Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Zakup domeny internetowej to konieczność, jeśli chcemy opublikować stronę internetową. Wcześniej warto jednak dowiedzieć się,  czym dokładnie jest domena i jaką funkcję pełni. Co warto wiedzieć na temat domen internetowych?

 

 

 

 

 

 

 

Każda strona www potrzebuje serwera i domeny. Na serwerze przechowywane są pliki Twojej strony www, natomiast domena to po prostu nazwa strony. Co jeszcze warto wiedzieć, decydując się na zakup domeny?

 

Co to jest domena internetowa?

Domena internetowa tłumaczy adres IP serwera na zrozumiały dla każdego zapis słowny. Jest to więc wygodne rozwiązanie, ponieważ użytkownik, który chce wyświetlić daną stronę internetową, nie musi pamiętać adresu IP. Przypomina to trochę listę kontaktów w telefonie, gdzie, zamiast pamiętać numer do każdej osoby, wybieramy po prostu nazwę, pod którą jest on zapisany. Nie można jednak wybrać sobie dowolnej domeny, ponieważ może ona być już zajęta. Nie można też nadać tej samej nazwy kilku stronom internetowym – każda domena jest unikalna. Domena nie jest też zwykle darmowa. Jeśli interesuje Cię zakup domeny internetowej, więcej informacji znajdziesz na stronie https://kupnodomen.pl/

 

O czym trzeba pamiętać, wybierając domenę internetową?

Wybierając domenę internetową, trzeba pamiętać, że zaczyna ona funkcjonować dopiero wtedy, gdy zostanie zarejestrowana. Nie jest też ona dana raz na zawsze. Aby utrzymać jej aktywność, musi być regularnie opłacana. Nadzór nad rejestrem domen sprawują międzynarodowe organizacje – ICANN oraz IANA. Nie robią tego samodzielnie, lecz delegują zadania na instytucje znajdujące się w poszczególnych krajach. W Polsce prowadzeniem rejestru domen zajmuje się NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). Umożliwia ona firmom uzyskanie statusu rejestratora domeny i właśnie w takiej firmie należy wykupić domenę internetową.

Właścicielem domeny internetowej jest osoba, która opłaca daną nazwę. Jeśli jednak właściciel stwierdzi, że nie odpowiada mu poziom usług u danego rejestratora, może go zmienić, decydując się na transfer domeny. Koszt zakupu domeny jest zależy od rejestratora. Podczas zakupu domeny opłata za pierwszy rok jest często dużo niższa niż w przypadku jej przedłużenia. Możemy też spotkać darmowe domeny internetowe, jednak nie zawsze są one dobrym wyjściem, ponieważ mogą to być adresy gorszej kategorii lub też zawierać dodatkowe opłaty za odnowienie domeny.

 

Zakup domeny internetowej – co warto wiedzieć?

Warto pamiętać, że nazwa domeny nie zawsze musi być rejestrowana bezpośrednio u rejestratora. Można też kupić domenę internetową z drugiej ręki. Wiele osób sprzedaje domeny, ponieważ na wartościowych adresach można nieźle zarobić. Jest to związane m.in. z tym, że nazwa domeny ma duży wpływ na pozycjonowanie. Fraza kluczowa w adresie witryny podnosi bowiem pozycję strony w wyszukiwarce. Warto też pamiętać, że domena, która ma już swoją historię i zaplecze, również zapewnia wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania. 


Innym sposobem na zakup domeny jest też opcja na domenę. Polega ona na zadeklarowaniu chęci zakupienia danego adresu, jeśli obecny właściciel nie zdecyduje się na odnowienie domeny. Gdy nikt wcześniej nie złożył takiej opcji, zyskujemy prawo pierwokupu. Można też skorzystać z usług pośredników zajmujących się przechwytywaniem domen. Jeśli domena nie zostanie opłacona, po jakimś czasie wróci na rynek, a przechwycenie polega na tym, aby trafiła właśnie do nas. Na giełdach domen znajdziemy też wygasłe domeny, które nie są już opłacane przez abonentów. Jako że istnieje kilka sposobów na zakup domeny internetowej, warto dostosować sposób nabycia do swoich potrzeb.

 

Kompletne okulary do komputera z antyrefleksem - czy warto je wybrać?

WhitePress Prawa