Sprzęt
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym tak naprawdę jest wyłącznik średniego napięcia (SN) i do czego jest on przydatny? Nazwa brzmi niezbyt zachęcająco, ale zasada działania takiego urządzenia nie jest aż tak skomplikowana, jak może się wydawać.

 

 

 

 

Czym jest wyłącznik SN?

Jest to trójfazowe urządzenie, posiadające próżniowe średnie napięcie o typie VC-1. Służy do wytwarzania prądu przemiennego. Jego zasada działania polega na tym, że za pomocą tego przyrządu prąd przemienny 50Hz, znajdujący się we wnętrzowych rozdzielnicach, zostaje połączony w napięcie znamionowe 12kV, 17,5kV, 24kV a także 36kV. Wyłącznik SN jest niezbędny do załączania i wyłączania w sieciach SN w warunkach standardowej pracy, ale także w przypadku jakiegokolwiek zwarcia. Wyłączniki firmy Schneider Electric spełniają ponadto wszelkie niezbędne normy dotyczące wysokonapięciowej aparatury rozdzielczej i sterowniczej.

 

Gdzie i kiedy można zastosować wyłącznik średniego napięcia?

Największym i najbardziej przydatnym zastosowaniem wspomnianego urządzenia jest to, że dzięki niemu można skutecznie wyłączyć prąd w sytuacji awarii lub zwarcia. Z tego powodu powszechnie używane jest w takich miejscach jak: elektrownie, zakłady przemysłowe, zakłady górnicze czy innych placówkach, gdzie konieczna jest duża częstotliwość łączeń. Wyłącznik SN ma także zastosowanie w przypadku obwodów, których przeznaczeniem jest automatyczne włączanie się. Tak naprawdę jego działanie powoduje, że staje się on bardzo użyteczny, a czasami niezbędny praktycznie w każdym większym zakładzie pracy. Urządzenie zapewnia dużą optymalizację i automatyzację wielu procesów mimo tego, że jego działanie niektórym może wydać się dość skomplikowane. Bardzo ważnym aspektem posiadania wyłącznika średniego napięcia jest również to, że gwarantuje on wysoki poziom bezpieczeństwa, co jest bardzo istotne w przypadku zakładów takich jak duża fabryka czy przede wszystkim elektrownia. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele różnych rodzajów tego typu urządzeń, dlatego każdy może dopasować odpowiedni model do potrzeb swoich i swojej firmy.

WhitePress Prawa