Grzałki przemysłowe to nic innego jak grzałki elektryczne, które są stosowane w branży przemysłowej. Są to urządzenia, które mają na celu zamianę energii elektrycznej na cieplną. Są bardzo wydajne oraz posiadają wiele zalet, a jedna z nich to praca w bezpiecznych temperaturach.
Gdzie wykorzystujemy grzałki?
Z grzałek elektrycznych korzysta się w takich branżach jak:
- branża gastronomiczna do warzenia piwa,
- w kotłach o sporych temperaturach do wytopu,
- są też częścią dysz w wytryskarkach,
- w domowych urządzeniach takich jak pralki, suszarki, czajniki, czy grzejniki elektryczne.
Za plus w przypadku grzałek uznaje się także ich energooszczędność, gdyż wykorzystuje się ją w momencie, gdy zachodzi taka potrzeba.
Jak działa grzałka przemysłowa
Grzałka to jeden z ważniejszych elementów, który montowany jest w wielu narzędziach grzewczych. Założeniem grzałek przemysłowych jest ogrzewanie gazów, cieczy oraz ciał stałych np. produktów sypkich do określonej temperatury.
Rodzaje grzałek
Istnieją różnego rodzaju grzałki takie jak:
- Grzałki patronowe: Są główne stosowane do maszyn przemysłowych. Dzięki odpowiedniej konstrukcji grzałki tego typu idealnie nadają się do niewielkich powierzchni. Temperaturę, jaką są w stanie wytworzyć w szybkim czasie to 400 do 600 stopni.
- Grzałki rurkowe: proste urządzenia wykonane z miedzi, mosiądzu oraz stali węglowej. Najczęściej stosowane są w piecach oraz grillach.
- Grzałki PTC: możemy je spotkać w suszarkach, klimatyzatorach, czy prostownicach. Wykonuje się je z ceramiki oraz elektrod. Mogą one pracować do temperatury 240 stopni.
- Grzałki silnikowe: używane są w sprzętach medycznych lub do podgrzewania żywności. Są one wykonane z gumy a ich maksymalna temperatura to 260 stopni.
- Grzałki ceramiczne, opaskowe: możemy je spotkać w dyszach oraz wtryskarkach. Najczęściej wykonuje się je z ceramiki, a ich największa możliwa temperatura wynosi 700 stopni.
- Grzałki mikanitowe: stosowane są do podgrzewania form, płyt grzewczych oraz innych tego typu elementów płaskich.
Producent grzałek
W Polsce znajdziemy kilku takich producentów, którzy w swej ofercie posiadają różnego rodzaju grzałki przemysłowe, które może zakupić każdy bez względu na to czy prowadzi on działalność, czy też nie. Możemy zakupić takie grzałki przemysłowe jak:
- Grzałki patronowe: przeznaczone są do ogrzewania ciał stałych. Jednak czasem stosuje się je także do ogrzewania cieczy.
- Grzałki zwojowe: znajduje swoje zastosowanie w dyszach wtryskowych
- Grzałki opaskowe, ceramiczne: przeznaczone są do podgrzewania elementów instalacji. Dzięki temu, że są one niewielkich rozmiarów mogą być wykorzystywane do precyzyjnego ogrzewania, a także nawet uplastyczniania gumy, tworzyw sztucznych.
- Grzałki z przeznaczeniem do szaf sterowanych: są one stosowane tutaj w celach zapobiegawczych wilgoci oraz walki z bakteriami
- Grzałki rurkowe: stosowane są do pracy w powietrzu jak i przy cieczach, w kanałach oraz do odmrażania
Czy automatyka do bram i szlabanów jest odporna na warunki atmosferyczne?