Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Dla wielu osób rozważających założenie własnej firmy poważną przeszkodą są zobowiązania finansowe wynikające z prowadzenia własnej działalności. Szczególnie na początku kariery i biznesu na własny rachunek wysokie zobowiązania składek ZUS są trudne do zaakceptowania. Firma bez ZUS jest jednak możliwa do założenia - wystarczy zamiast indywidualnej działalności gospodarczej założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. 

 

  1. Firma a składki ZUS
  2. Dlaczego warto założyć spółkę z oo?

 

 

Firma a składki ZUS

Indywidualna działalność gospodarcza to najczęściej wybierana przez początkujących przedsiębiorców forma działalności biznesowej. To właśnie ona wiąże się z koniecznością opłacania pełnych składek ZUS, choć warto zaznaczyć, że obecnie pojawiają się ciekawe ulgi na start oraz dla małych przedsiębiorców. Ponadto, firma jednoosobowa ma jeszcze jedną wadę - właściciel odpowiada całym swoim majątkiem za prowadzoną działalność. Jednoosobowej działalności nie można również sprzedać. Jak widać, nie tylko konieczność opłacania składek ZUS jest minusem tego typu działalności. 

Firma bez ZUS to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jak to możliwe? Spółka tego typu jest osobą prawną, a więc nie płaci składek na ubezpieczenie społeczne. Osoba prawna nie pobiera przecież zasiłków ani innego typu świadczeń, więc nie ma żadnego uzasadnienia dla opłacania przez nią składek ZUS. Dobre biuro rachunkowe online może pomóc ci w założeniu takiej działalności.

 

Dlaczego warto założyć spółkę z oo?

Spółka z o.o. to przedsiębiorstwo, które stanowi własność wspólników. Powołują oni zarząd, który kieruje firmą. W przypadku problemów finansowych, Zarząd zawsze może ogłosić upadłość firmy. Jedynie jeśli nie zrobi tego w wyznaczonym prawnie terminie. W przeciwieństwie do jednoosobowej działalności gospodarczej nie ma tutaj składek ZUS, jest natomiast możliwość izolacji finansów firmowych i prywatnych, a także optymalizacji podatkowej (gdzie PIT może wynosić nawet 8,5%). Ponadto, udziały spółki można zbywać, co dla wspólników, którzy chcą się wycofać z prowadzenia danej działalności, daje szansę na zmonetyzowanie dotychczasowego swojego wysiłku. Tzw. mały ZUS w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych jest z pewnością cennym ułatwieniem, natomiast warto zwrócić uwagę, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością daje więcej możliwości. Jest to przede wszystkim optymalna forma działalności dla biznesu prowadzonego przez wiele osób fizycznych i prawnych, chroni ona bezpieczeństwo wspólników przed naruszenie interesów spółki ze strony innych wspólników, a także otwiera możliwość skorzystania z 9% podatku dochodowego CIT a już niedługo prawdopodobnie 0%.

WhitePress Prawa