Sprzęt
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

plytkach drukowanych
Co wchodzi w skład płytek PCB?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Współczesna elektronika oparta jest na płytkach drukowanych. To na nich znajdują mikroprocesory i pozostałe elementy, bez których funkcjonowanie sprzętów elektronicznych nie byłoby możliwe.

Płytki obwodowe zbudowane są z materiału izolacyjnego posiadającego ścieżki, odpowiadające za połączenia między podzespołami elektronicznymi. Ścieżki te składają się z miedzi i w zależności od tego, czy są dedykowane do montażu przewlekanego, czy powierzchniowego łączą ze sobą końcówki lub otwory montażowe. Płytki obwodowe najczęściej wykonane są z kompozytów fenolowych lub teflonu.

 

Jak wygląda proces powstawania płytek drukowanych?

Drukowanie pcb rozpoczyna wywiercenie otworów do metalizacji służących do montażu przewlekanego oraz przelotki, co umożliwia ścieżkom zmianę ścieżki z jednej warstwy na kolejną. Kolejny etap to naniesienie wzoru ścieżek na płytkę metodą drukarską, czyli sitodrukiem za pomocą substancji odpornej na trawienie. Powstała płytka zostaje wytrawiona oraz oczyszczona z substancji trawiącej, a także zabezpieczona maską przeciw lutowniczą, odpowiadającą za zabezpieczenie ścieżek i przelotek. Punkty lutownicze pokryte zaś zostają substancją zawierającą stopy metali, co stanowi zabezpieczenie ich przed korozją. Proces powstania płytek wielowarstwowych polega na sklejeniu spreparowanych płytek dwuwarstwowych. Znajdziemy w nich również zagrzebane przelotki, które umożliwiają połączenie ścieżek znajdujących się na jednej warstwie płytki z tymi znajdującymi się na kolejnej warstwie. Płytki pcb dedykowane do montażu powierzchniowego posiadają pola lutownicze, a także otwory montażowe służące elementom przewlekanym. Obecnie w swoim asortymencie firmy posiadają płytki obwodowe zarówno do montażu przewlekanego, jak i powierzchniowego.

 

Zastosowanie płytek drukowanych

Ważne jest, aby płytka drukowana nie posiadała żadnych usterek. Dlatego istotny jest proces jej powstawania, a przed użyciem warto skontrolować jej stan techniczny. Płytka obwodowa wysokiej jakości będzie trwała, odporna na trudne środowisko pracy, a także będzie posiadała estetyczny wygląd. Nie należy również zapominać o jej właściwościach dielektrycznych i elektrycznych. Płytki pcb obecnie stosowane są w każdym elektronicznym urządzeniu. W gospodarstwach domowych znajdziemy je zarówno w lampach, zabawkach dziecięcych, w sprzęcie RTV, jak i AGD, czy komputerowym. W pojazdach mechanicznych na płytkach drukowanych zbudowane są elementy kontrolujące i sterujące ich pracą. Z płytkami drukowanymi spotkamy się, także w urządzeniach diagnostycznych i laboratoryjnych, to na nich oparte są również mikrokontrolery maszyn i urządzeń.

 

Witryny sklepowe – reklama, która przyciąga

Jakie są rodzaje umów najmu lokali?

WhitePress Prawa