Sprzęt
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

separatory oleju
Separatory oleju do kompresora są niewielkim, ale niesamowicie istotnym elementem każdej sprężarki. Zabezpieczają ją przed zniszczeniem, pełnią funkcje ochronne o różnym charakterze, umożliwiają prawidłową pracę i wydłużają jej żywotność. Najczęściej mają walcowatą formę z podłączoną rurką odprowadzającą zanieczyszczenia do zewnątrz. Dowiedz się, do czego służy separator do kompresora i jak dobrać go do danego urządzenia.

 

 

 

 

 

Separatory oleju do kompresora

W dziedzinach jakkolwiek powiązanych z mechaniką działania maszyn i urządzeń wyróżnia się trzy rodzaje separatorów – separatory cyklonowe, woda-olej oraz separatory oleju. W separatorach cyklonowych wprowadza się w ruch powietrze w miejscu, w którym są zamontowane, a następnie oczyszcza się je ze skroplonych substancji. Skropliny można odprowadzać w bezpieczne miejsce przy pomocy służącego do tego przewodu odchodzącego od separatora.

W urządzeniach typu woda-olej do działania poprzedniego rodzaju separatora dokłada się możliwość odsysania ze skroplonej wody oleju, który zbiera się w specjalnym wkładzie. Separator oleju do kompresora zakłada się po to, by uniemożliwić przedostawanie się oleju do części układu znajdującego się w urządzeniu oraz powietrza. Jest elementem zużywalnym i raz na określony czas należy go wymieniać.

 

Jak działa separator oleju do kompresora?

Separator oleju do kompresora jest niezbędny dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wykorzystuje się go we wszystkich modelach sprężarek tłokowych i śrubowych. Separator w sprężarce ma za zadanie oddzielić olej od powietrza, który powstaje w wyniku sprężania powietrza w bloku śrubowym. Często stosuje się równolegle także inne sposoby oczyszczania i filtrowania powietrza. Przykładowo, najpierw mieszanka oleju z powietrzem jest wstępnie oddzielana w zbiorniku, by następnie trafić do separatora oleju. Olej, który zbiera się w separatorze,  jest  odprowadzany za pomocą rurki i wężyków do zbiornika olejowego.

 

Cechy dobrego separatora

Dobry separator musi zapewniać urządzeniu odpowiednią szczelność, a co za tym idzie długą i wydajną pracę bez obniżania ciśnienia w całej instalacji. Nie powinien także w żaden sposób zmniejszać efektywności pracy maszyny. 

Odpowiednio dobrany separator chroni urządzenie przed przegrzaniem, uszkodzeniem czy nadmiernie szybkim zużyciem podzespołów. Należy go zmieniać przynajmniej raz w roku w przypadku braku jakichkolwiek przesłanek oraz natychmiast po spostrzeżeniu kontrolki lub przy spadkach ciśnienia czy zwiększonym poborze energii elektrycznej. Czas zużywania się separatora uzależniony jest zawsze od użytkowanej maszyny, oleju i trybu pracy.

 

Rodzaje separatorów do oleju

Wyróżniamy następujące rodzaje separatorów oleju:

  • koszowy – którego nazwa wynika z delikatnie siateczkowatej struktury zewnętrznej separatora. Najczęściej z jednej strony są zamknięte.
  • puszkowy – wyglądem przypomina podłużną puszkę. Nakręca się go na nagwintowany element w kompresorze.
  • wkłady – stosowane przeważnie w kompresorach łopatkowych. Zdarza się, że występują w jednym urządzeniu kilkukrotnie.

Warto pamiętać o tym, że większość separatorów produkowana jest do montażu w konkretnych urządzeniach, zatem należy poświęcić trochę uwagi ich odpowiedniemu dopasowaniu do maszyny. 

Żeby dobrze dobrać separator, przed jego zakupem należy sprawdzić dokładny model urządzenia, jego producenta i informacje znajdujące się na wkładzie filtracyjnym. Jeśli takich informacji się nie posiada, można dobrać separator również na podstawie dokładnie przeprowadzonych pomiarów każdego elementu poprzedniego separatora. Konieczne jest zmierzenie za pomocą suwmiarki wysokości, średnicy, gwintu, jeśli takowy występuje czy innych szczegółów. Trzeba też określić rodzaj separatora.

 

Co może być sygnałem do wymiany separatora?

Oprócz wspomnianych już świecących się kontrolek i zbyt szybkiego zużywania się elementów eksploatacyjnych w urządzeniu sygnałem, który powinien być jasną informacją o potrzebie wymiany separatora może być spadek ciśnienia o ok. 1 bar. Ponieważ olej pełni funkcje ochronne takie jak chłodzenie, zapobieganie przegrzewaniu się, zmniejszanie tarcia i uszczelnianie układu, to w momencie, w którym dochodzi do nadmiernego obciążenia urządzenia pozostającego z nim w ścisłym związku, poszczególne części zaczynają zużywać się coraz szybciej. W przypadku braku zaobserwowania takiego stanu rzeczy na czas może dojść do awarii urządzenia.

 

Jak dbać o separator i kompresor?

Żeby wydłużyć czas bezproblemowej eksploatacji zarówno separatora, jak i kompresora należy zwrócić uwagę w szczególności na stosowany olej. Dobrej jakości olej nie będzie przyspieszał niszczenia się sprzętu, ani nie spowoduje zanieczyszczeń powietrza. Należy również regularnie poddawać kompresor konserwacji. W jej trakcie separator najpewniej zostanie wymieniony na nowy. 

Warto także być uważnym na zmiany w pracy i parametrach sprężarki. Kiedy wystąpią, trzeba skonsultować się z serwisem, nawet jeśli nie nadszedł jeszcze czas przeglądu. Drobne spadki mogą być proste i szybkie w naprawie, a długotrwałe odkładanie tych czynności doprowadzi do trwałego uszkodzenia podzespołów.

Partnerem artykułu jest firma AlmiAir, oferująca kompresory powietrza. 

 

FAQ:

Czym jest separator do kompresora?

Separator do kompresora jest niedużym elementem konstrukcyjnym każdej sprężarki. Ma za zadanie oddzielać  olej od sprężonego powietrza, a następnie  odprowadzić  go do zbiornika olejowego.

 

Jak dobrać separator do kompresora?

Nowy separator do kompresora musi być dokładnie taki sam, jak poprzedni. Niektórzy producenci wytwarzają separatory przeznaczone do konkretnych modelów kompresorów, inni proponują zamienniki w atrakcyjnych cenach. Istotne jest to, aby dobrać taki, który będzie pasował do urządzenia. Jeśli dokładne parametry potrzebnego separatora nie są znane, można dobrać go na podstawie pomiarów różnych jego części.

 

Kiedy wymienić separator?

Wymiana separatora jest konieczna co około 3 tys. godzin pracy sprężarki i nie rzadziej niż raz w roku. O potrzebie wymiany świadczy szybsze zużywanie się części urządzenia czy spadek ciśnienia i wydajności.

 

Jak wypracować pozytywny wizerunek piekarni?

Ekspresy przelewowe – dobry wybór dla kawoszy