Sprzęt
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

dysk ssd do laptopa
Wybór dysku SSD do laptopa może być nie lada wyzwaniem. Dlatego też w poniższym artykule wyjaśniamy, na co zwracać uwagę przy zakupie dysku SSD. Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów i dowiedz się, jak dobrać SSD do laptopa. Zapraszamy do lektury!

 

 

 

 

Jaki SSD do laptopa wybrać?

Wybierając SSD do laptopa, w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym, jakie złącze dysk ten powinien mieć – SATA, mSATA, czy może M.2? W starszych modelach laptopów wybór SSD z pewnością będzie ograniczał się do złącza SATA, które są tanie. Warto jednak wiedzieć, że w większości przypadków komputer pozwala na podłączenie wyłącznie jednego dysku. W takiej sytuacji na nowy nośnik trzeba więc będzie przenieść system operacyjny.

W nowszych notebookach poza złączem SATA wykorzystuje się także porty mSATA lub bardziej popularne – M.2. W ten sposób komputera można również podłączyć drugi napęd. Złącza te do przesyłania danych wykorzystują interfejs SATA lub nośniki PCI Express, które są jeszcze szybsze i znacznie wydajniejsze. W dodatku pozwalają one na transfer danych z prędkością nawet do kilku GB/s. W przeciwieństwie do złącza SATA, które umożliwia transfery maksymalnie na poziomie 550 MB/s. Informacje o tym, jakie nośniki SSD będą kompatybilne z Twoim urządzeniem, znajdziesz w instrukcji obsługi komputera. Warto również zwrócić uwagę na to, jaką maksymalną długość może mieć nośnik M.2. Zwykle jest to 80 mm, aczkolwiek czasami może się zdarzyć, że wymagany będzie krótszego model.

 

SATA czy PCI Express?

Niezaprzeczalną przewagą nośników PCI Express jest to, że odczują one dane z prędkością nawet do 7 GB/s! Niestety jednak niewiele modeli laptopów, które aktualnie są dostępne na rynku, może w pełni wykorzystać ten potencjał. Jeśli więc komputer będzie wykorzystywany głównie do przeglądania internetu, obróbki zdjęć, oglądania filmów, czy pisania – dysk SSD ze złączem SATA powodzeniem w zupełności wystarczyć swojemu użytkownikowi. Zbędny może okazać się także zakup wydajniejszych modeli NVMe, które w urządzeniach ze starszymi procesorami, raczej nie poradzą sobie z ilością informacji, jakie można przesłać przez SSD PCI Express. Osobom, które korzystają z nowszych komputerów, obsługujących NVMe i oraz z wydajnym procesorem – poleca się rozważyć zakup szybszego modelu. Zwłaszcza ze względu na to, że różnice w cenie pomiędzy SSD SATA a PCI Express z każdym kolejnym rokiem stają się coraz mniejsze.

 

Jaki SSD do laptopa – pamięć TLC, MLC czy QLC?

Kupując dysk SSD do laptopa, należy pamiętać o tym, że podstawą tego urządzenia są kości pamięci NAND flash. Służące do przechowywania danych, decydują o wydajności dysku. Obecnie w nośnikach półprzewodnikowych uzywa się różne rodzaje pamięci – MLC, TLC i QLC. I choć jeszcze do niedawna pamięć MLC była powszechna w nośnikach konsumenckich, obecnie zaczyna się od tego odchodzić na rzecz kości TLC i QLC. Te pierwsze są nieco tańsze i znakomicie sprawdzają się jako nośniki systemowe.

Z kolei kości QLC poleca się wykorzystywać w roli dodatkowego nośnika do magazynowania plików, ponieważ duży spadek wydajności, jaki występuje w nich po zapełnieniu, dyskwalifikuje je jako dyski na system operacyjny oraz w komputerach używanych do gier. Oczywiście zdarzają się również pewne wyjątki, tak jak SSD HL100 od Goodram, który wyposażono w technologię TLC NAND Flash. Jako dysk zewnętrzny HL100 można podłączyć do konsol, laptopów oraz komputerów z wejściem USB 3.2 typu C.

Co więcej, ten polski producent pamięci komputerowej (m.in. produkujący SSD i RAM), zadbał o  to, by produkt ten był dostępny w różnych pojemnościach – od 256 GB do nawet 2048 GB. Wyposażony w interfejs SATA III, dysk HL100 objęty jest także 3-letnią gwarancją. Znakomite parametry tego dysku SSD idą również w parze z jego kieszonkowym rozmiarem – wymiarami urządzenie jest zbliżone do karty kredytowej. To jednak niejedyny produkt tej marki, który zasługuje na uwagę. Goodram słynie bowiem z produkcji znakomitych dysków do komputerów, które w dodatku są dostępne w przystępnych cenach.

 

SSD do laptopa a temperatury

Na końcu warto również wspomnieć o zjawisku takim jak throttling, który dotyka nośniki SSD, procesory oraz karty graficzne. Thermal throttling polegana spadku wydajności urządzenia spowodowanej wzrostem temperatury. To swoisty mechanism zabezpieczający dysk przed przegrzaniem się podczas intensywnej eksploatacji.. Dlatego też kupując pamięć SSD do laptopa, warto sięgać po produkty sprawdzonych producentów, które dobrze utrzymują stałą i bezpieczną temperature nawet podczas długiej pracy. Zwłaszcza jeżeli mowa o SSD do ultrabooka o cienkiej obudowie. W przypadku małej ilości miejsca oraz w połączeniu ze słabą cyrkulacją powietrza w obudowie, może dojść do obniżenia wydajności dysku.

 

 Od czego zacząć pracę w IT i po co nam ta zmiana?

WhitePress Prawa