Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Niejedna firma boryka się z problemami odzyskiwania należności od kontrahentów, którzy nie płacą w terminie. Kiedy potrzebne jest pomoc prawna? Czy sprawa sądowa jest konieczna w przypadku odzyskiwania należności?

 

Wezwanie do zapłaty

Jeśli kontakt z kontrahentem jest utrudniony i nie wniósł nic w kierunku spłaty należności, warto skorzystać początkowo z wezwania do zapłaty. Pamiętajmy, aby zaznaczyć, że pismo jest formą polubownego rozwiązania problemu i w przypadku dalszego zwlekania z zapłatą skierujemy sprawę do sądu. Wezwanie najlepiej wysłać listem poleconym z potwierdzeniem odbioru, dzięki czemu dokładnie będziemy wiedzieli, kiedy kontrahent odebrał pismo.

Firma windykacyjna

Windykacja długów wiąże się z cierpliwymi działaniami, które często odbierają firmie energię. Na każdym etapie odzyskiwania należności trzeba postawić na konsekwencję i upór, jeśli zależy nam na skutecznym działaniu. W przypadku większego zadłużenia możemy skorzystać z pomocy specjalistów. Rozważmy zatem pomoc firmy windykacyjnej i poszukajmy najciekawszej oferty. Przed tym procesem dokładnie określmy, czy taka pomoc będzie nam się opłacała.

Sprawa sądowa

Sprawa sądowa jest rozwiązaniem, gdy wszystkie inne działania zawiodły i nadal nie możemy odzyskać należności. Skierować sprawę do sądu możemy samodzielnie lub z pomocą firmy windykacyjnej, radcy prawnego, czy kancelarii adwokackiej. Pomoc prawna w tym przypadku z pewnością będzie nieoceniona i pozwoli nam uzyskać informacje o tym, jak będzie wyglądał proces sądowy.

Sprawa w sądzie może się ciągnąć przez długi czas i wymaga wiele energii oraz konsekwencji. Większość kontrahentów, którzy otrzymają nakaz zapłaty, w końcu spłaci długi wobec danej firmy. Po 14 dniach taki nakaz uprawomocni się i wtedy można się udać do komornika w celu egzekucji należności z majątku dłużnika. Niekiedy firmy jeszcze raz próbują dogadać się z dłużnikiem, zwracając uwagę na dalsze działania. Jeśli to nie przyniesie skutku, trzeba skierować sprawę do komornika.

Sprzedaż długów

Innym rozwiązaniem w przypadku problemów z niepłacącym kontrahentem, jest sprzedaż długu, która zaoszczędzi firmie nerwy. Jest to w pełni zgodne z prawem działanie i pozwala odetchnąć - firma nie musi korzystać z windykacji i pomocy sądowej. Ponadto dłużnik nie musi się godzić na taką cesję. W niektórych przypadkach taka opcja będzie najlepszym, co firma może zrobić, jednak czasami tradycyjna windykacja będzie się bardziej opłacać. Warto rozważyć wszystkie plusy i minusy, aby wybrać najskuteczniejszą formę prowadzącą do odzyskania należności.

Problemy z dłużnikiem dotyczą wielu firm i zazwyczaj wymagają podjęcia drastycznych kroków w kierunku spłaty długu. Na początku warto negocjować z dłużnikiem, dopiero później konieczne będzie sięgnięcie po inne metody. Możemy skorzystać z pomocy firm windykacyjnych lub skierować sprawę do sądu. Niektóre firmy korzystają też ze sprzedaży długów, jednak nie zawsze taka metoda jest opłacalna. Wybierzmy zatem takie opcje, które będą najbardziej korzystne dla przedsiębiorstwa.

Artykuł powstał przy współpracy z kancelaria-walterowicz.pl - kancelarią udzielającą porad prawnych i podatkowych.

WhitePress Prawa