Aktualności
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Czy substancje psychodeliczne mogą przyczynić się do poprawy stanu zdrowia psychicznego? Jak wykazują współczesne badania naukowe, jest to całkiem możliwe. W poniższym. Czym dokładnie są psychodeliki oraz jaki związek mają z leczeniem depresji? Odpowiedzi na te pytania zawarliśmy w poniższym artykule.

 

 

 Czym są psychodeliki i w jaki sposób mogą pomóc w leczeniu depresji?

Psychodeliki to grupa substancji psychoaktywnych, których różnice wynikają z innych profili farmakologicznych. Stosowanie psychodelików bezpośrednio wpływa na układ nerwowy człowieka, obejmując różnorodne struktury mózgu. Ich dokładne działanie zależy również od rodzaju zastosowanej substancji, z którymi bliżej mogą zapoznać się Państwo m.in. na stronie fhx.pl. Jeżeli zaś chodzi o ich zastosowanie w medycynie warto wspomnieć, że z uwagi na rozpowszechniającą się z roku na rok depresję u coraz młodszych osób, naukowcy rozważają wiele nowatorskich metod jej leczenia, które przyniosą najwyższą skuteczność.

Jednym z nich już wkrótce może stać się wdrożenie terapii psychodelicznej. Należy jednak zaznaczyć, że poszczególne substancje wciąż są badane pod kątem ich oddziaływania oraz sposobu odczuwania emocji po ich zastosowaniu. Jak wykazały dotychczasowe badania substancji psychodelicznych, niektóre z nich mogą już po pierwszej dawce poprawić stan pacjenta nawet na kilka miesięcy, co znacząco odróżnia ich działanie od właściwości zawartych w substancjach psychotropowych wykorzystywanych aktualnie w leczeniu depresji.

Warto pamiętać, że choć brzmi to obiecująco, otrzymane do tej pory wyniki badań to nie wszystko, aby zastosować psychodeliki w leczeniu zaburzeń psychicznych. Niezwykle istotną kwestią jest przebadanie ich działania pod kątem ewentualnych skutków ubocznych, które wciąż nie są do końca znane. Nie zmienia to jednak faktu, iż być może już wkrótce naukowcy opracują jedną z najskuteczniejszych metod łagodzącą stany depresyjne, będące znakiem dzisiejszych czasów. 

 

Jakie ograniczenia stoją na przeszkodzie przed zastosowaniem psychodelików?

Przede wszystkim należy podkreślić, że dotychczasowe badania odnośnie oddziaływania psychodelików na organizm dotyczyły wyłącznie zwierząt. Oznacza to, że prawdopodobnie ich działanie nie będzie się wiele różnić w przypadku organizmu ludzkiego, jednak nie można wykluczyć sytuacji odwrotnej. Zgodnie z oceną naukowców, depresji nie będzie w stanie całkowicie wyleczyć wyłącznie samo przyjmowanie substancji psychodelicznych - oprócz farmakoterapii niezbędnym uzupełnieniem miałaby stać się również psychoterapia przeprowadzana pod okiem wykwalifikowanych opiekunów medycznych. Z tego też względu trzeba pamiętać, że samodzielne leczenie depresji przy zastosowaniu psychodelików nie przyniesie oczekiwanych efektów, a jedynie może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia osoby chorej. 

 

 

Jak wybrać odpowiednią szafę w zależności od pomieszczenia?