Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Work life balance
Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, skupiając się na pracy i pięciu po szczeblach zawodowej kariery – czy to z chęci rozwoju i wysokich ambicji, czy też po prostu walcząc o podreperowanie domowego budżetu. Gdzieś z tyłu głowy obija nam się jednak często hasło work-life balance, mówiące o tym, jak ważne mimo wszystko jest zachowanie równowagi i właściwych proporcji pomiędzy pracą, a życiem prywatnym, relaksem i czasem wolnym. Tylko jak zabrać się do tego w praktyce?

 

 

 

 

Dlaczego odpoczynek jest aż taki ważny?

Ciągła aktywność i pełna mobilizacja organizmu na dłuższą metę niestety kiepsko się sprawdza. Czy tego chcemy, czy nie, nie jesteśmy robotami, tylko ludźmi, którzy do prawidłowego funkcjonowania potrzebują odpowiedniej ilości snu oraz odpoczynku. Oszukiwanie organizmu ogromnymi ilościami kofeiny, czy innych produktów dodających energii w przyszłości może przynieść raczej opłakane skutki.

W konsekwencji prędzej czy później będziemy mieć trudności ze skupieniem się i koncentracją, bezsennością lub wręcz przeciwnie – zasypianiem w najmniej pożądanym i oczekiwanym momencie, będziemy czuli się nerwowy, rozdrażnieni, wściekli na siebie i na cały świat. A to dopiero początek – dalszymi przykrymi następstwami przy takim trybie życia mogą być naprawdę duże problemy natury zdrowotnej, zarówno w sferze fizycznej (ból brzucha, wrzody, obniżenie odporności) jak i psychicznej (nerwica, depresja, trudności emocjonalne).

 

Jak wypracować sobie złoty środek?

Oczywiście praca zajmuje znaczną część naszego dnia i jest ogromnie ważna. Nie można jednak zapominać, że nie żyje się wyłącznie nią i w dłuższej perspektywie takie postępowanie nie przyniesie nam wielkiego szczęścia. Dobra materialne są ulotne i wywołują często tylko chwilową ekscytację, natomiast czas spędzony z rodziną, przyjaciółmi, czy chwili relaksu w samotności jest bezcenny i powinien stanowić dla nas jeden z najważniejszych priorytetów.

Jak w praktyce się do tego zabrać? Oczywiście kluczowa jest odpowiednia ilość snu, ale także robienie sobie przerw w ciągu dnia (na kawę, na spacer, czy lunch, na chwilę oddechu słuchając muzyki, czy oglądając odcinek ulubionego serialu). Nie warto pracować ponad siły, ponieważ przy takim scenariuszu tych sił naprawdę szybko zabraknie.

Niezwykle pomocne jest także planowanie – czy to w notatniku, plannerze, zeszycie, czy na przykład na dużej tablicy. Tablice magnetyczne, tablice kredowe, czy też korkowe, to świetny sposób na to, aby rozpisywać i wizualizować sobie zarówno swoje plany i obowiązki, jak i marzenia i cele, do których dążymy i miłe chwile, na które czekamy – na przykład wakacyjne wyjazdy.

źródło zdjęć: freepik.com

 

Jak dzięki konteneryzacji i Kubernetesowi uprościć pracę w IT?

WhitePress Prawa