Sprzęt
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

DVD to popularny nośnik, wykorzystywany przede wszystkim do filmów. Płytę DVD można nagrać w domu, a nawet przygotować w ten sposób cały nakład przeznaczony do dalszej dystrybucji. Czy jednak jest to lepsze rozwiązanie od profesjonalnego tłoczenia płyt?

 Jak wydać DVD

Materiał na płytę DVD

Materiał do wydania powinien zostać nagrany na sprzęcie wysokiej jakości, tak aby nie było żadnych kłopotów z późniejszym odtwarzaniem filmu, muzyki i innych zarejestrowanych plików. Kiedy materiał jest już gotowy, można go poddać dalszej obróbce – obejmuje to między innymi poprawę jakości obrazu i dźwięku, montaż, usuwanie szumów i innych błędów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na efekt końcowy nagrania.

Materiał przeznaczony do wydania umieszcza się następnie na płycie źródłowej i może to być zarówno płyta tłoczona, jak i nagrywalna: CD-R, DVD+/-R/R DL. Od płyty źródłowej zależy jakość całego nakładu, dlatego nie powinien mieć ona żadnych wad.

 

Jak nagrywać płyty?

Do kopiowania DVD wystarczy komputer i nagrywarka. Jest wiele programów do nagrywania płyt DVD, a z ich obsługą nie powinny mieć problemów nawet osoby bez doświadczenia. Przy duplikacji korzysta się z gotowych, czystych płyt DVD – można ich nagrać dowolną ilość, choć trzeba się liczyć z tym, że przy większych nakładach jakość nagrania już nie będzie tak dobra jak w wersji początkowej. Plusem tego rozwiązania jest niska cena, niemniej poleca się to głównie przy wydaniach amatorskich, w bardzo małych nakładach, kiedy nie jest wymagana najwyższa jakość nagrania.

 

Profesjonalne tłoczenie płyt DVD

Alternatywą dla duplikowania płyt DVD jest tłoczenie. Tego już nie robi się we własnym zakresie, tylko zleca profesjonalnym firmom jak XDiSC. Tłocznia dysponuje rozbudowanym parkiem maszynowym. Materiał nie trafia na gotowe nośniki – krążki formuje się pod wysokim ciśnieniem z kryształków poliwęglanu i odciska na nich materiał źródłowy z matrycy. Proces jest w pełni zautomatyzowany i na bieżąco kontrolowany.

Wytłoczona płyta DVD jest znacznie trwalsza. Na etapie produkcji można od razu umieścić na niej dowolne nadruki – też lepiej zniosą one upływ czasu niż płyty wykańczane domowymi sposobami. W XDiSC produkowane są także opakowania według zamówienia klienta.

WhitePress Prawa