Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

pudełka kaszerowaneEleganckie pudełka cieszą się coraz większą popularnością. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że większość ozdobnych kartonów oraz innych tego typu przedmiotów, zostało stworzone dzięki metodzie zwanej kaszerowaniem.

  Dla wielu osób, które nie mają na co dzień styczności z tego typu nazewnictwem, kaszerowanie może być kolejnym niejasnym hasłem. Jeśli zatem należysz do grupy osób, która nie wie, czym jest kaszerowanie i do czego służy, mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość. Specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty, powstał ten krótki tekst, dzięki któremu zrozumiesz, co to jest i na czym polega kaszerowanie. Zainteresowany? Jeśli tak, zachęcamy do dalszej lektury.

 

 

Co to jest kaszerowanie?

 Otóż kaszerowanie to nic innego jak czynność polegająca na sklejaniu se sobą papieru cienkiego oraz znacznie grubszego. Do kaszerowania wykorzystuje się specjalistyczny film klejowy. Dzięki niemu materiał jest zwarty oraz dobrze przylega, nie tworząc przy tym nieestetycznych odprysków. Tektura kaszerowana charakteryzuje się nie tylko doskonałym designem, ale również zwiększoną odpornością na czynniki zewnętrzne, które mogłyby ją zniszczyć. Ze względu na to, że zabieg ten zdecydowanie ulepsza wizualny aspekt materiału, kaszerowanie często zalicza się również do uszlachetniania. Dzięki tej metodzie można połączyć karton lub też innego rodzaju papier z tekturą falistą, która nie tylko nada całemu przedmiotowi ciekawego wyglądu, ale również usztywni go oraz sprawi, że materiał będzie znacznie bardziej wytrzymały. Choć kaszerowanie tektury falistej jest zadaniem nieco trudniejszym niż sklejanie ze sobą dwóch prostych materiałów, należy jasno zaznaczyć, że efekt jest wart tego poświęcenia.

 

Do czego wykorzystuje się kaszerowanie

 Tak jak wspomnieliśmy, ta metoda staje się coraz bardziej popularna. Początkowo ten sposób na ozdabianie papieru był wykorzystywany głównie do tworzenia pudełek, jednak dzisiaj ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia. Opakowania kaszerowane są dobrym pomysłem, ponieważ służą one przede wszystkim jako ochrona produktu. Jak łatwo można się domyślić, opakowania oraz pudełka kaszerowane są po prostu znacznie grubsze, a także bardziej atrakcyjne pod względem wizualnym. Mając to na uwadze, producenci coraz częściej decydują się na stosowanie tej techniki. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że tektura kaszerowana bardzo często wykorzystywana jest również jako okładka do książki. Dlaczego? Otóż książeczki dla dzieci oraz różnego rodzaju atlasy lub encyklopedie, znane są z tego, że posiadają grube okładki, które będą podtrzymywać całą konstrukcję. Dodatkowo wyżej wspomniane rodzaje książek najczęściej są przeznaczone dla dzieci, dlatego też powinny one być bardziej odporne na różnego rodzaju zniszczenia. Kaszerowanie jest zatem w tym przypadku rozwiązaniem zarówno estetycznym, jak i praktycznym.

 

Opakowania kaszerowane co to jest?

 Karton kaszerowany to nic innego jak materiał, który został poddany obróbce, a następnie złożony w charakterystyczne pudełko. Powody, dla których warto stawiać na opakowania kaszerowane to przede wszystkim:

  • Świetny wygląd
  • Niecodzienny design
  • Duża wytrzymałość na czynniki zewnętrzne
  • Ochrona przedmiotów znajdujących się wewnątrz
  • Uszlachetnienie materiału takiego jak papier.

 

Jak wygląda proces kaszerowania?

 Aby móc mówić o odpowiednim przeprowadzeniu kaszerowania, należy wyposażyć się w specjalne urządzenie, zwane kaszerówką. Kaszerówka to urządzenie, które posiada wałki klejowe ułatwiające nakładanie preparatu łączącego ze sobą materiały. Choć sam fakt posiadania maszyny dla wielu osób jest nieosiągalny, należy podkreślić, że aby cały proces przeszedł sprawnie, potrzebna jest również doświadczona osoba, posiadająca odpowiednią wiedzę do tego, by przeprowadzić kaszerowanie.
 Osoba ta najczęściej jest operatorem kaszerówki z wieloletnim doświadczeniem. Mając w planach wykonanie kaszerowania, należy pamiętać również o tym, by zakupić specjalny klej. Obecnie na rynku dostępne są kleje zimne oraz gorące – ich wybór zależy od rodzaju kaszerówki. Jeśli chodzi o same kleje, to niezależnie od rodzaju maszyny, warto stawiać na produkty na bazie dyspersji wodnych polioctanu winylu. Dzięki temu będziesz miał pewność co do tego, że przyczepność oraz sztywność będzie na najwyższym poziomie. Jak widzisz kaszerowanie tektury to skomplikowane zadanie, które wymaga specjalistycznej wiedzy, jeśli zatem masz w planach stworzenie wizytówek, opakowań lub innych tego typu przedmiotów, oddaj je w ręce specjalistów.

WhitePress Prawa