Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Wózki inwalidzkie
Wózki inwalidzkie zapewniają nieocenioną pomoc w codziennym funkcjonowaniu wielu osób. Od ich cech w ogromnym stopniu zależy wygoda, komfort poruszania się i stopień samodzielności ich użytkowników. Z tego powodu warto poświęcić trochę czasu ich wyborowi. Wbrew pozorom to nie cena powinna stanowić najważniejszą kwestię.

 

 

 

 

 

Rodzaj wózka inwalidzkiego

Na rynku dostępnych jest kilka typów wózków inwalidzkich. Wybierając odpowiedni model, należy dostosować go przede wszystkim do poziomu aktywności własnej lub podopiecznego. Trzeba dobrać go też do wieku i indywidualnych wymagań. W ofercie profesjonalnych sklepów medycznych, takich jak Tani Sklep Medyczny, można bez trudu znaleźć właściwy model. Wózki inwalidzkie elektryczne? Lekkie wózki ręczne? Specjalistyczne wózki z funkcją stabilizacji głowy i pleców? To tylko część dostępnych na rynku propozycji. Na przykład prężnym, silnym i młodym osobom poleca się lekkie wózki aktywne, umożliwiające samodzielne przemieszczanie się w przestrzeni miejskiej. Zależnie od potrzeb można zaopatrzyć się także w wózek z funkcją toalety. Wśród dostępnych modeli można znaleźć również wózki o wzmocnionej konstrukcji umożliwiające przemieszczanie się osobom ważącym powyżej 200 kg.

 

Funkcjonalność jest najważniejsza

Przed zakupem konkretnego wózka warto najpierw zapoznać się z jego możliwościami. To dodatkowe funkcje często decydują o jego przydatności dla osoby cierpiącej na konkretne schorzenia. Na przykład wózki inwalidzkie dla osób dotkniętych hemiplegią (paraliżem jednostronnym) powinny być wyposażone w mechanizm napędu na jedną rękę. Dzięki temu osoby sparaliżowane mogą przemieszczać się samodzielnie.

 

Dodatkowe udogodnienia

W przypadku standardowych wózków warto zwrócić uwagę na takie funkcje jak możliwość regulacji podnóżków i pochylenia oparcia. Nie bez znaczenia są też hamulce, umożliwiające zablokowanie wózka. W przypadku wózków ręcznych istotne są również nakładki silikonowe na ciągi, które zapobiegają ślizganiu się dłoni na poręczach. Warto także dokładnie przyjrzeć się tworzywom, z których wykonany został wózek. O praktyczności wózka świadczy też choćby łatwość czyszczenia tapicerki.

 

Możliwość uzyskania refundacji

Cena wózka nie powinna determinować wyboru jego modelu. Najważniejszy jest komfort, jaki może zapewnić sprzęt. Jednak nie da się ukryć, że koszty mają duży wpływ na ostateczną decyzję dotyczącą zakupu. Wózek inwalidzki wiąże się w końcu z potężnymi wydatkami, czasem nawet rzędu kilkunastu tysięcy. Z tego powodu warto skorzystać z refundacji NFZ przyznawanej na podstawie wniosku sporządzonego przez lekarza specjalistę. Refundacja pozwala w dużym stopniu odciążyć budżet. Warto więc wiedzieć o tej możliwości i z niej skorzystać.

 

Ceowniki aluminiowe – wyrób hutniczy o rozmaitych zastosowaniach

Planujesz budowę myjni samoobsługowej — wybierz sprawdzonego producenta

WhitePress Prawa