Sprzęt
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Drukarka plujka
Drukarka plujka to bez wątpienia jedno z najbardziej popularnych urządzeń znakujących stosowanych w przemyśle. Ta potoczna nazwa drukarki atramentowej continuous ink jet (CIJ) nawiązuje do sposobu formownia nadruku, czyli dosłownie „wyplucia” mieszaniny tuszu i rozpuszczalnika z dyszy głowicy drukującej na powierzchnię opakowania.

 

 

 

 

 

Drukarka plujka a znakowanie przemysłowe

Powszechność stosowania drukarek ink jet (plujek) wiąże się przede wszystkim z ich uniwersalnym charakterem. Nie ma w tym ani cienia przesady. Technologia CIJ, choć od lat niezmienna, wciąż pozwala na znakowanie stosunkowo najszerszej gamy produktów i rodzajów opakowań.

Odpowiedni dobór tuszu i rozpuszczalnika odpowiada za uzyskanie właściwego kontrastu, przyczepności i trwałości nadruku. Znakowanie może odbywać się w dowolnej orientacji — od góry, z dołu lub z boku oraz w trudno dostępnych miejscach — nawet na wąskiej szyjce butelki. Nic więc dziwnego, że CIJ to częsty wybór, biorąc pod uwagę możliwości, jakie oferuje. Zważywszy na konieczność realizacji planu produkcyjnego – drukarki ink jet z powodzeniem pracują w szerokim zakresie prędkości, co ponownie potwierdza ich elastyczność względem potrzeb aplikacyjnych.

Znakowanie przemysłowe, mimo początkowych przypuszczeń, nie ogranicza się wyłącznie do nadruku daty przydatności do spożycia. Może natomiast stanowić realne wsparcie w dotarciu np. do źródła ewentualnych problemów jakościowych, zapewniając tzw. „traceability” produktu.

Pomimo wyraźnych korzyści, wynikających ze znakowania, zakup drukarki przemysłowej jest dla wielu firm w dalszym ciągu przykrą koniecznością. W ich przypadku cena zakupu gra istotną rolę — choćby w wyborze technologii. Cena wyjściowa drukarki ink jet jest znacząco niższa od alternatywnego rozwiązania, jakim jest laser. Dotyczy to również kosztów wdrożenia. Instalacja drukarki ink jet nie wymaga wykonywania skomplikowanych zabezpieczeń, a tym samym ponoszenia dodatkowych kosztów zakupu osłon czy odkurzaczy przemysłowych. Jednak przy dużej produkcji i w dłuższej perspektywie czasu, to właśnie laser jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym.

 

Drukarka plujka – wyzwania w procesie znakowania

Środowisko przemysłowe to środowisko wymagające – również dla urządzeń pracujących przy linii. Ich odpowiednia konstrukcja i przemysłowy charakter warunkuje niezawodną pracę, a w konsekwencji efektywność całego zakładu.

Wyzwaniami w procesie znakowania dla drukarki plujki są wspominane już trudne warunki produkcyjne – duże zapylenie, kontakt urządzeń z wodą, wahania temperatury. Innymi – zmienna dynamika produkcji, z którą mieliśmy do czynienia np. w początkowym okresie pandemii Covid-19. Charakterystyczne były dla niej skrajne zjawiska np. nagła wzmożona produkcja – w tym częste przezbrojenia, lub wręcz przeciwnie czasowe przestoje, wynikające z jej ograniczenia.

Ważnym aspektem procesu znakowania jest czynnik ludzki. Błędy operatorskie nie są rzadkością i wynikają m.in. z dużej rotacji pracowników i wielokulturowej struktury zatrudnienia. Innym powodem jest sama konstrukcja, np. zbyt delikatna jak na warunki przemysłowe — sprzyjająca częstym uszkodzeniom lub na tyle skomplikowana, że naraża operatorów na częste pomyłki.

 

Drukarka plujka – na co warto zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup drukarki plujki, warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę początkową, ale całkowity koszt utrzymania. TCO (Total Cost of Ownership) uwzględnia zarówno koszt zakupu, eksploatację, ale co istotne tzw. koszty ukryte wynikające np. z niskiego wskaźnika dostępności funkcji znakowania. Mówiąc wprost – jeśli drukarka nie pracuje – nie realizuje planu produkcyjnego. W wielu zakładach produkcyjnych strata choćby jednej godziny produkcji to koszt o wiele wyższy niż cena urządzenia znakującego i jego roczna eksploatacja.

 

Co warunkuje dostępność funkcji znakowania drukarki ink jet?

Po pierwsze, niezawodność sprzętu. Tutaj niezbędna jest solidna, przemyślana konstrukcja, dzięki której urządzenie w sposób bezproblemowy poradzi sobie z pracą w środowisku przemysłowym. Nie bez znaczenia jest też sprawne uruchomienie urządzenia po dłuższym przestoju.

Po drugie, intuicyjna obsługa, eliminująca ryzyko błędów i uszkodzeń, skracająca czas poświęcany na obsługę drukarki. Chodzi nie tylko o tworzenie komunikatów, ale także konserwację głowicy i uzupełnianie materiałów eksploatacyjnych.

Po trzecie, szeroko pojęta prewencja, mająca na celu ograniczenie nieprzewidzianych zdarzeń na skutek choćby wprowadzenia nieautoryzowanych zmian. Powiadomienia prewencyjne mogą być wysyłane lub sygnalizowane przez samą drukarkę, np. o niskim poziomie płynów eksploatacyjnych, czy te dotyczące wydajności znakowania. W tym obszarze mamy do czynienia z ogromem możliwości ze względu na rozwój systemów IIoT (Industrial Internet of Things), umożliwiających zdalne monitorowanie pracy drukarki i odpowiednio szybkie reagowanie na wszelkie nieprawidłowości.

 

Drukarka plujka – zastosowanie

Drukarka plujka pracująca w oparciu o technologię CIJ stanowi elastyczne rozwiązanie względem znakowanego podłoża i typów nadruków, dlatego jest sprawdzonym wyborem w firmach produkcyjnych o bogatym i zmiennym profilu produktowym. Warto w tym miejscu wspomnieć o branży pakowania kontraktowego. Charakterystyczna dla firm świadczących tego typu usługi jest konieczność znakowania bardzo różnorodnej gamy produktów oraz częste przezbrojenia. Co-packing wymaga od urządzeń niezawodności, sprawnej obsługi i możliwości efektywnej rotacji urządzeń pomiędzy liniami.

Początkujące firmy produkcyjne równie chętnie korzystają z drukarek typu ink jet ze względu na niższe koszty zakupu oraz łatwość wdrożenia tej technologii na linii. Szkolenia operatorskie nie trwają długo, a sama obsługa nie wymaga specjalistycznych kompetencji.

Drukarki Ink jet to wybór również tych producentów, których produkty, czy opakowania wymagają oznaczeń kontrastowych (np. w intensywnym kolorze), niewidocznych dla oka lub zmywalnych. Różnorodność dostępnych na rynku tuszów o charakterze specjalistycznym (np. tuszów UV) umożliwia realizację tego typu zadań.

 

Drukarka plujka – jaką wybrać? Postaw na Linx!

Konstruktorzy z Linx nie szczędzili wysiłku, aby flagowa seria drukarek 8900, stała się realnym wsparciem firm w procesie znakowania przemysłowego. Cztery modele drukarki plujki serii 8900, odpowiadają zróżnicowanym potrzebom w zakresie prędkości i wielkości nadruku. Łączy je wyjątkowe podejście konstruktorów do pojęć, takich jak: intuicyjność, niezawodność i prewencja.

Seria 8900 realizuje nowe podejście w zakresie prostej obsługi. Nie tylko ma przyspieszać pracę, ale przede wszystkim minimalizować ryzyko błędów. Służą temu m.in. funkcje interfejsu opartego o duży 10 - calowy ekran dotykowy obsługiwany przy pomocy ikon, z przejrzystym podglądem. Dużym udogodnieniem jest personalizowany pasek szybkiego dostępu (widoczny na ekranie głównym) – umożliwiający sprawny dostęp do głównych funkcji systemowych.

Innym przykładem są funkcje systemu wymiany płynów eksploatacyjnych. Ich uzupełnianie odbywa się poprzez wymianę kartridżów — nawet podczas drukowania. Wkłady z tuszem i rozpuszczalnikiem różnią się wielkością, a dodatkowe zabezpieczenie kodem RFID eliminuje ryzyko dodania płynu o niewłaściwych parametrach.

Czynności konserwacyjne głowicy drukującej nie wymagają od operatorów żadnych regulacji, mycie manualne ogranicza się jedynie do zdjęcia obudowy i obmycia jej głównych elementów rozpuszczalnikiem.

Niezawodność pracy drukarek Linx przekłada się wprost na zwiększenie wydajności linii. Drukarka, przystosowana do pracy w warunkach przemysłowych nie wymusza jej nieplanowanych zatrzymań,
a po planowanej przerwie wraca do pracy bez problemu.

 

Jest to możliwe dzięki:

  • solidnej obudowie ze stali nierdzewnej i klasie ochrony w standardzie IP 55,
  • monolitycznej, fabrycznie skalibrowanej głowicy drukującej bez elementów ruchomych łatwych do uszkodzenia,
  • systemowi automatycznego płukania głowicy – Auto Flush, umożliwiającemu czysty rozruch za każdym razem,
  • wysokiej tolerancji na zmiany parametrów mieszaniny tuszu i rozpuszczalnika, dzięki innowacyjnym funkcjom pomiaru lepkości roztworu i dynamicznemu ciśnieniu,
  • trybie okresowego wyłączenia – drukarka jest gotowa do pracy przy pierwszym uruchomieniu, nawet po dłuższym czasie przestoju.

Klamrę stanowi – prewencja. Drukarki ink jet Linx zostały wyposażone w wewnętrzne funkcje powiadamiania i raportowania umożliwiające z jednej strony sprawne planowanie, z drugiej szybką reakcję na nieprzewidziane zdarzenia.

 

Ważne w tym zakresie funkcjonalności to:

  • Automatyczna kontrola poziomu płynów i długi, nawet ośmiogodzinny czas na ich uzupełnienie od momentu powiadomienia.
  • Wyświetlanie na ekranie informacji dotyczących prędkości produkcji z rejestrem średniej wydajności i przestojów linii – proste do przekazania przez USB na potrzeby raportowania i analizy.

Linx poszedł o krok dalej, czego wyrazem jest kompatybilność z systemem Linx PrinterNet, będącym realizacją idei Przemysłu 4.0. Za jego pośrednictwem użytkownicy mogą sprawować zdalną kontrolę pracy drukarek, a nawet sterować ich pulpitem. Rozwiązania z zakresu IIoT sprzyjają maksymalizacji efektywności poprzez jeszcze lepsze zarządzanie produkcją w tym przypadku procesem znakowania.

 

Drukarka plujka – podsumowanie

Drukarka plujka – czy warto znakować za jej pomocą? Odpowiedź jest prosta – warto. Technologia CIJ zapewnia relatywnie najbardziej wszechstronne możliwości w zakresie znakowania. W obliczu konieczności ciągłego przystosowywania się do zmian, w szczególności otoczenia firmy— elastyczność jaką oferują ink jety trudno przecenić. Zmiana profilu produkcji nie musi oznaczać konieczności zakupu urządzeń – innej technologii niż CIJ. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dotychczasowa drukarka ink jet, np. pracująca w oparciu o uniwersalny tusz o dobrej przyczepności, będzie równie odpowiednim rozwiązaniem do znakowania nowych produktów.

Nie bez znaczenia jest też obsługa urządzeń i stopień ich mobilności. Czas oszczędzony na skompilowanych instalacjach, czy szkoleniach operatorów to czas, który przynosi wymierne zyski ekonomiczne. Zdalna łączność z kolei, to odpowiedź na zapotrzebowanie szerszej kontroli produkcji, wszędzie tam, gdzie nawet krótka przerwa w pracy generuje olbrzymie straty finansowe. Bez wątpienia drukarka plujka ma przed sobą wiele lat pracy na niejednej linii produkcyjnej.

Więcej na temat drukarek plujek brytyjskiej marki Linx znajdą Państwo na stronie Promark Serwis – wyłącznego dostawcy drukarek Linx na rynek polski.

 

Zachęcamy do wykonania nadruków próbnych i/lub przeprowadzenia testów technologicznych w Państwa zakładzie. Nasz zespół doświadczonych specjalistów pozostaje do Państwa dyspozycji w zakresie konsultacji technicznych. Pomożemy w doborze najlepszego rozwiązania.

 

Sposób na deszczowy urlop w Gdańsku – podpowiadamy

WhitePress Prawa