Sprzęt
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

wiertla monolityczne
Prace związane z obróbką maszynową powierzchni wymagają zastosowanie odpowiedniej jakości sprzętu. W przypadku obrabiania otworów muszą to być trwałe wiertła. Przykładem tego są wiertła monolityczne, które mogą być wykorzystywane w wierceniu w stali, drewnie lub tworzywach sztucznych. Wysokiej jakości wiertła monolityczne tworzone są z węglika spiekanego. Jest to substancja, którą charakteryzuje twardość porównywalna do diamentu. Co warto wiedzieć na temat wiertła monolitycznego?

 

Jakie właściwości cechują wiertła monolityczne?

Wiertła monolityczne znajdują zastosowanie w obróbce wielu materiałów – są to: obróbka drewna litego i klejonego, żeliwa, kompozyty, aluminium, stal oraz tworzywa sztuczne. Ogromna uniwersalność surowca, z którego produkowane są wiertła monolityczne, jest spowodowana ogromną wytrzymałością węglików spiekanych. Dlatego wykorzystuje się je również do zbrojenia narzędzi w górnictwie.

Wiertła monolityczne, np. wiertła Kennametal, charakteryzują się twardością porównywalną z diamentem. Podobnie, jak i on ma niezwykła odporność na ścieranie. Jest to zasługa właściwości wykorzystywanych do ich produkcji węglików. Najczęściej wiertła monolityczne produkowane są z węglika wolframu. Rzadziej wykorzystywanym materiałem jest węglik tytanu, zapewnia on narzędziom jeszcze wyższą twardość oraz przedłuża ich żywotność. Czasem dodawany jest też kobalt, który zwiększa miękkość i rozciągliwość spieków.

Dystrybucją narzędzi do maszyn CNC zajmują się wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, takie jakCNCArt.

 

Jakie można wyróżnić rodzaje wiertła monolityczne?

Wiertła monolityczne mogą być podzielone według kilku kryteriów. Jednym z najczęściej wybierany są te, które dotyczą konkretny parametrów wymiarowych danego szeregu narzędzi lub materiały, do obróbki którego będą wykorzystywane. Dlatego można wskazać na rodzaje, takie jak:

Wiertła do stali nierdzewnej – ich budowa sprawia, że cechują się świetnym odprowadzaniem wiórów w trakcie obróbki. Mają powłokę odporną na zużywanie się, dlatego wykorzystuje się je również do obróbki tytanu.

Wiertła do stali stopowej oraz niestopowej – umożliwiają pracę z wewnętrznie doprowadzanym chłodziwem albo smarowaniem MQL. 

Wiertła do żeliwa – umożliwiają zminimalizowanie wykruszania się wąskich pasków znajdujących się blisko krawędzi skrawającej.

Wiertła do aluminium – mają budowę, dzięki której ograniczone zostaje zapychanie i zaklejanie się otworu wiórami.

Wiertła do kompozytów – część z nich ma dodatkową diamentową powłokę, która znacznie zmniejsza zużycie wiertła oraz jego tarcie.

 

Na czym polega leasing samochodu

Wymiana szybki w iPhone

WhitePress Prawa