Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Niemcy to popularny kierunek migracji zarobkowej, zwłaszcza wśród Polaków. Wiele osób decyduje się na świadczenie usług budowlanych na własny rachunek. Proces zakładania przedsiębiorstwa – mimo że nie należy do najtrudniejszych – może sprawić kłopotów osobom, które nie znają specyfiki tamtejszego prawa. Czym jest Gewerbe? Ile wynosi podatek budowlany w Niemczech? Poznaj niezbędne informacje na temat zakładania firmy za zachodnią granicą!

 Zakladanie firmy budowlanej w Niemczech

Gewerbe – działalność gospodarcza w Niemczech

Gewerbeanmeldung, bardziej znane jako Gewerbe (czasem również Gewerba) to określenie działalności gospodarczej w Niemczech. Choć prawdopodobnie najczęściej przyjmuje formę jednoosobową i jest zakładana przez osoby fizyczne, to firmę w taki sposób mogą zarejestrować również osoby prawne. Istnieje tam duża swoboda w wyborze profilu przedsiębiorstwa. Jedyny wyjątek stanowią tzw. wolne zawody (np. dziennikarze, prawnicy). Jeśli jednak chcesz zająć się przemysłem, handlem, czy świadczyć różnego rodzaju usługi, warto rozważyć Gewerbe.

Głównym powodem, dla którego tak wielu Polaków chętnie wyjeżdża do Niemiec i zakłada tam firmy, jest bez wątpienia wysoka kwota wolna od podatku. W tym momencie w ramach Gewerbe wynosi ona 24 500 euro w skali roku. Dodatkowymi atutami, które również wpływają na migracje zarobkowe, to stabilna sytuacja gospodarcza kraju oraz atrakcyjny system świadczeń socjalnych.

 

Jak wygląda proces zakładania firmy budowlanej w Niemczech?

Pierwszym krokiem jest złożenie w odpowiednim urzędzie ds. gospodarki wypełnionego wniosku, w którym znajdą się informacje na temat danych osobowych, miejsca zameldowania w Niemczech, a także profilu i charakteru działalności. Warto nadmienić, że zmiana meldunku – wbrew pozorom – nie jest warunkiem koniecznym. Niektóre z polskich biur rachunkowych działających na terenie Niemiec świadczy usługę, która polega na udostępnieniu przedsiębiorcy adresu.

Każda osoba chcąca założyć firmę budowlaną musi upewnić się, czy posiada niezbędne, pisemne potwierdzenie posiadanych kwalifikacji zawodowych. Wszystko zależy bezpośrednio od rodzaju wykonywanych prac. Prowadzenie usług takich jak kładzenie płytek, czy taper wymaga przedstawienia odpowiedniego zaświadczenia lub zdobycia upoważnienia (np. od Izby Rzemieślniczej).

 

Podatek budowlany w Niemczech

Podatek budowlany w Niemczech wynosi 15% od wartości brutto każdej faktury. Istnieje jednak możliwość zwolnienia z tego obowiązku. Zastanawiasz się, jak to zrobić?

Przy rejestracji firmy w Niemieckim Urzędzie Skarbowym, przedsiębiorca otrzymuje zarówno numer podatkowy (Steuernummer), jak i Freistellungsbescheinigung, czyli… zaświadczenie o zwolnieniu z podatku budowlanego. Warto dodać, że wniosek o tego rodzaju ulgę może złożyć każdy przedsiębiorca działający w branży budowlanej. Trzeba spełnić jednak jeden warunek, aby uzyskać Freistellung – nie wolno mieć żadnych zaległości podatkowych.

Należy pamiętać, że proces rejestracji firmy w Niemczech może wydawać się stosunkowo prosty, to jednak niuanse tamtejszego prawa dla wielu obcokrajowców, wciąż pozostają niejasne. Mimo że samo zakładanie przedsiębiorstwa nie wymaga wysokich kosztów inwestycyjnych, to ważne, aby dopilnować wszelkich formalności. W innym wypadku narażasz siebie i swoją firmę na kłopoty finansowe. Przed podjęciem decyzji o Gewerbe – zwłaszcza oferującej usługi budowlane – warto zasięgnąć rady doświadczonego biura rachunkowego, które zaproponuje najkorzystniejsze rozwiązanie dla Twojego biznesu.

WhitePress Prawa