google-site-verification=fPyiG-84sPXv-5K9zDMs6F-3-hl3ZgbpgCyxqt5b5_k

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Miniaturyzacja telefonów okazała się ślepym zaułkiem. Dziś telefony robią się coraz większe, ale za to mają coraz więcej funkcji. Można już nawet kupić takie z wbudowaną kamerą termowizyjną i laserowym dalmierzem, a kompas, nawigacja GPS i radio FM to już w zasadzie standard. Na tle tych telefonów Huawei P30 PRO wyróżnia się swoimi możliwościami w zakresie robienia zdjęć.

 

Pierwsze wrażenia

Huawei P30 PRO reklamowany był jako telefon do robienia wyjątkowo dobrych zdjęć. Jako taki go kupiłem, gdy pojawił się na rynku, chcąc zrezygnować z noszenia kilku sprzętów -- kamery sportowej, kamery na gimbalu i aparatu fotograficznego.

W dużej mierze to się udało.

Ale zacznijmy od tego, co w moim odczuciu jest wadą tego telefonu. Po pierwsze, jego wielkość i obłe krawędzie. Obsługa jedną ręką choć możliwa, jest dość trudna. Zwłaszcza odblokowanie ekranu odciskiem kciuka, gdy pole do jego przyłożenia znajduje się w dolnej części ekranu. Próba odblokowania ekranu gdy telefon trzymamy jedną ręką, drugą trzymając się poręczy w kołyszącym się autobusie, napawa mnie nieodmiennie lękiem o losy telefonu. 

Czas pracy na baterii jest znośny. Kilka godzin przeglądania internetu w telefonie dziennie i dwa dni do pełnego rozładowania. Samo ładowanie jest zaś błyskawiczne. Z pomocą dodanej do zestawu ładowarki naładowanie od zera do pełna trwa mniej 70 minut. Czas ładowania w przypadku ładowarki bezprzewodowej (gdy kupowałem telefon, też była dodawana do zestawu) jest mniej więcej dwukrotnie dłuższy. Maksymalnie telefon jest w stanie ładować się prądem z mocą aż 40 W (podczas gdy standardowe ładowanie z gniazdka USB o napięciu 5 V prądem o natężeniu 1 A to ledwie 5 W!). Warto też zwrócić uwagę na akumulator (ma pojemność 4 100 mAh), który mieści więcej energii, niż niejeden powerbank.

Trochę tylko szkoda, że w telefonie jest już złącze typu C. Nie ma też gniazda słuchawek. Aby używać własnych, trzeba kupić przejściówkę i ładowanie przy słuchaniu na słuchawkach może być tylko bezprzewodowe (chyba, że kupimy odpowiednią przejściówkę, pozwalającą na jednoczesne podłączenie ładowania i słuchawek, które to jednak przejściówki ograniczają maksymalny prąd ładowania i wydłużają jego czas).

Warto za to zaznaczyć, że Huawei P30 PRO spełnia wymagania standardu IP68, czyli jest odporny na wodę i pył. To oznacza, że w warunkach testowych urządzenie jest odporne na działanie wody do głębokości 1,5 metra przez maksymalnie 30 minut, gdy różnica temperatur między urządzeniem i wodą jest nie większa niż 5 K.

 

Jakie zdjęcia robi Huawei P30 PRO?

Znów zacznijmy od wad. Telefon ma 4 aparaty i w teorii powinien sam rozpoznawać, z którego aktualnie chcemy korzystać. Czasami ta funkcja nie chce działać, np. uporczywie trzymając się głównego aparatu i zoomu cyfrowego, gdy telefon mógłby (i powinien!) się przełączyć na aparat z zoomem optycznym.

No właśnie, to może w kilku słowach opowiedzmy o tych aparatach.

Główny aparat ma 40 MPx, szeroki obiektyw i przysłonę f/1,6.
Aparat szerokokątny ma bardzo szeroki obiektyw, 20 MPx i przysłonę f/2,2.
Trzeci aparat z teleobiektywem ma 8 MPx i pięciokrotny zoom optyczny.
Do tego jeszcze aparat na przodzie obudowy, 32 MPx i przysłona f/2,0.

Do tego cała masa elektroniki i oprogramowania odpowiadającego za różne funkcje, m.in. stabilizację obrazu czy wykonywanie zdjęć z wyjątkowo dużą głębią ostrości. Ale i tak najbardziej doceniałem zdjęcia HDR i w zasadzie teraz praktycznie nie robię już zdjęć nie-HDR.

Kilka przykładów fotografii uchwyconych telefonem.

Zachodzące słońce nad polską autostradą 

zwykly

 

Kolorowy plac zabaw w parku Legoland

zwykly 2

 

Namiot hamakowy i łuna od ogniska palącego się w tle. Zdjęcie długo po zachodzie słońca w trybie nocnym, w którym naświetlanie zdjęcia trwać może nawet kilkanaście sekund. Wbrew pozorom takie zdjęcia wychodzą całkiem nieźle bez statywu -- tu aparat trzymany był w dłoni 

tryb nocny

 

Model startu wahadłowca wykonany zwykłym aparatem... 

zwykly 3

 

...i dla porównania jeden szczegół, wykonany z zoomem optycznym.

teleobiektyw

 

Jeszcze w kilku słowach chciałbym odnieść się do filmów, które aparat potrafi nagrywać. Są to m.in.:

  • zwykłe filmy w rozdzielczości 4K,
  • full HD (1080p) i HD (720p),
  • w trybie poklatkowym (720p),
  • w trybie slow motion (120, 240 i 960 fps).
Autor tekstu
Autorem tekstu jest Krzysztof Lis, który od 2003 r. prowadzi portal Drewno Zamiast Benzyny.