Sprzęt
Typografia
 • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
 • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

frezarki konwencjonalne
Frezarki to jedne z popularniejszych maszyn stosowanych do obróbki metalów skrawaniem, które używane są nie tylko w dużych zakładach przemysłowych, ale także mniejszych warsztatach oraz usługach. Maszyny te dzielą się na różne rodzaje pod względem zastosowanych wrzecion, zastosowania oraz budowy. Jednym z nich są natomiast frezarki konwencjonalne - konsolowe, na których skupiamy się w poniższym artykule.

 

 

 

 

Czym są frezarki konwencjonalne?

Frezarki konwencjonalne to maszyny, które nie są wyposażone w sterowanie komputerowe CNC. W związku z tym operatorzy samodzielnie uzbrajają wrzeciono w odpowiednie narzędzia oraz mocują obrabiany przedmiot, a następnie sterują maszyną w sposób ręczny. Na operatorach pracujących z frezarkami konwencjonalnymi spoczywa również odpowiedzialność za kontrolę wymiarową powstającego detalu. Dużym atutem dla każdego operatora jest zamontowany odczyt cyfrowy dla wskazania położenia w trzech osiach. Pomimo jednak, że obróbka metalu za pomocą tego typu maszyn jest pracochłonna, wciąż stosowane są one w wielu firmach, przy produkcji pojedynczych detali lub małych serii bez konieczności pisania programu. 

 

Jak są zbudowane frezarki konwencjonalne?

Budowa frezarek konwencjonalnych, dostępnych między innymi w ofercie firmy oferującej maszyny do obróbki metali WOLSEN, na przykładzie modelu pionowego, wspornikowego z przesuwną głowicą wrzeciona składa się z takich elementów jak:

 • ruchoma głowica z wrzecionem (jednoskrętna lub dwuskrętna)
 • elektryczna skrzynka,
 • pulpit sterowniczy na wiszącym ramieniu z odczytem cyfrowym,
 • wrzeciono (pionowe; pionowe oraz poziomie; tylko poziome),
 • korpus,
 • sanie wzdłużne i poprzeczne stołu,
 • stół krzyżowy z rowkami teowymi,
 • konsola,
 • pionowe sanie konsoli,
 • podstawa. 

Mocowanie w nich elementów odbywa się natomiast poprzez umieszczenie ich bezpośrednio na stole wykorzystaniem docisków lub w imadle maszynowym . Z kolei do ustawienia narzędzia potrzebny jest kontakt z materiałem. 

 

Czym wyróżniają się frezarki konwencjonalne?

Stosowane wciąż powszechnie w wielu zakładach produkcyjnych oraz warsztatach frezarki konwencjonalne wbrew pozorom cechują się wieloma zaletami. Zaliczyć można do nich przede wszystkim automatyczny posuw w trzech osiach wraz z jego płynną regulacją wartości. Wiele tego typu maszyn, jak chociażby frezarki konwencjonalne OPTIMUM, wyposażonych jest także w systemy szybkiego mocowania oprawek narzędziowych. Dodatkowo sprzedawane są one również najczęściej wraz z kompletnym zestawem produktowym, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby samodzielnie dobierać do nich elementy niezbędne do efektywnego wykorzystywania frezarek.

Podsumowując, frezarki konwencjonalne to maszyny, które są sterowane przez operatorów w tradycyjny sposób z klasycznego sterowania oraz odczytu cyfrowego położenia osi, będące alternatywnym rozwiązaniem dla frezarek CNC, które jest wciąż stosowane w wielu zakładach zajmujących się obróbką metali poprzez skrawanie.

 

Cena stron internetowych na WordPress

WhitePress Prawa