Założenie spółki nie stanowi problemu z formalnego punktu widzenia. O wiele bardziej skomplikowane są natomiast przepisy, których nowy podmiot gospodarczy i jego właściciele będą musieli przestrzegać. O czym warto pomyśleć przed założeniem spółki, aby uniknąć późniejszych problemów prawnych?
Wybór formy prawnej
Podstawowym zadaniem każdego przyszłego przedsiębiorcy jest wybór formy prawnej nowego podmiotu gospodarczego. Możliwości jest wiele, począwszy od spółek osobowych, takich jak spółka:
-
jawna,
-
partnerska,
-
komandytowa,
-
komandytowo-akcyjna,
aż po spółki prawa handlowego: z ograniczoną odpowiedzialnością czy akcyjną. Forma prawna determinuje na przykład sposób finansowania oraz zakres odpowiedzialności za zobowiązania podmiotu. Kierowanie się ogólnie przyjętymi zasadami, które mówią, że dla małych firm lepsze są spółki osobowe, a prosperujące projekty wymagają znacznie bardziej złożonej formy. Zdecydowanie lepiej rozważyć własne potrzeby, oczekiwania czy budżet. Pomoże w tym Mariusz Krzyżanowski Kancelaria Adwokacka, biorąc pod uwagę zarówno możliwe rozwiązania prawne, jak i wymagania klienta.
Jak prawidłowo założyć spółkę?
Założenie spółki osobowej nie stanowi dziś większego problemu. Nieco więcej formalności trzeba dopełnić w przypadku spółek praw handlowego, ale i tutaj nie trzeba zbyt dużego zaangażowania. Tymczasem trzeba pamiętać także o innych kwestiach związanych z założeniem działalności gospodarczej. Należy wybrać formę opodatkowania, dokonać stosownych zgłoszeń w ZUS czy zarejestrować się jako czynny podatnik VAT. To wszystko wymaga opracowania szczegółowych rozwiązań już na etapie planowania działalności. Warto poznać możliwe scenariusze, a następnie dokonać stosownego wyboru. Obsługa prawna spółki rozpoczyna się już na etapie zakładania firmy. Porady doświadczonego adwokata pozwolą uniknąć problemów, których skutki mogą być odczuwalne w kolejnych miesiącach, a nawet latach.
Zakładanie spółki - o czym trzeba pamiętać?
Przedsiębiorca ma prawo zmienić formę prawną podmiotu gospodarczego czy formę opodatkowania, jednak decyzje te pociągają za sobą pewne konsekwencje. Ponadto niektórych zmian można dokonać dopiero po zakończeniu roku, co jest szczególnie problematyczne w przypadku zakładania działalności w pierwszych miesiącach roku poprzedzającego. Ewentualne problemy prawne, jakie pojawią się w trakcie prowadzenia działalności, można rozwiązać przy pomocy doświadczonego adwokata. Bardzo istotne jest więc posiadanie stałej obsługi prawnej. Zakładanie spółki wiąże się również z koniecznością przyjęcia na siebie odpowiedzialności za jej zobowiązania, jednak istnieje także możliwość jej ograniczenia. Przedsiębiorcy, którzy chcą rozdzielić majątek własny od prywatnego, muszą podjąć konkretne decyzje. Łatwo więc dostrzec, że założenie firmy w formie spółki nie jest prostym zadaniem. Choć w ostatnich latach formalności i wymagania kapitałowe zostały uproszczone, wciąż pozostaje mnóstwo kwestii, które trzeba przeanalizować, zanim podpiszemy umowę spółki.