Sprzęt
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Technologia szybkich płatności jest coraz szerzej rozpowszechniona na całym świecie, w tym w Polsce. Obecnie dostępnych jest szereg rozwiązań, dzięki którym niewymagane jest od nas noszenie portfela z pieniędzmi oraz kartą bankomatową. Jedną z najpopularniejszych systemów, dostępnych w prawie wszystkich nowoczesnych smartfonach jest technologia NFC.

 

Czym jest NFC

NFC, czyli Near Field Communication jest nowoczesnym, bezdotykowym oraz bezprzewodowym systemem komunikacyjnym pozwalającym na wymianę danych między urządzeniami na bardzo niewielką odległość. To bezpieczne rozwiązanie pozwala na przesyłanie danych w zaledwie kilka sekund. By wykorzystać technologię NFC, niezbędny jest wbudowany moduł NFC w telefonie. Obecnie jednak praktycznie wszystkie marki smartfonów oraz innych urządzeń mobilnych ma wbudowany moduł, dzięki któremu klienci mogą wykorzystywać technologię.

NFC z grubsza przypomina inną, doskonale znaną wszystkim użytkownikom telefonów technologię bluetooth. Jednak w przeciwieństwie do wspomnianej technologii, NFC nie wymaga parowania urządzeń, co sprawia, iż interakcja między urządzeniem z wbudowanym modułem NFC jest natychmiastowa i trwa kilka sekund. Inną zasadniczą różnicą jest kwestia charakteru danych, jakie zostają przesyłane za pośrednictwem obu technologii. Bluetooth charakteryzuje się możliwością przesyłania plików o większej wadze jak pliki jpg, mp3 czy pdf. NFC natomiast jest dedykowane transferom małych danych jak link, czy kontakt. 

 

Do czego służy technologia NFC

Głównym zastosowaniem technologii NFC jest możliwość płacenia zbliżeniowo przy użyciu jedynie telefonu. Coraz więcej dużych miast wykorzystuję tę technologię w transporcie publicznym. Dzięki temu informacja o skasowanym bilecie jest dostępna w telefonie, a nie jak wcześniej było powszechne, w formie papierowej. Obecnie za pośrednictwem technologii NFC mamy możliwość płacenia zbliżeniowo w każdym sklepie, w którym dostępny jest terminal. Istotne jest jednak, by bank, w którym posiadamy konto miał możliwość parowania się z modułem NFC. 

NFC jest również wykorzystywany do bezprzewodowego łączenia się z takimi urządzeniami jak słuchawki bezprzewodowe lub głośnik bezprzewodowy. Niewykluczone, iż w drodze rozwijania potencjału tego rozwiązania, możliwości wykorzystania technologii NFC będą coraz większe. 

 

Jakie zalety płyną z korzystania z technologii NFC

Technologia NFC w bardzo skuteczny sposób wypiera tradycyjne formy płatności jak płatności gotówkowe, a nawet za pomocą kart. Jest to bardzo bezpieczna technologia, która wymaga od nas uruchomienia modułu. Sprawia to, iż nie musimy się martwić o to, że niepowołana osoba za pomocą specjalnie zaprojektowanego urządzenia w zdalny sposób dokona kradzieży na naszym koncie bankowym. Brak przymusu korzystania z gotówki oraz karty sprawia, iż nie spada również ryzyko potencjalnej kradzieży. 

NFC jest technologią działającą w sposób natychmiastowy, dzięki czemu zaoszczędzimy dość sporo czasu. Potencjał wykorzystania technologii jest praktycznie nieskończony, co bardzo dobrze wróży przyszłości tej technologii. 

Artykuł powstał przy współpracy z PanWybierak.pl