Sprzęt
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

W dziedzinie maszyn i urządzeń przemysłowych różnorodność wymagań technicznych doprowadziła do powstania wielu rodzajów łożysk tocznych. Dzięki temu, inżynierowie i konstruktorzy mają możliwość doboru konkretnych modeli łożysk, które są najlepiej dostosowane do specyficznych zastosowań, zapewniając tym samym ich wyższą skuteczność. Choć istnieje wiele kategorii i klasyfikacji łożysk, najbardziej podstawowy podział opiera się na typie elementów tocznych. Właśnie w tym kontekście mówimy o łożyskach kulkowych, stożkowych, baryłkowych, igiełkowych oraz walcowych, które stanowią temat artykułu.

 łożyskach walcowych

Budowa łożysk walcowych

Łożyska walcowe to konstrukcje, których głównymi składnikami są koszyczek wypełniony elementami tocznymi o formie walca oraz dwa pierścienie: zewnętrzny i wewnętrzny. W trakcie działania, wałeczki poruszają się liniowo po odpowiedniej bieżni. Dzięki specyfice budowy, łożyska te doskonale radzą sobie z działaniem przy wyjątkowo wysokich prędkościach obrotowych. Chociaż w większości przypadków łożyska walcowe służą do przenoszenia obciążeń promieniowych, istnieją modele, które są przeznaczone specjalnie do przenoszenia obciążeń osiowych i udarowych, takie jak walcowe wzdłużne. Dlatego tak istotne jest, aby przed dokonaniem wyboru i zakupem, dogłębnie zrozumieć specyfikację danego mechanizmu oraz warunki jego pracy.

 

Jakie są rodzaje łożysk walcowych?

Kiedy mówimy o łożyskach walcowych, możemy wskazać różne ich rodzaje, każdy z innych zastosowań. Do najbardziej popularnych należą łożyska typu N i NU, które nie są przystosowane do przenoszenia nadmiernych sił osiowych. Z kolei łożyska typu NJ i NUP mogą być obciążane, lecz maksymalne obciążenie nie powinno przekraczać 5% ich możliwości. Istotne jest też wspomnienie o łożyskach wielorzędowych oraz dwurzędowych, które działają na zbliżonych zasadach co do możliwości obciążeniowych.

Współczesny przemysł szeroko wykorzystuje łożyska walcowe. Są one nieodzowną częścią wielu maszyn i urządzeń dźwigowych, takich jak podnośniki, dźwigi czy rampy. Natomiast pierwotnie, w ubiegłym wieku, łożyska walcowe, mimo swej prostej konstrukcji, były kluczowym elementem wrzecion, które zapoczątkowały ich użycie w przemyśle tkackim. W dzisiejszych czasach tkalnie i szwalnie nadal wykorzystują te łożyska, podobnie jak różnorodne maszyny obróbki, takie jak obrabiarki, maglownice czy frezarki. Dodatkowo, wiele przekładni w konstrukcjach dźwigowych zawiera w sobie łożyska walcowe. Szerokie zastosowanie tych łożysk w wielu branżach przemysłu wynika z ich niezawodności, trwałości oraz solidnego wykonania.