Sprzęt
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Formowanie wtryskowe
Metoda wtrysku (formowanie wtryskowe) daje możliwość wykonywania z tworzyw sztucznych dużej ilości komponentów do różnych zastosowań. Formowanie wtryskowe umożliwia wytwarzanie elementów o skomplikowanym kształcie z dużą ilością detali. Obecnie ten rodzaj formowania tworzyw sztucznych wykorzystywany jest w wielu gałęziach przemysłu do produkcji szerokiej gamy produktów.

 

 

 

Metoda wtrysku - jak wygląda proces produkcyjny?

Podobnie, jak w innych procesach produkcyjnych, to również w wtrysku tworzyw sztucznych, wszystko zaczyna się od etapu projektowania. Na podstawie sporządzonych modeli zostaje przygotowana forma, która posłuży do wytwarzania zaprojektowanego elementu.

Następnie przygotowywane jest tworzywo sztuczne w postaci granulatu i umieszczane wewnątrz maszyny - wtryskarki CNC. Za pomocą grzałek granulat jest ogrzewany i staje się płynny, dzięki czemu może zostać wtryśnięty przez dyszę do przygotowanej wcześniej formy. Kolejny krok to schłodzenie i utwardzenie formy. Element zostaje automatycznie wypchnięty z formy, a sama forma zostaje zamknięta. Cały proces jest gotowy do powtórzenia.

Wykorzystanie precyzyjnych wtryskarek CNC umożliwia w pełni powtarzalny proces, który cechuje się wysoką jakością wykonania każdego elementu.

 

Formowanie wtryskowe - co możemy wyprodukować?

Metoda wtrysku oferuje duże możliwości produkcyjne, dlatego tak chętnie stosowana jest w wielu gałęziach przemysłu. Obecnie ciężko znaleźć branżę w której nie wykonuje się żadnych elementów z tworzyw sztucznych w procesie formowania wtryskowego. Branża motoryzacyjna, gastronomiczna, przetwórcza - to tylko niektóre z branż wykorzystujących formowanie wtryskowe.

W chłodnictwie w procesie formowania wtryskowego produkuje się komponenty takie jak:

  • odpływy,
  • lejki,
  • stopki regulowane,
  • uchwyty wpuszczane i przyklejane.

Komponenty z tworzyw sztucznych produkowane w procesie termoformowania oraz poprzez formowanie wtryskowe dostępne są w ofercie AiFO Components, czyli czołowego producenta oraz dystrybutora komponentów i rozwiązań do urządzeń chłodniczych, mebli neutralnych, komór i drzwi chłodniczych.

 

Skąd się wzięły kredyty frankowe?

Dlaczego warto pracować w Norwegii - korzyści pracy w Norwegii

WhitePress Prawa