Sprzęt
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Koła zębate to podstawowy element większości układów mechanicznych. Trudno byłoby sobie bez nich wyobrazić funkcjonowanie którejkolwiek maszyny rolniczej. Za co zatem odpowiadają koła zębate i w jakich układach maszyn rolniczych są wykorzystywane? Sprawdź w naszym dzisiejszym artykule.

 

Do czego służą koła zębate?

Zacznijmy jednak od początku. Do czego służą koła zębate i czym one dokładnie są? Stanowią one podstawowy element układów napędowych przynajmniej dwóch kół, które przenoszą napęd. Można spotkać zarówno przekładnie jednostopniowe oparte na pracy dwóch kół, jak i wielostopniowe, które będą składały się z większej ilości par kół zębatych. Bez względu na zastosowanie i rodzaj, budowa tego typu części do maszyn rolniczych jest dość zbliżona. Wszak ich konstrukcja jest bardzo prosta, co przekłada się na łatwość produkcji i stosunkowo niską cenę komponentu. Co więcej, wraz z tymi zaletami w parze idzie bezawaryjność oraz wysoka sprawność. Wykorzystuje się je w niemal każdej gałęzi przemysłu, nie tylko w motoryzacyjnym, ale też tekstylnym, farmaceutycznym, spożywczym i nie tylko. Przydają się wszędzie tam, gdzie są różnego rodzaju linie produkcyjne czy mechanizmy przenoszące napęd stanowią ważny element. Konstruuje się je zarówno do wykorzystania w niewielkich przedmiotach, na przykład zegarkach, jak i maszynach rolniczych czy turbinach.

 

Koło zębate w maszynach rolniczych

Konstrukcje z wykorzystaniem kół zębatych to połączenie sprawności mechanizmu i efektywności działania. Koła zębate w maszynach rolniczych najczęściej wykorzystywane są na wałach wejściowych i wyjściowych. Maszyny rolnicze zbudowane są z bardzo rozbudowanych układów. Za ich prawidłowe funkcjonowanie odpowiada wiele różnego rodzaju komponentów, a jednymi z najważniejszych są oczywiście koła zębate. Takie części do ładowaczy, ciągników, koparek, kombajnów i tak naprawdę wszystkich maszyn rolniczych pozwalają na precyzyjną pracę układów i są niezwykle ważne w zachowaniu ciągłości i spójności ich funkcjonowania. Jakie koła zębate w maszynach rolniczych możemy wyróżnić? Między innymi:

  • elewatora,
  • napinacza,
  • napinacza,
  • podajnika pochyłego,
  • napędu nagarniacza,
  • skrzyni biegów,
  • przenośnika.

 

Gdzie kupować takie części do maszyn rolniczych jak koła zębate?

Czym należy kierować się podczas wyboru koła zębatego i czy jego kupno jest problematyczne? O tym, jak i gdzie szukać części do maszyn rolniczych, opowiada pracownik sklepu Agropol24 – części do maszyn rolniczych online:

Kupno takich części rolniczych jak koła zębate nawet przez Internet nie powinno sprawić nikomu większych problemów. Oznaczone są one konkretnymi numerami seryjnymi czy też mają ściśle określone wymiary, dzięki czemu każdy, nawet na odległość, jest w stanie ocenić, czy taka część sprawdzi się do konkretnej maszyny. Podstawowym pytaniem, bez względu na to, czy zakupy robimy w sklepie online czy stacjonarnie, powinno być natomiast to, czy kupujemy część oryginalną czy zamiennik. Takie części jak koła zębate są stosunkowo proste w produkcji, a ich budowa nie jest skomplikowana. Dzięki temu wybór kół na rolniczym rynku jest bardzo szeroki. Niemniej są one narażone na pracę w ekstremalnie trudnych warunkach, a żaden rolnik nie może sobie pozwolić na usterkę na polu w trakcie sezonu. Dlatego warto sięgać po części oryginalne lub najwyższej klasy zamienniki o jakości porównywalnej do tej producenta. W naszym sklepie bez problemu klienci znajdą zarówno te pierwsze, jak i drugie.

Koła zębate pełnią niezwykle ważną rolę w maszynach rolniczych. Bez nich niemożliwe byłoby przenoszenie ruchu na kolejny element budowy urządzenia. Stanowi ważny element takich układów jak sprzęgło czy pompa zębata. Każde koło ma swoje parametry, dzięki którym można dopasować go do konkretnych zastosowań. To między innymi wysokość zęba, rodzaj zęba, moduł zęba, średnica zęba czy ilość zębów. Znając te parametry, każdy rolnik bez problemu dopasuje konkretne części do układów.

WhitePress Prawa