Aktualności
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Czwarta rewolucja przemysłowa dzieje się na naszych oczach i chcąc nie chcąc stajemy się jej częścią. Podobnie jak poprzednie trzy, opiera się o przełomowe innowacje w technologii, które wyzwalają konieczność dostosowania się i wprowadzania usprawnień – również  w organizacji i modelach działania przedsiębiorstw produkcyjnych. Jest to duże wyzwanie, ponieważ przetrwanie i osiąganie zysków na tak konkurencyjnym rynku jest trudniejsze niż kiedykolwiek przedtem.

 

Czwarta rewolucja przemysłowa dzieje się na naszych oczach i chcąc nie chcąc stajemy się jej częścią. Podobnie jak poprzednie trzy, opiera się o przełomowe innowacje w technologii, które wyzwalają konieczność dostosowania się i wprowadzania usprawnień – również  w organizacji i modelach działania przedsiębiorstw produkcyjnych. Jest to duże wyzwanie, ponieważ przetrwanie i osiąganie zysków na tak konkurencyjnym rynku jest trudniejsze niż kiedykolwiek przedtem. 

 

Co niesie ze sobą rewolucja 4.0.?

Przełomowe innowacje, o których mowa w ramach czwartej rewolucji to między innymi wszechobecna cyfryzacja, wykorzystanie wirtualnych symulacji i inteligentnych algorytmów w procesach decyzyjnych, wykorzystanie chmury  i przetwarzanie ogromnej ilości danych w czasie rzeczywistym z błyskawiczną dynamiką reakcji, zdalne zarządzanie, komunikacja i wymiana informacji na linii maszyna – maszyna i maszyna – człowiek oraz nowe technologie wytwórcze. 

Docieramy do momentu, w którym cały łańcuch procesów produkcyjnych może być ze sobą ściśle powiązany i elastycznie dostosowywany do potrzeb. Wszystkie elementy łańcucha produkcyjnego współgrają i wymieniają dane dzięki czujkom, minitransponderom oraz układom RFID. Produkt posiada zakodowaną informację cyfrową o swoich właściwościach i wymaganiach, dzięki czemu bez udziału człowieka komunikuje się z otoczeniem i „informuje” jak ma być wykonany. Autonomicznie uruchamiane są kolejne etapy przetwarzania produktu. Wielostronna komunikacja, ilość zbieranych danych a także poziom wykonywanych analiz wymaga bardziej zaawansowanych narzędzi takich jak Big Data i Cloud Computing. Otwierają one możliwości wczesnego wykrywania i znacznie łatwiejszego rozwiązywania problemów dotyczących zużycia maszyn, marnotrawstwa i nieefektywnego wykorzystania zasobów wytwórczych. Wszystkie obszary komunikacji połączone w jeden wspólny system dają pełną przejrzystość procesów i możliwość analizowania i porównywania niedostępnych do tej pory danych. Inteligentne fabryki to także zdalne zarządzanie – dane procesowe są dostępne w dowolnym miejscu, z dowolnego urządzenia. Rola człowieka także ulega zmianie –  maszyny usprawniają i optymalizują jego prace, uwalniając go od powtarzalnych prac, analiz i drobnych zmian – zyskuje zatem czas na świadomą kontrolę, zarządzanie i strategiczne planowanie. 

 

Gotowość polskiego przemysłu na czwartą rewolucję 

Badanie przeprowadzane w 2018 przez Siemens oraz MPiT, które obejmowały mikro- , małe i średnie przedsiębiorstwa, wykazały że 60% przedsiębiorców nie spotkało się jeszcze z koncepcją Przemysłu 4.0. a zaledwie 15% wdraża lub dopiero planuje implementację elementów nowego typu produkcji. Co ciekawe, znaczna część firm stosuje już pewne rozwiązania nie mając wiedzy i świadomości, że są one częścią większej idei. Ze względu na uwarunkowania polityczne i gospodarcze w jakie uwikłane był przez dekady nasz kraj, wiele firm jest na etapie rozwoju i unowocześniania produkcji zgodnie z koncepcją Przemysłu 3.0. Tendencja na rynku jest jednak obiecująca, ponieważ świadomość na temat czwartej rewolucji rośnie i coraz więcej osób zarządzających dostrzega konieczność i nieuchronność tych zmian, niezależnie od tego jak je nazwiemy. Optymalizacja i automatyzacja produkcji jest oczywista w dużych przedsiębiorstwach, niemniej mniejsze firmy także starają się iść z duchem czasu. Ponad 50% biorących udział w badaniu firm (SME) korzysta z automatyzacji linii produkcyjnych i analityki danych. Internet rzeczy, robotyzacja linii produkcyjnych czy oprogramowanie, które obniża koszty prototypowania i wprowadzania nowych produktów to rozwiązania jeszcze mało popularne – stosuje je ok. 1/3 badanych firm.

Koncepcja przemysłu 4.0. jest już wdrażana w wielu firmach na całym świecie, także w Polsce stopniowo implementowane są te technologie. Warto zaznaczyć, że znaczna część wspomnianych rozwiązań nie jest nowa – są one znane i już częściowo wykorzystywane. Wyzwaniem jakie niesie na rewolucja jest  komunikacja i integracja tych technologii. Finalny cel to sprostanie kluczowym wyzwaniom dzisiejszej produkcji - skróceniu czasu wprowadzania nowych produktów oraz produkcja małoseryjna i jednostkowa przy utrzymaniu kosztów produkcji masowej. 

 

Narzędzia automatyzujące produkcję 

Dostosowanie firmy produkcyjnej do trendów technologicznych warto rozpocząć od audytu.  Oprogramowanie i systemy są w stanie usprawnić pracę dopiero wtedy, kiedy wiemy jakie parametry osiągamy obecnie, jakie są kluczowe problemy i co w pierwszej kolejności wymaga naprawy lub optymalizacji. 

 Rynek oferuje szeroką ofertę systemów, których zadaniem jest usprawnić pracę firm. Nie wszystkie jednak są w stanie sprostać założeniom czwartej rewolucji. OptiMES to kompleksowe narzędzie do zarządzania produkcją, które idealnie wpisuje się w tę ideę. Jest to oprogramowanie wykorzystujące chmurę,  umożliwiające zdalny dostęp do danych i kontrolę z dowolnego miejsca. OptiMES w swoim działaniu opiera się na algorytmach sztucznej inteligencji i automatyzacji procesów. Wspiera komunikację wewnątrz i na zewnątrz przedsiębiorstwa (dostawcy, kontrahenci) a także jest łatwo integrowalny z większością popularnych i wdrażanych na rynku systemów. Co istotne, OptiMES charakteryzuje się modułową budową, dzięki czemu wspiera wszystkie kluczowe procesy i obszary produkcji – od planowania i wykonania produkcji , przez pełną analitykę, zarządzanie magazynem i zamówieniami, ofertowanie klientów, po utrzymanie ruchu maszyn. Cała firma –  szeregowi pracownicy jak również kierownicy i kadra zarządzająca – zyskuje szybki dostęp do pełnych danych niezbędnych do wykonania zadań przewidzianych w ramach danego stanowiska. OptiMES zwiększa wydajność pracy, optymalizuje wykorzystanie zasobów,, zmniejsza koszty produkcji i zapewnia pełną kontrolę procesów biznesowych. Dzięki symulacjom i zaawansowanym analizom ułatwia podejmowanie strategicznych decyzji i osiąganie założonych celów finansowych. Przetestuj oprogramowanie OptiMES i przekonaj się jak sprawnie może działać Twoja firma!


 Artykuł powstał przy współpracy z partnerem

WhitePress Prawa