Sprzęt
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Regenerowane tonery są sposobem na zmniejszenie kosztów eksploatacji drukarki. Korzystając z regenerowanych tonerów można zredukować koszty drukowania nawet o połowę. To rozwiązanie uchodzi również za ekologiczne.

 

Niektóre profesjonalne podmioty zajmują się regeneracją tonerów, używając w tym celu specjalistycznych urządzeń. Zanim zostanie przeprowadzona regeneracja tonerów ocenia się wizualnie stan bębna światłoczułego, a następnie rozbiera się kasety tonera na części składowe. Kolejny etap regeneracji polega na dokładnym wyczyszczeniu wszystkich części tonera i usunięcie starego proszku oraz wymiana zużytych części na nowe.

W procesie regeneracji tonerów zużyte elementy zostają wymienione na nowe. Kolejny etap polega na napełnianiu pojemnika pigmentem i ponownym złożeniu kasety tonera. Niemniej regenerowane tonery mają również wady. Tonery przeznaczone do drukarek są złożone z dwóch elementów – pojemnika na toner i kolorowego proszku.

Regeneracja sprowadza się do ponownego napełnienia już raz zużytego tonera kolejną dawką proszku barwiącego. Jeżeli części pojemnika uległy uszkodzeniu lub zużyciu, powinny zostać wymienione na nowe. Osoby, które regenerują tonery samodzielnie nie są w stanie ocenić, czy elementy tonera wymagają wymiany, jeżeli nie posiadają doświadczenia i wiedzy w tym zakresie.

Do głównych wad regenerowanych tonerów jest to, że wybierając tego typu wkłady kupujący nie ma gwarancji, że otrzyma wysokiej jakości wkład do drukarki. Istnieje ryzyko, że osoba regenerująca toner popełniła błąd, a stosowanie nieprawidłowo zregenerowanego tonera grozi uszkodzeniem drukarki.

Regenerowane tonery są poddawane testom jakości i bezpieczeństwa, a niektórzy producenci udzielają rocznej gwarancji na tego typu tonery. Nie dotyczy to jednak wszystkich przedsiębiorców w branży. Proszek używany do napełniania tonerów podczas ich regeneracji może reprezentować niską jakość, a to przekłada się negatywnie na jakość wydruku.

Zdecydowanie warte polecenia jest natomiast oddawanie tonerów do recyklingu lub regeneracji. Wiele firm zajmujących się dystrybucją tonerów prowadzi skup zużytych tonerów.

Podsumowując powyższe należy wskazać, że główną wadą regenerowanych tonerów jest brak pewności co do jakości pigmentów determinującej jakość wydruku. Drugą wadą jest ryzyko, że kupujący otrzyma nieprawidłowo zregenerowany toner, a w konsekwencji na skutek załadowania tonera dojdzie do uszkodzenia drukarki. Uszkodzenia spowodowane regenerowanymi tonerami nie są zwykle naprawiane w ramach gwarancji producenta drukarki.


Opracowanie: https://inkhouse.pl/