Sprzęt
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Obieranie cebuli to często żmudne i łzawe zajęcie, które pojedynczym osobom zajmuje dużo czasu i ciężkiej pracy. Dlatego producenci i firmy przetwórstwa spożywczego korzystają z maszyny do obierania cebuli, która automatycznie usuwa zewnętrzną łuskę z cebuli. Ale jak dokładnie działają te maszyny i kto może na nich skorzystać?

 

Działanie maszyny do obierania cebuli

Działanie maszyny do obierania cebuli opiszemy na przykładzie modelu C-LINE, produkowanego przez firmę z Trzebisławek koło Środy Wielkopolskiej. Jest to popularny model, który wyróżnia się autorskim systemem oczyszczania warzywa. Została ona zaprojektowana z myślą o znaczącym podniesieniu wydajności w przetwórstwie spożywczym. Jej główne zalety to:

  1. Brak konieczności sortowania cebuli pod kątem wielkości.
  2. Autorski system obrotowego zdmuchiwania łuski.
  3. Segmenty maszyny umożliwiające w pełni zautomatyzowany proces obierania cebuli.

Dzięki tym rozwiązaniom maszyna do obierania cebuli jest w stanie oczyścić nawet do półtorej tony cebuli na godzinę.

 

Jak przebiega proces obierania cebuli w maszynie?

Proces obierania cebuli z pomocą maszyny składa się z kilku elementów, za które odpowiadają poszczególne moduły urządzenia. W pierwszej kolejności warzywo to trafia na taśmę z obrotowymi gniazdami, w których jest osadzana cebula. Wówczas jest ona transportowana sekcji nacinania, a następnie trafia do modułu obierającego.

Sekcja odpowiadająca za obieranie usuwa naciętą łuskę strumieniem powietrza o regulowanej intensywności nadmuchu. W celu uzyskania lepszych efektów cebula jest transportowana do kolejnego modułu, który wykorzystuje wirujące szczotki i noże pneumatyczne, aby usunąć pozostałe resztki łuski.

Ostatecznie przenośnik wyładowczy transportuje obrane cebule do pojemników, a łuski trafiają do specjalnego kosza na odpady.

 

Korzyści z wykorzystania maszyny do obierania cebuli

Biorąc pod uwagę rosnącą automatyzację procesów i wykorzystanie robotyki w przemyśle rentowność przetwórstwa coraz bardziej zależy od jego wydajności. Maszyna do obierania cebuli jest odpowiedzią na to zapotrzebowanie. Korzyści z jej wykorzystania to przede wszystkim:

  1. Zwiększenie wydajności dzięki automatyzacji procesu obróbki cebuli.
  2. Oszczędność czasu i zasobów ludzkich.
  3. Bezpieczeństwo pracowników.

 

Korzyści z wykorzystania urządzenia do obierania cebuli dostrzegają głównie zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego, producenci owoców i warzyw oraz hurtownie. Wielu potentatów na rynku polskim i europejskim już korzysta z podobnych maszyn, dzięki czemu znacząco zwiększyli swoją wydajność i ograniczyli koszty związane z zatrudnieniem pracowników. Wydaje się, że firmy, które nie zdecydują się na automatyzację tego typu procesów, mogą stracić swoją pozycję na rynku. Dlatego warto rozejrzeć się za sprawdzonymi rozwiązaniami.