Sprzęt
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

rachunki
Niemal każde gospodarstwo domowe w kraju, wyposażone jest w podstawowe sprzęty RTV i AGD, takie jak telewizor czy lodówka. Nie wyobrażamy sobie bez nich życia, aczkolwiek za ich użytkowanie płacimy niekiedy całkiem sporo. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile co miesiąc kosztują nas tego rodzaju urządzenia. Niektóre działają krótko, ale pobierają ogromne ilości prądu elektrycznego, a inne działają praktycznie bez przerwy, pobierając przy tym śladowe ilości energii elektrycznej. Jak to przekłada się na comiesięczne rachunki za prąd? Sprawdźmy to!

 

 

Ile prądu pobierają urządzenia AGD?

Niemal w każdej kuchni znaleźć można takie urządzenia jak czajnik elektryczny, mikrofalówka czy lodówka. Ciężko wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez dostępu do nich. Czy jednak zdajemy sobie sprawę, ile kosztuje nas prąd elektryczny przez nich zużywany?

Zacznijmy od czajnika elektrycznego. Jego moc to ok. 2 kW, a więc godzina grzania wody w nim kosztuje ok. 1,20 zł. Jeżeli właśnie tyle czasu pracować on będzie codziennie przez cały miesiąc, to zapłacimy za to ok. 36 złotych po 30 dniach użytkowania.

Kolejnym urządzeniem jest lodówka, która pobiera już zdecydowanie mniej prądu, ale działa za to przez dłuższy czas w ciągu doby. Moc przeciętnej lodówki to ok. 250 W, a więc godzina jej pracy kosztuje nas ok. 15 groszy. 10 godzin pracy na dobę w ciągu miesiąca będzie kosztować jakieś 45 zł.

Najmniej zapłacimy z kolei na użytkowanie kuchenki mikrofalowej, której moc maksymalna to najczęściej 1000 W. Godzina pracy mikrofalówki to koszt ok. 60 groszy i nie oszukując się, korzystamy z niej mniej niż godzinę dziennie, najczęściej jakieś 20 minut w ciągu doby. To daje wynik ok. 6 zł miesięcznie.

Więcej informacji na temat kosztów użytkowania sprzętów AGD i RTV znaleźć można na witrynie joblife.pl.

 

Ile prądu zużywa sprzęt RTV?

Ciężko w dzisiejszych czasach wyobrazić sobie życie bez telewizora. To nasze przysłowiowe okno na świat, aczkolwiek zdania mogą być podzielone. Mimo wszystko urządzenie to działa przeważnie przez kilka godzin dziennie. Biorąc pod uwagę fakt, że nowoczesne telewizory LCD dysponują poborem prądu na poziomie ok. 50 W, koszt miesięcznego oglądania telewizji to jakieś 3-4 zł.

Nieco gorzej sytuacja wygląda z komputerami – szczególnie tymi wypasionymi do grania w gry wideo. Posiadają one zasilacze o mocy nawet 800 W. Powoduje to całkiem spore zużycie energii elektrycznej i codzienne granie w gry komputerowe na tak wypasionym sprzęcie, może nas kosztować nawet 50 zł każdego miesiąca! Zdecydowanie lepszym wyborem będzie zakup laptopa, aczkolwiek miejmy na uwadze, że tego rodzaju sprzęt nie sprawdzi się w przypadku obsługi bardziej wymagających aplikacji – w tym rozbudowanych gier komputerowych.

Jak widać za korzystanie z podstawowych urządzeń elektrycznych w naszych domach płacimy całkiem spore sumy pieniędzy. Warto wiec stosować się do wszelkich zasad energooszczędnego korzystania ze sprzętów AGD i RTV, ponieważ każda ich minuta pracy, będzie nas "coś" kosztować. Z kolei to "coś" pomnożone przez 30 dni, może zamienić się w "całkiem dużo"!

 

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe? 5 cech dobrej księgowej

Jakie są najlepsze systemy alarmowe?

WhitePress Prawa