszczonych. Wynika to z faktu, że większość leasingowanych środków mieści się w ramach limitu, który w zależności od leasingodawcy wynosi od 200 tys. do nawet 1 mln złotych. W efekcie samo uzyskanie leasingu nie wymaga wielu formalności, a co za tym decyzja o przyznaniu finansowania wydawana jest bardzo szybko. Z reguły nie ma nawet konieczności przedstawiania dokumentów dochodowych, a lekarz musi okazać jedynie prawo do wykonywania zawodu oraz przedstawić wniosek leasingowy i informacje o kupowanym sprzęcie (faktura, opis techniczny). W tym miejscu warto podkreślić, że tego typu oferty finansowania są dostępne nie tylko dla lekarzy, którzy od dawna prowadzą działalność na własny rachunek, ale także tych, którzy dopiero otwierają prywatny gabinet.

 

Co lekarz może wziąć w leasing?

Korzyści leasingu dla lekarzy to nie tylko atrakcyjne finansowanie sprzętu, ale również szerokość oferty. Arendowanie sprzętu medycznego może obejmować wiele specjalistycznych urządzeń, czego przykładem mogą być: skanery, aparaty USG, unity stomatologiczne, rentgeny, lasery, analizatory, aparaty pomiarowe, spirometry, echokardiografy, mikroskopy, urządzenia do sterylizacji i wiele innych. W tym miejscy należy jednak podkreślić, że przedmiot leasingu mogą stanowić także meble (zarówno medyczne, jak i zwykłe), sprzęt IT, oprogramowanie, czy instrumenty zabiegowe. Co więcej, dla lekarzy dostępny jest nie tylko leasing urządzeń, ale również samochodów, zarówno nowych, jak i używanych. Mówiąc ogólnie przedmiotem leasingu mogą być w tym przypadku wszystkie ruchome środki trwałe, które są niezbędne do prowadzenia działalności.

 

Leasing sprzętu medycznego - które rozwiązanie wybrać?

Leasing sprzętu medycznego to rozwiązanie, które może przyjąć różny charakter. Wynika to z faktu, że można w tym przypadku skorzystać zarówno z leasingu operacyjnego, czy finansowego, jak i pożyczki leasingowej. Które rozwiązanie wybrać? Przede wszystkim warto podkreślić, że warunki leasingu powinny być dobrane do jego przedmiotu oraz formy opodatkowania działalności. W związku z tym leasing operacyjny sprawdza się najlepiej, gdy firma jest Vatowcem, a stawka VAT na sprzęcie wynosi 23%. Jeżeli jednak jest to 8% zdecydowanie korzystniejszy będzie leasing finansowy. Pożyczka leasingowa sprawdza się natomiast wtedy, gdy firma nie jest Vatowcem, a stawka VAT to 8%.

Podsumowując należy stwierdzić, że leasing jest jedną z najczęściej wykorzystywanych form finansowania sprzętu medycznego. Chcąc z niego skorzystać oraz uzyskać profesjonalne doradztwo warto zapoznać się z ofertą firmy Leason - wygodny leasing.

 

Program do magazynu 2022 – jakie funkcjonalności powinien mieć?

 

WhitePress Prawa