Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Windykacja należności to szereg czynności związanych z odzyskiwaniem długów, często jest to jedyny sposób wyegzekwowania płatności od kontrahenta. Poniżej przedstawimy, jak wygląda każdy etap windykacji należności, a także jak prawidłowo i skutecznie możemy wyegzekwować dług.

Windykacja naleznosci

Procedura windykacji należności


Jedną z podstawowych przyczyn pogarszania się sytuacji finansowej firmy jest brak terminowej płatności przez kontrahentów. W takiej sytuacji należy przeprowadzić skuteczną windykację należności.

Czym jest windykacja należności? Głównym celem windykacji należności jest odzyskanie pieniędzy w imieniu wierzyciela od dłużnika.

Windykacja należność dzieli się na dwa etapy, w jeżyku potocznym nazywana windykacją miękką i twardą, zaś w prawniczym języku określana jako windykacja polubowna oraz windykacja sądowa.

Czym charakteryzują się obydwa etapy windykacji?

 

Windykacja należności na etapie polubownym

Windykacja polubowna jest pierwszym etapem egzekwowania długu. Jej metody głównie opierają się na stosowaniu narzędzi i komunikacji z dłużnikiem bez kierowania sprawy na drogę postępowania sądowego. Windykację polubowną zazwyczaj zaczyna się od standardowego kontaktu z dłużnikiem.

Jakie czynności wykonujemy, na etapie windykacji polubownej?

Jest to między innymi kontakt telefoniczny, mailowy, wiadomości SMS, poczta tradycyjna bądź kontakt osobisty. Jeżeli kontakt z dłużnikiem nie jest utrudniony, a sam dłużnik wykazuje chęć do spłaty długu, zostają wynegocjowane warunki spłat, a windykacja należności na etapie polubownym zakończona jest sukcesem.

Jeżeli jednak dłużnik w dalszym ciągu nie odpowiada na próby kontaktu, co pozwala wykluczyć, iż przyczyną zaległości w zapłacie należności było przegapienie terminu płatności, należy zastosować wezwanie do zapłaty


Jakie dane powinien zawierać dokument, wezwania do zapłaty?

  • Dane dłużnika,
  • Dane wierzyciela,
  • Kwotę zadłużenia,
  • Podstawę, z której zadłużenie wynika,
  • Termin płatności,
  • Naliczone odsetki,
  • Dostarczenie niezbędnych informacji mówiących o konsekwencjach związanych ze zignorowaniem wezwania.

 

Windykacja należności etap sądowy

Windykacja sądowa to dochodzenie należności na drodze postępowania sądowego, a następnie egzekucyjnego. Efektem postępowania sądowego jest wyrok lub nakaz zapłaty, który jest podstawą do wszczęcia postępowania zabezpieczającego, a następnie egzekucyjnego inaczej podjęcie czynności komorniczo-egzekucyjnych.

Kiedy decydujemy się na windykację sądową?

Wierzyciel lub firma windykacyjna kieruje sprawę do sądu, w momencie gdy próby polubownego dochodzenia należności nie przynoszą wyczekiwanego rezultatu w postaci spłaty zadłużenia. 

Jak długo trwa windykacja sądowa?

Nie jesteśmy w stanie dokładnie określić jak długo potrwa windykacja należności na etapie sądowym. W przypadku gdy dług należy do grupy o niskich nominałach, proces dochodzenia należności w postępowaniu sądowym trwa ok. 2 miesiące , a w przypadku wierzytelności o wysokich nominałach, windykacja sądowa może trwać od 6 miesięcy nawet do kilku lat.

 

Skuteczna windykacja należności, czyli jak odzyskać dług

W sytuacji, gdy Twoi kontrahenci zalegają z terminową spłatą zobowiązań, Ty zaczynasz borykać się z problemem utrzymania płynności finansowej firmy.

Jak skutecznie windykować należności? Windykację możemy przeprowadzić samodzielnie, nawiązując współpracę z kancelaria windykacyjną bądź wprowadzając dokumenty dłużnika w programie windykacja-online.pl .

Samodzielne odzyskiwanie długów jest oczywiście możliwe i przez wiele osób praktykowane. Przy odpowiednim nakładzie pracy oraz sumiennym zaangażowaniu jesteśmy w stanie samodzielnie przeprowadzić skuteczną windykację na etapie polubownym samodzielnie.

Jeśli dłużnik nie odpowiada na Twoje wezwania lub wyraźnie odmawia spłaty zadłużenia, w celu odzyskania długu trzeba sięgnąć po drastyczniejsze metody. 

Windykacja sądowo-egzekucyjna pozwala na sądowe odzyskiwanie długów. W tej sytuacji samodzielne przejście przez postępowanie sądowe może być nie tylko stresujące i skomplikowane, ale również wymagające wysokiego zaangażowania i technicznych umiejętności.

Aby tego uniknąć, warto zdecydować się na znalezienie zewnętrznego wsparcia. Odzyskiwanie długów na własną rękę, prawdopodobnie może zakończyć się sukcesem. 

Jednak należy zadać sobie pytanie, czy mamy na to czas? A także czy chcemy angażować się w samodzielną walkę o odzyskanie należności trwającą nawet klika miesięcy? Ten wariat może wydawać się niezwykle wyczerpujący.

 

Lepszym rozwiązaniem wydaje się zlecenie windykacji online.

Wystarczy wprowadzić zalegające faktury lub inne dokumenty do programu. Formularz wraz z dokumentami zostanie przesłany do kancelarii windykacyjnej, która rozpocznie roszczenie oraz odzyskaniem Twoich należności.

Korzystając z programu nie tylko zlecisz windykację ale i również poprawisz płynność finansową swojej firmy. O postępach w przeprowadzaj windykacji zostaniesz informowany na bieżąco przez panel klienta.

 

iscreenshoter 20230327204112147

WhitePress Prawa