Sprzęt
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Personel medyczny musi nosić określony strój, ściśle związany z wykonywaniem różnych czynności medycznych.

 

 

W środowisku szpitalnym strój pozwala na ochronę personelu medycznego, ale także maksymalne zapobieganie przenoszeniu drobnoustrojów, bakterii i wirusów pomiędzy pacjentem a lekarzem. Strój medyczny w dużym stopniu przyczynia się do zapewnienia niezbędnej higieny, ale także do zapewnienia bezpieczeństwa lekarzom, pacjentom i personelowi włącznie.

 

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o głównych elementach garderoby personelu medycznego

Pierwszą rzeczą, o której należy wspomnieć, jest to, że każdy strój medyczny musi być dobrany zgodnie z wykonywaną czynnością (lekarz, sanitariusz, pielęgniarka itp.). Strój medyczny składa się ze spodni i fartucha, dwóch podstawowych elementów, które dominują w garderobie pracownika służby zdrowia. Dzisiaj lekarze i pielęgniarki wybierają stroje, które pasują do ich osobistego stylu i odzwierciedlają ich pasję do wybranego zawodu i opieki nad każdym indywidualnym pacjentem. W garderobie personelu medycznego znajdują się również czepki medyczne.

Stroje medyczne muszą spełniać wszystkie normy jakościowe i są wykonane z mieszanki poliestru i popeliny bawełnianej, tak aby włączyć do elementów odzieży zalety każdego rodzaju materiału. Przyjazne dla skóry i lekkie odzież medyczna stretch wyróżniają się ze względu na ich odporność na wielokrotne pranie oraz fakt, że z czasem zachowują swój kolor i strukturę.

Wybór medycznej odzieży roboczej powinien być dokonany według kilku kryteriów, które zapewnią każdemu pracownikowi możliwość wykonywania pracy w optymalnych warunkach komfortu, higieny i bezpieczeństwa. Oto kilka kryteriów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze stroju medycznego.

 

Odzież musi być ergonomiczna i mieć odpowiedni rozmiar dla każdej osoby

Materiał musi być wygodny, przyjemny i trwały. Często zaleca się wybór mieszanki poliestrowo-bawełnianej, o której wiadomo, że zapewnia te właściwości, a jednocześnie oferuje możliwość prania w wysokich temperaturach wymaganych w środowisku medycznym. Oprócz wysokiej jakości, ta mieszana tkanina oferuje ograniczoną przyczepność mikrobów.

Odzież powinna mieć praktyczne systemy rozpinania, ułatwiające zakładanie i zdejmowanie bez obcierania przodu, z oczywistych względów zdrowotnych.

Obuwie medyczne lub chodaki powinny zapewniać dobre wsparcie stopy i pełne zakrycie palców. Ze względów bezpieczeństwa musi być one również antypoślizgowe. Należy pamiętać, że obuwie te należy nosić wyłącznie w godzinach pracy i musi one być zawsze czyste.

Odzież robocza pracowników opieki musi być systematycznie czyszczona i dezynfekowana po każdym użyciu. To samo dotyczy całej zawartości kieszeni, np. identyfikatorów, długopisów itp.

Warto wiedzieć: personel opieki musi mieć zapewnioną odpowiednią garderobę, aby mógł on ubierać się w warunkach higienicznych i komfortowych.

 

Higiena osobista, niezbędny warunek dla pracowników służby zdrowia

W środowisku medycznym i ogólnie w środowisku szpitalnym podstawą zapewnienia optymalnej higieny jest optymalizacja higieny osobistej poprzez różne proste gesty. Są to głównie:

Upewnij się, że twoje włosy są czyste i związane z tyłu. Pozwala to mieć wolną twarz do pracy w najlepszych warunkach. Noszenie czepka do włosów jeszcze bardziej zoptymalizuje higienę i zapobiegnie wypadaniu włosów w godzinach pracy.

Paznokcie muszą być czyste i krótkie. Zabrania się używania lakieru do paznokci ani sztucznych paznokci.

Należy w miarę możliwości unikać widocznych kolczyków. Na szyi i uszach dopuszczalna jest jedynie dyskretna biżuteria. Żadne pierścionki nie są dozwolone.

Okulary zawsze muszą być czyste.

Ponadto odzież osobista musi być zawsze czysta i schowana pod odzieżą roboczą.

Wybierając strój medyczny należy wziąć pod uwagę dwa wymagania: styl i funkcjonalność. Główną rolą stroju jest zapewnienie bariery ochronnej przed patogenami oraz zatrzymanie przenoszenia bakterii.

WhitePress Prawa