Sprzęt
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Laptopy gamingowe są dostosowane do wymogów stawianych przez najbardziej skomplikowane i rozbudowane gry komputerowe. Obecnie zdecydowana większość producentów komputerów ma swojej ofercie laptopy gamingowe, których wydajność dorównuje możliwościom komputerów stacjonarnych.

 

Laptopy do gier posiadają bardziej wydajne podzespoły w porównaniu do przeciętnego laptopa (procesor, kartę graficzną) oraz efektywny system chłodzenia i kulturę pracy. Laptopy gamingowe charakteryzują się również dużą liczbą złącz, wygodną klawiaturą i dobry system audio. Z perspektywy gracza najbardziej istotne są procesor i karta graficzna. Zazwyczaj laptopy do gier posiadają czterordzeniowy procesor z serii Intel Core i5 lub i7. Karty graficzne polecane graczom to natomiast AMD Radeon R9/RX oraz NvidiaGeforce GTX. Laptopy do gier z wyższej półki cenowej posiadają procesory desktopowe z dwoma kartami graficznymi połączonymi w trybie AMD CrossFire oraz Nvidia SLI.

 

Pamięć RAM w laptopach do gier

Oprócz procesora i karty graficznej istotne znaczenie ma także pamięć operacyjna RAM. Powinna ona wynosić co najmniej 8 GB. Optymalny rozmiar pamięci RAM wynosi natomiast 16 GB lub 32 GB. Natomiast dysk SSD o odpowiedniej prędkości sprawi, że nawet w przypadku słabszych i tańszych laptopów do gier, komputer będzie działał nieco bardziej sprawnie.

 

Ekran komputera gamingowego

Ekrany laptopów do gier posiadają matryce, które zapewniają odpowiednie odwzorowanie barw, szybką częstotliwość odświeżania oraz szerokie kąty widzenia. Charakteryzują się one rozdzielczością wynoszącą na poziomie co najmniej Full HD.

 

System chłodzenia podzespołów

Laptop gamingowy powinien posiadać wydajny układ chłodzenia, który efektywnie odprowadzi ciepło generowane przez podzespoły. Laptop do gier niewyposażony w odpowiednio wydajny system wentylacji pracuje zbyt głośno, ma mniejszą wydajność, a w skrajnych przypadkach, przy długotrwałym użytkowaniu może odprowadzić do uszkodzenia komputera. W dobrych laptopach gamingowych są montowane zespoły wentylatorów, które mogą być dodatkowo wyposażony w funkcję usuwania kurzu gromadzącego się wewnątrz obudowy.

Do charakterystycznych cech laptopów gamingowych należą również wygodna klawiatura, która często jest podświetlana np. na czerwono, niebiesko lub zielono. Klawiatura może posiadać dodatkowe przyciski i sekwencje wciskanych klawiszy. Design laptopów gamingowych wyróżnia się na tle minimalistycznego designu przenośnych komputerów. Można określić go bardziej jako futurystyczny niż prosty, minimalistyczny i neutralny.

Artykuł zamieszczony przy współpracy z www.alfa-lancut.com.pl

WhitePress Prawa