Sprzęt
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

drukarka
Dobra drukarka powinna być przede wszystkim oszczędna, tak, aby nie nadwyrężać domowego budżetu. Ceny tuszów nie należą do najniższych, zwłaszcza, jeśli chodzi o oryginały. Dlatego też, producenci co rusz opracowują sposoby, które mają na celu zapewnić optymalną wydajność drukarki przy niższym zużyciu tuszu. W tym miejscu powiemy kilka słów o tym, które drukarki atramentowe mogą pochwalić się dobrym stosunkiem ceny tuszu do jego wydajności.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stosunek ceny do wydajności tuszu

Zacznijmy od tego, że tanie tusze nie są jeszcze wyznacznikiem opłacalnej drukarki. Załóżmy, że w przypadku pierwszej drukarki cena tuszu to 80 złotych, natomiast wydajność to 1000 stron A4, podczas gdy w innej cena to 20 złotych, ale wydajność to 200 stron. W przypadku tej pierwszej, za jedną złotówkę wydrukujemy 12,5 strony, podczas gdy w przypadku tej drugiej ledwie 10 stron. A zatem kluczową kwestią nie jest cena, ale stosunek ceny do wydajności. Szukając drukarki, która pozwoli nie zbankrutować na tuszach, należy zwrócić uwagę głównie na ten aspekt.

 

Jakie drukarki posiadają tani tusz?

Możemy wyróżnić przynajmniej kilka drukarek, które mogą pochwalić się naprawdę niedrogimi tuszami oferującymi przyzwoitą wydajność. Skupiliśmy się na drukarkach w kolorze, choć oczywiście w nawiasie należy wspomnieć, że sposobem na oszczędności jest wybór drukarki mono oferującej jedynie druk czarno-biały. Zakładamy jednak, że użytkownik potrzebuje także druku kolorowego. W gronie drukarek z tanimi tuszami można wymienić:

  • Canon Pixma iP7250,
  • Epson Expression Home XP-5100,
  • Brother DCP-J105,
  • Brother DCP-T510W,
  • Epson Expression Premium XP-630.

W przypadku wyżej wymienionych drukarek, zestaw wszystkich wkładów można pozyskać nawet za 40-50 zł, a wydajność to nawet kilkaset kartek. Na liście ekonomicznych drukarek często spotkamy się właśnie z firmami Canon, Epson czy Brother. Dużo gorzej wypadają natomiast drukarki HP, które można co prawda kupić w przystępnych cenach, ale tusze do nich, zwłaszcza te oryginalne, bywają naprawdę drogie. Osobom szukającym funkcjonalnej i wydajnej drukarki do domu możemy polecić zwłaszcza urządzenia kompaktowe drukarki Canon.

 

Drukarki wyposażone w osobne pojemniki na tusze

Dobrym rozwiązaniem jest także zakup drukarki atramentowej, która posiada osobne pojemniki na tusze: czarny, czerwony, niebieski i żółty. W przypadku jednego kartridża na kolory, deficyt jednego koloru automatycznie oznacza konieczność wymiany całego kartridża. Dlatego lepiej wypadają drukarki, w których można wymienić tylko wkład z odpowiednim kolorem. Ciekawą opcją są również drukarki z pojemnikami, które można zasilić butelką z tuszem w danym kolorze. Biorąc pod uwagę, że coraz więcej osób zwraca uwagę na ekonomiczny aspekt eksploatacji drukarki, coraz większa liczba producentów decyduje się na zastosowanie osobnych pojemników, czego przykładem mogą być chociażby drukarki: Brother DCP-J105 czy Brother DCP-T510W.

 

Czy kupowanie zamienników jest opłacalne?

Jeśli oryginalny tusz do drukarki jest drogi, zawsze można zdecydować się na wybór zamiennika od innego producenta. Jest to opłacalne zwłaszcza w przypadku urządzeń HP, w których zamienniki mogą być nawet dwukrotnie tańsze od tuszy oryginalnych. Należy jednak pamiętać o tym, że niektóre drukarki mogą być wyposażone w specjalny czujnik, który będzie w stanie odróżnić tusz oryginalny od zamiennika. Wówczas zamiennik okaże się bezużyteczny. W takich sytuacjach można jednak poszukać zamienników wyposażonych w stosowny chip.

 

Dlaczego początkujący autorzy sprzedają dziś tak mało książek? 5 powodów

WhitePress Prawa